2020-05-05

Inwestycja w mieszkanie wymaga od kupującego odpowiedniego przygotowania oraz rozważenia wielu kwestii, co do tego, jakimi cechami powinno się ono charakteryzować. Jedną z nich jest jego położenie w budynku, a dokładniej mówiąc piętro, na którym się znajduje. Warto wcześniej zastanowić się, na którym piętrze chcemy mieszkać lub jak piętro ma się dla atrakcyjności inwestycji.

Czym się kierować podczas wyboru piętra?

Decydując się na wybór mieszkania na danym piętrze, należy brać pod uwagę przede wszystkim swoje preferencje. W końcu to od nich zależy, czy dane mieszkanie się sprawdzi i będzie odpowiadało. Jeśli kupowane jest mieszkanie, w którym będzie mieszkał właściciel, koniecznie trzeba zastanowić się, czy bardziej ceni on sobie piękny widok z wysokiego piętra i przystępną cenę, czy chłodny i wygodny parter. Jeśli chodzi o inwestycje mieszkaniowe wiążące się z późniejszym wynajmem lub sprzedażą, lepiej skupić się na ogólnych trendach i popularności danych mieszkań. Nie można zapomnieć, że wszystkie nowe inwestycje mają generować zysk, a nie stawać się dla inwestora kłopotem, gdy będzie bezskutecznie szukał nowych najemców lub nabywców.

Parter, czyli wady i zalety mieszkania na najniższych piętrach

Nie ma co się oszukiwać — parter jest kondygnacją najbardziej popularną, jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy. Wynika to przede wszystkim z wygody, jaką zapewnia mieszkanie na parterze. Doceniają je zwłaszcza osoby starsze, które mogą być zmęczone wchodzeniem na wyższe piętra, a także rodziny z małymi dziećmi, które codziennie używają wózka. Parter to także doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych i tych z problemami w poruszaniu się. Także zdrowe osoby, w sile wieku i bez małych dzieci docenią parter, chociażby podczas powrotu zakupów lub transportu walizek i mebli. Oczywiście problem może rozwiązać winda, jedna warto pamiętać, że nie każdy budynek posiada to udogodnienie. Wyposażone są w nią głównie nowe inwestycje i bardzo wysokie starsze budynki. Mieszkania położone na niższych kondygnacjach są też znacznie chłodniejsze. Parter może generować niebezpieczeństwo włamania i ogranicza prywatność, gdy tuż obok okna przechodzą inne osoby.

Piętra średnie — problemy z sąsiadami, czy złoty środek

Wiele osób uważa, że dobrym kompromisem jest inwestycja w mieszkania na średnich piętrach, np. na pierwszym lub drugim piętrze. Inwestycje deweloperskie i rynek wtórny oferują wiele takich mieszkań. Pozwalają one łatwo dostać się do mieszkania, nawet jeśli nie ma windy. Zapewniona jest także prywatność. Jednak kłopotem może okazać się sąsiedztwo. W takich mieszkaniach ma się sąsiadów "z każdej strony" i nieustannie ktoś przechodzi obok drzwi.

Piętra najwyższe, czyli z windą nie jest źle

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania na ostatnim lub najwyższym piętrze, priorytetem w budynku jest winda. Standardowo można spotkać budynki, w których winda pojawia się, jeśli wysokość budynku przekracza 5 pięter. Mieszkania na ostatnich piętrach zapewniają piękny widok, ale także większą intymność. Często też ich metraże są większe. Wadą może być fakt, że latem jest w nich gorąco, a zimą znacznie trudniej je ogrzać.