2019-05-25

Kredyt hipoteczny jest bardzo popularnym produktem bankowym, dlatego też warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Nowe mieszkania niestety nie należą do najtańszych inwestycji, dlatego też warto zapoznać się z najciekawszymi metodami ich sfinansowania.

Co trzeba wiedzieć?

Jak wspomniano we wstępie, kredyty hipoteczne są produktami bankowymi, których główną cecha charakterystyczną jest oczywiście zabezpieczenie w postaci hipoteki. Z praktycznego punktu widzenia, gdy kredytobiorcy przestaną spłacać swoje zobowiązania finansowe względem banku, to ten będzie miał pełne prawo do przejęcia nieruchomości.

Jakie są rodzaje kredytu hipotecznego?

Każdy kredyt hipoteczny musi mieć jasno sprecyzowany cel, dlatego też produkty bankowe tego typu, można podzielić właśnie ze względu na główny cel kredytowania. Wbrew pozorom podstawowym celem nie zawsze jest sfinansowanie zakupu nowego mieszkania. Otrzymane pieniądze od banku można przeznaczyć na przykład na remont starego mieszkania albo za zakup działki pod budowę nowego domu. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście klasyczny kredyt hipoteczny, którego celem jest zakup nowej nieruchomości. Banki mają w swojej ofercie również kredyty budowlano hipoteczne, które udzielane są wtedy, gdy dana nieruchomość jest dopiero w trakcie budowy. Warto wspomnieć również o kredycie konsolidacyjnym i refinansowym. Ten pierwszy produkt bankowy łączy po prostu wszystkie zaciągnięte kredyty w jeden. Osoby, które chcą przenieść kredyt z jednego banku do drugiego, mogą z kolei skorzystać z drugiego wymienionego produktu bankowego, czyli kredytu refinansowego.

Koszt kredytu hipotecznego od a do z

Osoby, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa kredytu hipotecznego powinny zwrócić wagę na jego całkowity koszt. Pamiętać należy o tym, że na koszt kredytu hipotecznego składa się bardzo wiele różnych czynników, dlatego też należy dokładnie zapoznać się z nimi. W pierwszej kolejności warto zwracać uwagę zawsze na oprocentowanie kredytu. Na wysokość oprocentowania wpływ ma nie tylko polityka danego banku, ale również aktualne stopy procentowe WIBOR albo LIBOR. Banki mogą swoim klientom zaproponować nie tylko stałe oprocentowanie ale również zmienne. Przy zaciąganiu nowego kredytu hipotecznego, warto zwrócić uwagę również na wszelkie opłaty przygotowawcze i prowizje, które pobierane są najczęściej na samym początku trwania umowy. Nie można zapominać również o składkach ubezpieczeniowych, które banki przeważnie wliczają w ratę kredytu. Na koszt kredytu hipotecznego duży wpływ ma również wkład własny. Jak łatwo się domyśleć im większy wkład własny, tym oczywiście mniejsza jest suma kredytu.

Kredyt z złotówkach i walutach obcych

Zgodnie z najnowszą ustawą o kredycie hipotecznym, każdy kredytobiorca może zaciągnąć zobowiązanie finansowe jedynie w takiej walucie, w której otrzymuje wynagrodzenie. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że większość osób w Polsce, może skorzystać jedynie z kredytów w złotówkach. Nowe przepisy narzucone zostały na banki po nagłym wzroście franka w stosunku do złotego.

Jakie plusy i minusy kredytu hipotecznego

Największą zaletą kredytu hipotecznego jest oczywiście możliwość uzyskania wysokiej kwoty pieniędzy na zakup nowego mieszkania. Nie można zapominać również o stosunkowo niskiej racie i długim okresie kredytowania. Produkt ten posiada nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Dla niektórych osób problemem może okazać się skomplikowana i czasochłonna procedura wnioskowania, dlatego też warto skorzystać z pomocy odpowiednich doradców kredytowych przy wypełnianiu wniosku. Minusem jest również ustanowienie hipoteki.

Sprawdź ofertę finansowania nowego mieszkania