2020-03-30

Rozpoczęcie edukacji jest jednym z najważniejszych etapów w życiu każdego człowieka. To wtedy zaczyna on swoją przygodą z nauką, od której będą zależeć jego dalsze losy. W związku z tym warto dziecku zapewnić odpowiednie warunki w jego pokoju, aby mogło się uczyć i rozwijać, a jednocześnie miało przestrzeń na odpoczynek i zabawę. Jak tego dokonać? Poniżej kilka prostych rad na ten temat.

Miejsce do nauki

Jeśli w najbliższym czasie dziecko rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą, pokój dla dziecka powinien się zmienić. To najwyższy czas przygotować mu w pokoju miejsce do nauki i odrabiania prac domowych. Warto zadbać, aby znajdowało się ono w widnej części pokoju, najlepiej blisko okna oraz zadbać o sztuczne oświetlenie. Będzie miało ono kluczową rolę podczas długich, zimowych wieczorów. W kąciku do nauki koniecznie powinien znajdować się wygodny fotel oraz biurko. Może mieć ono dodatki w postaci szafek i szuflad, w których dziecko będzie trzymało książki, zeszyty i inne przybory szkolne. Jeśli biurko takich elementów nie posiada, wówczas trzeba przeznaczyć na to inne miejsce. Musi być ono blisko biurka. Przydatny będzie także organizer na biurko, a także tablica korkowa lub magnetyczna. Dziecko będzie mogło przypinać najważniejsze informacje związane ze szkołą. Koniecznie trzeba pozbyć się z kącika nauki wszystkich przedmiotów, które mogą dziecko rozpraszać, np. zabawek, gier, telewizor, konsoli. Dzięki zastosowaniu tych zasad warunki do nauki będą optymalne.

Kącik do zabawy i rozwijania pasji

Pokój dla ucznia to przede wszystkim pokój małego człowieka. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje zabawy. Nie można oczekiwać od maluchów i starszych dzieci, że całe dnie będą spędzały na nauce. Trzeba zatem zorganizować im przestrzeń do zabawy. Mogą się w niej znaleźć zabawki, gry planszowe, ale także inne przedmioty wiążące się z pasją dziecka. Jeśli dziecko lubi czytać, warto w kąciku zabaw umieścić półkę z książkami, jeśli rysowanie jest pasją pociechy, wówczas musi się znaleźć miejsce na kredki i papier do rysowania. W kąciku zabaw powinno znaleźć się także miejsce na spotkania towarzyskie z rówieśnikami, np. ława i fotele, niewielka kanapa lub wygodne pufy. Na pewno dziecko doceni ten gest i z chęcią będzie zapraszało kolegów i koleżanki. W kąciku zabaw lepiej zrezygnować z telewizora. Lepiej umieścić go we wspólnej przestrzeni w domu. Kącik zabaw powinien być miejscem, gdzie dziecko będzie mogło ciekawie spędzić czas, odpocząć i się zrelaksować.

Strefa wypoczynku, czyli czas na sen

Każdy uczeń powinien zadbać także o odpoczynek i regenerację ciała. Dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie strefy, gdzie dziecko będzie mogło odpocząć i porządnie się wyspać. W tym miejscu musi znajdować się wygodne łóżko. Dobrą opcją jest wybór łóżka, które można dostosować do wzrostu dziecka. Będzie można je powiększyć, to sprawia, że posłuży wiele lat. Materac także powinien być odpowiednio dobrany. Nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Jeśli mieszkanie i pokój są małe, pod łóżkiem piętrowym można zorganizować np. kącik zabaw. Dziecko doceni też pościel z ulubionymi motywami i chętnie będzie kładło się spać o odpowiedniej porze. Ze strefy wypoczynkowej powinno się usunąć wszystkie ekrany i jasne oświetlenie o chłodnej barwie. Takie warunki zapewnią głęboki, zdrowy sen.