2020-03-01

Aranżacja małego balkonu może być prawdziwym wyzwaniem. Jednak kiedy uda się ją dobrze zaplanować, a następnie wykonać, może okazać się, że balkon będzie idealnym miejscem na wypoczynek po ciężkim dniu. Z pewnością podczas cieplejszych dni będzie bardziej obleganym miejscem w mieszkaniu niż salon. Jak zatem urządzić mały balkon w bloku?

Po pierwsze, wykończenie

Zanim rozpocznie się aranżację balkonu, warto zająć się jego wykończeniem. Najważniejszą kwestią jest posadzka. Najlepiej postawić na taką, która będzie wyglądała dobrze, ale jednocześnie będzie odznaczać się odpornością na szkodliwe warunki atmosferyczne. Mogą być to np. płytki lub deska tarasowa. W niektórych przypadkach wersję te można załatwić bardziej ekonomicznie, np. umieszczając na balkonie ciekawą wykładzinę. Podobnie należy zadbać o ściany znajdujące się tuż przy balkonie. Kiedy te kwestie są już załatwione, można przejść do następnych etapów aranżacji.

Po drugie, rośliny w niecodziennej roli

Kolejnym ważnym punktem jest obecność roślin na tarasie. Aranżacja balkonu w bloku, który nie jest zbyt duży, może sprawić, że nie będzie na nim miejsca na wiele roślin. Często ciężko naleźć miejsce nawet na większy doniczkowy kwiat. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się bluszcz lub inne pnącza. Taka odpowiednio posadzona i przycinana roślina sprawi, że balkon zyska zieleni, a jednocześnie zwiększy się prywatność. Bluszcz oddzieli balkon i osłoni go przed wzrokiem sąsiadów.

Po trzecie, meble

Dobry pomysł na balkon w bloku powinien uwzględniać także umeblowanie. Oczywiście meble nie mogą być duże, ich liczba także powinna być ograniczona. Sprawi to, że balkon nie zostanie zagracony. Zamiast wielkich foteli wypoczynkowych można postawić na balkonie niewielki zestaw, np. stoliczek i dwa leżaki. Innym pomysłem jest dodanie huśtawki, która doda lekkości całej aranżacji. Na wyjątkowe okazje można na balkonie umieścić niewielkie pufy dla dodatkowych gości lub trzymać je np. w szafie wewnątrz mieszkania. Balkon powinien być miejscem do wypoczynku, a więc takie wyposażenie jest niezbędne nawet na małym balkonie.

Po czwarte dekoracje

Nawet najmniejszy balkon powinien mieć odpowiednie dekoracje. Najlepiej postawić na takie, którego nie trzeba stawiać na i tak niewielkiej powierzchni balkonu. W związku z tym najlepiej zdecydować się na ozdoby zawieszane jak np. kwiaty wiszące, a także lampki. Zwykłe lampki i tzw. cotton balls można przywiesić tuż przy oknie balkonowym lub nad wejściem, aby oszczędzić przestrzeń na balkonie. Jeśli balkon ma formę loggi, wówczas można je przywiesić przy suficie. Dzięki temu balkon zyska klimatyczny i przyjemny wygląd.

Zobacz również Nowe mieszkania ul. Na łąkach 9 Kraków

Po piąte dodatki nadadzą klimat

Warto pamiętać, że czasami mały szczegół może totalnie zmienić wygląd wnętrza. Podobnie jest z balkonem. Dbając o dodatki jak dywan na podłodze lub kolorowe poduszki na leżakach można sprawić, że balkon będzie przytulniejszy, że stanie się częścią domu. Co więcej, dodanie dodatków w konkretnym stylu sprawi, że balkon będzie spójny z resztą mieszkania. W przypadku mieszkania w stylu industrialnym warto takie same dodatki umieścić na balkonie. Taki akcent na pewno zaskoczy niejednego gościa. Podsumowując, urządzenie balkonu nie jest wcale takie trudne. Wystarczy dobrze przemyśleć, czego oczekuje się od tego elementu mieszkania oraz zaplanować przestrzeń. Najważniejsze jest jednak, aby stał się on miejscem wypoczynku i relaksu. Warto zadbać o to, aby każdy domownik dobrze się czuł na nowym balonie i miał tam swoje miejsce.