2019-10-10

Okres studiów jest często momentem zwrotnym w życiu młodego człowieka. Po pierwsze wybiera nowy zawód, a po drugie niejednokrotnie musi wyprowadzić się z domu do innego miasta. Wówczas niezbędne jest mu odpowiednie lokum. W akademikach często brakuje miejsc, a warunki nie zapewniają prywatności. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ulokowanie studenta w mieszkaniu.

Jakie mieszkanie dla studenta wybrać?

Student jest nietypowym lokatorem, ponieważ zazwyczaj mieszka sam. Nie ma rodziny, dzieci, czasem ewentualnie tylko partnera. W związku z tym niepotrzebne jest mu duże lokum. W roli mieszkania dla studentów, zwłaszcza dopiero rozpoczynających studenckie życie najlepiej sprawdzą się małe mieszkania. Wynika to z faktu, że są tańsze w utrzymaniu, generują mniej obowiązków, a przede wszystkim są wystarczające dla młodej osoby. Dla studentów chcących zamieszkać w pojedynkę idealnym rozwiązaniem będą kawalerki. W takim mieszkaniu znajduje się wszystko, co potrzebne, zapewnia ono prywatność, ale jednocześnie nie jest wymagające. Pozwala skupić się na nauce i nawiązywaniu nowych znajomości.

Lokalizacja mieszkania dla studenta

Mieszkanie dla studenta powinno też spełniać kilka wymagań co do lokalizacji. Powinno się ono znajdować w bezpiecznej okolicy, blisko środków komunikacji miejskiej. Dobrze też, aby było dobrze skomunikowane z dworcem kolejowym lub autobusowym, aby ułatwić studentowi podróże do domu rodzinnego. Najlepiej, jeśli będzie znajdowało się blisko uczelni, ale jeśli nie jest to możliwe, bliskie sąsiedztwo przystanków wystarczy. Warto też zadbać o miłą okolicę i bliskie sąsiedztwo miejsc, które student będzie często odwiedzał.

Zobacz także: Nowe mieszkania deweloperskie Aleja Pokoju

Kupić czy wynająć?

Większość studentów lub ich rodziców po prostu wynajmuje mieszkania. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ale nie najlepsze. Czasem ciężko znaleźć małe mieszkania o dobrym komforcie i w przystępnej cenie. Dlatego warto zastanowić się, czy mieszkania dla studenta nie potraktować jako inwestycji i nie zakupić go przed rozpoczęciem studiów. Po ich zakończeniu można je wynająć komuś innemu lub podarować dziecku. Kawalerka na sprzedaż jest często o wiele łatwiej dostępna niż kawalerka na wynajem. Co więcej, pieniądze wkładane w wynajem, zamiast tego można zainwestować w nieruchomość. Może być to szczególnie opłacalne w przypadku dużych miast, jak np. Kraków, gdzie występuje deficyt nieruchomości i mieszkań na wynajem.

Jak znaleźć mieszkanie?

Bez względu na to, czy chce się kupić mieszkanie, czy też je wynająć warto szukać ofert w kilku miejscach. Oferty sprzedaży najczęściej dostępne są w lokalnej prasie oraz regionalnym portalach internetowych. Tak najłatwiej znaleźć mieszkanie sprzedawane bezpośrednio od właściciela. Dobrym pomysłem jest też zapytanie rodziny i znajomych, którzy często mogą mieć informacje o ciekawych ofertach. Jeżeli poszukiwana jest kawalerka na sprzedaż, można wybrać się także do biura nieruchomości, które na pewno będzie dysponowało różnymi ofertami. Pomoże znaleźć mieszkanie odpowiednie do potrzeb studenta.