2019-04-20

Lokalizacja mieszkania

Nic nie wpływa tak mocno na komfort i jakość życia w nowym mieszkaniu, jak to, gdzie się ono znajduje. Lokalizacja, a także znajdująca się wokoło infrastruktura ma kluczowe znaczenie dla wygody mieszkania w danym miejscu. Chodzi tu o tak podstawowe sprawy, jak to, czy w pobliżu danego budynku znajdują się sklepy, szkoły lub przedszkola, ale także o bardziej wpływające na komfort i bezpieczeństwo, takie jak przestępczość, lub obecność w pobliżu parków. W końcu mało kto chciałby mieszkać na betonowej pustyni, po której w dodatku niebezpieczne jest się przemieszczać.

Dlatego też przeglądając nowe mieszkania, warto zwracać uwagę na infrastrukturę drogową, komunikacyjną, kulturalną, edukacyjną, rozrywkową i zgadujące się wokoło przestrzenie zielone.

Funkcjonalność mieszkania

Nie mniej ważna od samej lokalizacji, jest funkcjonalność mieszkania. Chodzi tu o takie aspekty jak ogólny plan mieszkania oraz rozmieszczone w jego wnętrzu pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na to, jak rozwiązane jest oddzielenie od siebie kuchni i salonu, gdzie znajduje się łazienka, a także czy wyznaczono specjalne wnęki na szafy. Dużo osób zwraca też uwagę na okna, które obecnie bardzo często wstawia się duże, sięgające aż do samej podłogi. Wielu inwestorom to nie pasuje i dlatego szują czegoś w starszym stylu. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, tak samo zresztą, jak ogólnie rzecz biorąc cała funkcjonalność mieszkania. Każdemu inwestorowi może odpowiadać nieco inny układ mieszkania.

Cena i finansowanie

Szukając nowego mieszkania, nie można oczywiście pominąć kwestii jego finansowania i ceny. Mieszkania deweloperskie potrafią niezwykle różnić się od siebie metrażem, stanem wykończenia, a także dodatkowymi zaletami w postaci, chociażby komórki lokatorskiej.

Warto jest podczas szukania odpowiedniego mieszkania wykonać porównanie przynajmniej kilku ofert i sprawdzić, czy aby na pewno mieszkania droższe nie są, faktycznie rzecz biorąc tańsze, ponieważ w skład ceny wchodzi miejsce garażowe, komórka lokatorka, a także miejsce w rowerowni. Często w wyniku przeprowadzenia takiego porównania udaje się uzyskać dodatkowy rabata u dewelopera, który takich udogodnień nie oferuje.

Wybierając mieszkanie od dewelopera, trzeba także wybrać finansowanie zakupu mieszkania. Choć gotówka to nadal bardzo często wybierana forma rozliczenia, to zainteresowanie kredytem również nie maleje. Zdecydowanie najczęściej mieszkanie deweloperskie finansowane jest z kredytu pochodzącego z banku, w którym ma się już konto. Wielu osobą wydaje się, że dzięki temu uzyskują korzystniejsze warunki. Okazuje się jednak, że udaje pozyskać znacznie bardziej ekonomiczne warunki kredytowania, jeśli tylko wykona się dostatecznie dobry przegląd ofert rynkowych, na co również warto się zdecydować przed podjęciem ostatecznej decyzji.