2018-11-03

Jedną z najważniejszych i najbardziej kosztownych inwestycji w ciągu całego życia jest zakup mieszkania. Jedną z podstawowych decyzji staje się zaś ta dotycząca, czy będzie to zakup na rynku wtórnym czy na runku pierwotnym. Jakie korzyści niesie ze sobą wybór tej drugiej opcji? Są one liczne, a dokładniej o zaletach tego rozwiązania poniżej.

1. Jesteśmy pierwszym właścicielem.

Rynek pierwotny umożliwia kupienie zupełnie nowego, wcześniej przez nikogo niezamieszkałego mieszkania. Dla wielu osób jest to niesłychany komfort psychiczny i pozwala w pełni poczuć się "na swoim". Do tego w takim miejscu ma się pełen wpływ na sposób jego urządzenia i aranżacji. Ma się również 100% pewności, że nikt wcześniej nie użytkował lokalu i nie dokonał w nim żadnych niekorzystnych zmian ani uszkodzeń. Co ważne, jeszcze w trakcie budowy, nabywca może sobie zażyczyć tego, by dokonać zmian w układzie ścian czy liczby pokoi.

2. Mieszkanie dłużej pozostanie nowe.

Na rynku wtórnym można spotkać mieszkania mające kilka czy kilkanaście lat. Wiadomo, że nawet po remoncie nie będą one w tak dobrej formie jakby się chciało. Natomiast lokal z rynku pierwotnego, szczególnie taki o który bardzo dobrze się zadba, może wyglądać jak nowy przez wiele lat. Do tego, deweloper będzie odpowiadał za wady nieruchomości przez okres pięciu lat od zawarcia transakcji - zadba więc o wszelkie naprawy.

3. Jest to rozwiązanie lepsze pod inwestycję.

Wiele osób szuka obecnie mieszkań, które co miesiąc będą przynosić im określone zyski - przede wszystkim z wynajmu. W takim wypadku nowe mieszkania mogą stać się zawsze bardziej opłacalne. Ze względu na ich idealny stan i nowoczesne rozwiązania, można żądać za nie wyższych opłat. Szczególnie wtedy, gdy znajdują się one np. w bardzo dogodnych lokalizacjach (np. centrach miast).

4. Możliwość wykończenia wnętrz według własnego gustu.

Rynek pierwotny bardzo często oferuje mieszkania w stanie surowym. Dzięki temu można je wykańczać i aranżować całkowicie wedle swoich upodobań. To od właścicieli zależeć będzie rodzaj podłogi, kolory ścian, kafelki w łazience, a nawet takie szczegóły jak listwy przypodłogowe. Warto także zaznaczyć, że aranżacja pomieszczeń będzie tańsza niż na rynku wtórnym, bo nie będzie tutaj istniało prawdopodobieństwo tego, że trzeba będzie zrywać stare tapety czy podłogi.

5. W nowo wybudowanym, młodszym bloku łatwiej sprzedać mieszkanie.

Warto też zaznaczyć, że zakup mieszkania od dewelopera jest bardziej korzystny, kiedy w przyszłości - w wyniku bliżej nieokreślonych okoliczności - zaistnieje potrzeba przeprowadzki. Wtedy lokal będzie można sprzedać za wyższą cenę niż wtedy, kiedy pochodziłoby ono z rynku wtórnego. Nowszy blok będzie budził zainteresowanie większej liczby klientów, co pozwoli na wybór najbardziej korzystnej oferty.

6. Występuje mniej problemów prawnych - jakie mogłyby występować po poprzednich właścicielach

Rynek pierwotny to brak kłopotów np. z administracyjnym wymeldowaniem wcześniejszego właściciela, czy z długami czynszowymi, a nawet z wszczętym bez wiedzy nabywcy postępowaniem komorniczym.

7. Możliwy jest dogodny wybór lokalizacji.

Nowo powstające inwestycje mają obecnie dobrze przemyślaną funkcjonalność i otoczenie. Deweloperzy dbają o to, by bloki znalazły się w okolicach, szkół, sklepów, placów zabaw i miejsc do rekreacji. Dzięki temu ma się możliwość wybrania najwygodniejszego miejsca do życia.

8. Mieszkanie nowe = tańsze w utrzymaniu.

Lokale na rynku pierwotnym mają to do siebie, że buduje się je zgodnie z rygorystycznymi przepisami dotyczącymi standardów związanych m.in.z energetyką cieplną i izolacją akustyczną. Wszystko wykonuje się też przy wykorzystaniu znaczenie lepszych materiałów, które: lepiej trzymają ciepło, zużywają mniej prądu i nie wymagają częstych remontów. Związku z tym koszty związane z utrzymaniem lokalu są zdecydowanie niższe, niż na rynku wtórnym.

Zobacz Nowe Mieszkania w Krakowie