2020-05-17

Nie da się ukryć, że prędzej czy później każdy z nas się zestarzeje. Już dziś około 20% wszystkich Polaków to seniorzy, a jak pokazują modele, odsetek ten z biegiem lat będzie się tylko pogarszał, gdy w roku 2050 będzie to już aż 33%. Seniorzy z uwagi na swoje ograniczenia muszą zmagać się z wieloma przeszkodami i trudnościami. Warto już dziś zadbać o ich najważniejszą potrzebę, czyli o odpowiednie i przystosowane do ich potrzeb mieszkanie.

Czy seniorzy potrzebują specjalnych mieszań?

Wiele osób poddaje pod wątpliwość, czy seniorzy potrzebują specjalnych mieszkań, dostosowanych pod ich potrzeb. W końcu dziś również duża część z nas to osoby starsze i jakoś sobie dają w życiu rade. To prawda, seniorzy są wśród nas, lecz jako społeczeństwo rozwijające się, powinniśmy starać się zadbać o lepsze i wygodniejsze życie nie tylko ich i ale nas samych, ponieważ dzisiejsze inwestycje na tym polu, będą inwestycją w nas samych i w nasze wygodne i komfortowe życie na starość.

Jakie trudności mogą napotkać starsze osoby?

Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Weźmy pod uwagę np. osoby mieszkające w dużych mieszkaniach, które z emerytury nie są w stanie ich utrzymać. Podobnie osoby w domkach jednorodzinnych, które cały czas wymagają naprawy i doglądania ich, a w sytuacji, gdy trudno jest nawet chodzić, odpowiednia pielęgnacja ich staje się niemożliwa. Co w sytuacji, gdy w bloku nie ma windy, lub też w pobliżu żadnego sklepu spożywczego, a jazda samochodem jest już niemożliwa? Wszystko to powoduje, że tanie mieszkania na sprzedaż, które swoją charakterystyką odpowiadają ich potrzebą, już dziś cieszą się wzrastającą dynamicznie dużą popularnością.

Jakie powinny być mieszkania dla seniora?

Gdy przegląda się najtańsze mieszkania w Krakowie, trudno jest znaleźć te, które mogą być odpowiednie dla osoby w podeszłym wieku. Jakimi cechami powinny się one charakteryzować? Czy lepszy będzie rynek pierwotny, czy też wtórny? Ideałem mieszkania dla seniora, który można spotkać w Europie Zachodniej, są całe osiedla domków jednorodzinnych, które są wypełnione nie tylko odpowiednio przystosowanymi mieszkaniami, lecz również stałą opieką dla mieszkańców. Niestety takie mieszkania nadal są poza zasięgiem finansowym nie tylko naszych seniorów. A co powinno mieć mieszkanie przyjazne osobie starszej? Idealnym metrażem będzie około 50 metrów kwadratowych, ponieważ będzie to przestrzeń pozwalająca czuć się swobodnie, lecz bez konieczności zbyt dużego sprzątania i zajmowania się mieszkaniem. Dodatkowo pamiętać trzeba, że takie mieszkanie powinno być wyposażone w szerokie przejścia, na wypadek, gdyby osoba starsza poruszała się na wózku lub o kulach. Podobnie łazienka lub kuchnia powinny być wyposażone np. w odpowiednie uchwyty, które pozwolą swobodniej i pewniej się w nich poruszać. Rzecz jasna z góry trzeba odrzucić miejsca pozbawione windy i takie, w których dominują schody. Nie bez znaczenia dla odpowiedniego domu dla seniora jest również lokalizacja. Nikt nie chce być wykluczony z życia społecznego, dlatego też idealne jest takie osiedle, na którym będzie cały przekrój społeczeństwa, a nie tylko zgromadzone w jednym miejscu osoby starsze. Rzecz jasna najbliższa okolica musi być bogata w sklepy spożywcze, apteki, czy też przychodzie lekarskie.

Czy takie mieszkania są już dostępne?

Niestety obecnie rynek pierwotny obfituje w zupełnie inne mieszkania. Nie da się ukryć, że najczęściej klientem dewelopera jest młody człowiek, dopiero zakładający swoją rodzinę, a to powoduje, że mieszkania krojone są pod zupełnie inną miarę. Jak jednak na samym początku zostało wspomniane, wraz z dynamicznie rosnącą liczebnością tej grupy społecznej, sytuacja ta ulegnie zmianie. To właśnie osoby starsze staną się głównym klientem deweloperów, a co za tym idzie, konieczna będzie zmiana profilu budowanych i sprzedawanych przez nich mieszkań.