2019-07-15

Podczas zakładania własnej działalności gospodarczej przed nowym przedsiębiorcą postawionych jest wiele wyzwań. Zdecydowanie jednym z najpoważniejszych jest zalezienie odpowiedniego miejsca na siedzibę firmy. Odpowiedniego, czyli takiego, które będzie przede wszystkim tanie, lecz wystarczająco blisko położone. Lokal na firmę nie musi być wynajmowany. Od razu na myśl przychodzi najprostsze rozwiązanie, czyli własne mieszkanie.

Co można odliczyć od podatku?

Oczywiście siedziba prowadzonej firmy może mieścić się w tym samym lokalu, w którym na co dzień się mieszka. Powstaje jednak bardzo ważne pytanie w związku z tym, czyli co można odliczać, czyli ujmować w kosztach podatkowych firmy, aby zmniejszyć konieczny do zapłaty podatek?

Jak się okazuje, jest tego całkiem sporo. Odliczyć od podatku można wszelkie opłaty za media, zakup mebli, chemii użytkowej, żywności, a nawet czynsz. Mało tego, urząd skarbowy pozwala nawet na odliczenie kosztów remontu lub odsetek od kredytu, który został zaciągnięty na zakup tej części mieszkania, która wykorzystywana jest do prowadzenia działalności gospodarczej.

Podział mieszkania

Powstaje jednak pytanie, czy przestrzeń, w której będzie prowadzony lokal usługowy, musi być w wyraźny sposób wydzielona z przestrzeni mieszkalnej?

Wedle nowych interpretacji fiskusa, prowadzący działalność gospodarczą nie ma obowiązku wydzielania konkretnych pomieszczeń lub pomieszczenia na ten cel. Oczywiście rodzi to też pewien problem. Chodzi tu o możliwą kontrolę i wynikające z niej wątpliwości, czy zakup określonego sprzętu do mieszkania jest na pewno wykorzystywany do prowadzenia działalności.

Lokale usługowe w Krakowie

A co z innymi podatkami?

Prowadząc działalność gospodarczą co do zasady oprócz możliwości wrzucania wydatków w koszta firmy, istnieje także możliwość odliczania podatku VAT. Jeśli chodzi o wydatki na media, podatek wyliczany powinien być na podstawie obowiązującego klucza powierzchniowego lub po prostu wynikać ze wskazań licznika.

W przypadku zakupu faktura na dane towary musi oczywiście zawierać wszelkie dane firmy, wraz z numerem identyfikacji podatkowej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ brak tych danych będzie oznaczał brak możliwości rozliczenia danej faktury. W przypadku braku któryś z niezbędnych danych należy zwrócić się z prośbą, o wystawienie do niej korekty. Zupełnie osobną sprawą, jest podatek od nieruchomości. W przypadku, gdy w mieszkaniu wydzielone zostanie pomieszczenie tylko i wyłącznie do prowadzenia firmy, niezbędne będzie opłacanie z tego tytułu podatku. Furtką, która zdejmuje taki obowiązek, jest wykorzystywanie danego pomieszczenia i do celów firmowych i do prywatnych mieszkaniowych.

Kwestia mieszkaniowa

A co w sytuacji, gdy mieszkanie, które wykorzystywane będzie, jako lokal użytkowy nie jest własnością właściciela firmy? Czy z tego tytułu musi on rozliczyć się z dodatkowych podatków?

Jeśli mieszkanie udostępniane jest przez członka najbliższej rodziny to nie. Inaczej to wygląda, gdy nieodpłatnie mieszkanie zostanie udostępnione przez osobę niespokrewnianą. Takie udostępnienie interpretowane jest po prostu jako przychód z działalności gospodarczej. Rodzi to konieczność oszacowania wartości wynajmu takiego mieszkania i odprowadzenia od tego podatku dochodowego.