2019-11-07

Rośnie zainteresowanie Polaków małymi mieszkaniami. Pięć pokoi i ogród to już przeżytek. Teraz w modzie są mikroapartamenty. Czym one są? Dlaczego coraz więcej ludzi się nimi interesuje? Dlaczego są one trendem, który wciąż zyskuje fanów?

Mikroapartament, a co to?

Pod tą zgrabną nazwą mieszczą się maleńkie mieszkania. Mogą one mieć tylko kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni. Co ważne, mieszkania te są wykończone nowocześnie i na wysokim poziomie. Znajdują się też w atrakcyjnych lokalizacjach w dużych miastach. Takie mikromieszkania przywędrowały do nas z Zachodu. Pierwsze powstały na Manhattanie. Nic w tym dziwnego, to rejon, w którym każdy metr kwadratowy kosztuje mnóstwo pieniędzy. Trzeba, więc oszczędzać powierzchnię i nie można marnować jej na duże lokale.

Dlaczego małe mieszkania są takie popularne?

Kawalerka pomimo niewielkiego metrażu może być droga. Zwłaszcza, jeśli znajduje się w centrum miasta. Wielu osób po prostu nie stać na zakup jakiegokolwiek mieszkania. Im jest ono większe, tym jest droższe. Ostatecznie cena rozrasta się do bardzo dużej kwoty, na którą ciężko jest uzyskać kredyt. Odpowiedzią na ten problem są mikroapartamenty. Mniejsza powierzchnia to bardziej przystępne ceny za całość i większa dostępność dla ludzi, którzy nie są bogaci. Z tego powodu polscy deweloperzy szukają miejsc dla następnych budynków z mikromieszkaniami.

Dla kogo właściwie stworzono kawalerki?

Początkowo były to mieszkania dla osób, które żyją samotnie - studentów, młodych absolwentów, par bez dzieci. Oczywiście, obecnie jest tak nadal. Różnica polega na tym, że takie mieszkanka nie są już tratowane wyłącznie jako siedzibę na czas przejściowy. Ma to związek ze zmianami w trybie życia. Sporo osób cały dzień spędza w pracy. Do siebie wraca tylko po zmianę ubrań i na krótką drzemkę. Przy takim tempie życia ważniejsze niż duże mieszkanie jest jego atrakcyjna lokalizacja. Im bliżej centrum miasta się znajduje, tym lepiej dla lokatorów. Tym bardziej, że oznacza to możliwość zrezygnowania z samochodu. Ma to ogromne znaczenie w zakorkowanych miastach, które wciąż borykają się ze smogiem. Mieszkanie w centrum oznacza, że wszędzie można dostać się komunikacją miejską, pieszo lub na wypożyczonym rowerze.

Współdzielenie

Idea małych mieszkań zakłada też dzielenie niektórych aspektów życia pomiędzy współmieszkańców budynku. Przykładowo, by oszczędzić miejsce w samych apartamentach rezygnuje się z pralek. Za to w budynku znajduje się jedna wspólna pralnia do użytku ogólnego. Czasem też znajdują się dodatkowe przestrzenie do przechowywania, np. komórki lokatorskie, piwnice itd.

Co wyróżnia mieszkania?

Mikromieszkania wyróżnia wysoki standard ich wykończenia. Mieszkania te są przemyślane i urządzone kompaktowo. Chodzi o to by jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Każdy centymetr się liczy. W ich urządzaniu często stawia się na nowatorskie rozwiązania, które nie miałyby szansy powodzenia w innych typach lokali.

Sposób na biznes

Mikroapartamenty to doskonały sposób na inwestycje. W przeliczeniu na 1 m kwadratowy cena tych mieszkań jest dość wysoka. Może to odstraszać indywidualnych inwestorów, którzy mogą pozwolić sobie na luksus wyboru dowolnego mieszkania. Nie odstrasza za to firm i osób , które traktują mieszkanie jako inwestycję. Kupują oni kawalerki po to by je wynajmować. Dzięki temu można osiągnąć całkiem niezły zysk, bo zainteresowanie mieszkaniami w dobrych lokalizacjach właściwie nigdy nie słabnie. Kupno takiego mieszkania to pewność, że inwestycja się zwróci.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą mieszkań w nowej inwestycji przy Alei Pokoju w Krakowie. W ofercie znajdziesz małe mieszkania już od 32 mkw Nowe małe mieszkania na rynku pierwotnym