2020-06-24

Zazwyczaj mieszkania na parterze są omijane szerokim łukiem - mało kto jest zainteresowany ich kupnem. Tymczasem rozwiązanie to ma szereg zalet, które warto poznać by szukając dla siebie wymarzonego mieszkania wziąć je pod uwagę i dokonać właściwego wyboru. Przekonanie, że mieszkania parterowe są gorsze często wynika błędnego rozumienia, że tańsze znaczy gorsze. Nic z tych rzeczy. Owszem są tańsze, ale to jedna z ich zalet. Przekonaj się jakie są pozostałe.

Dogodna lokalizacja

Mieszkanie na parterze nie wymaga chodzenia po schodach czy korzystania z windy, która nie zawsze jest dostępna. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych czy niepełnosprawnych, ale również rodziców wychodzących na spacer z małymi dziećmi (np. z wózkiem, nosidłem, rowerkiem). Noszenie codzienne dziecięcego ekwipunku nie będzie takie uciążliwe kiedy mieszka się na parterze. Ponadto lokalizację mieszkania parterowego z pewnością doceni każdy, kto wraca z siatkami wypełnionymi zakupami a właśnie popsuła się winda i trzeba po schodach dotrzeć z nimi na ostatnie piętro, bądź też w przypadku przeprowadzek, kiedy to wnoszenie mebli wymaga nie tylko siły, ale i dobrej logistyki. Podobnie będzie podczas rożnych remontów i wnoszenia na przykład cięższych materiałów budowlanych - ma się wówczas dwa warianty: albo dźwigać je i nosić samodzielnie, albo zapłacić drugie tyle za dostarczenie do mieszkania. Lokum na parterze powinno przypaść do gustu również właścicielom psów, ponieważ wyprowadzanie pupili nie będzie wiązało się z koniecznością chodzenia po schodach kilka razy dziennie.

Własny ogródek

Nowe mieszkania na parterze mają niekiedy w ofercie prywatny ogródek. Decydując się na taki wariant otrzymuje się de facto więcej przestrzeni za mniejsze pieniądze. Mieszkania parterowe są tańsze od mieszkań usytuowanych na piętrze o tej samej powierzchni i standardzie. W związku z czym mieszkanie na parterze z ogródkiem jest bardziej korzystnym rozwiązaniem - płacąc mniej ma się więcej. Wariant ten jest idealny nie tylko dla osób, które zawsze marzyły o skrawku zieleni koło domu. Posiadanie własnego ogródka docenią również osoby z dziećmi, seniorzy, osoby posiadające zwierzęta oraz te, które lubią grillować lub odpoczywać na świeżym powietrzu. Własny ogródek można w różnoraki sposób zaaranżować w zależności od upodobań. Poranna kawa czy herbata we własnym ogródku nie jest już zarezerwowana jedynie dla posiadaczy domów na obrzeżach miasta. Poza tym będąc posiadaczem parterowego mieszkania z ogródkiem można pokusić się o uprawę różnych roślin czy stworzenie mini warzywniaka, oranżerii. Własny ogródek jest dodatkową przestrzenią idealną na relaks po ciężkim dniu w pracy lub bezpieczną zabawę dla dzieci.

Widok na ogródek bardziej atrakcyjny niż okna sąsiadów

Wśród wad mieszkań na parterze wymieniany jest brak pięknych widoków - na przykład na panoramę miasta. Tymczasem warto zaznaczyć, że nawet najpiękniejsze widoki z czasem przestają zachwycać tak jak na początku. Owszem do okien mieszkania parterowego mogą spoglądać osoby idące ulicą, a na ogródek wszyscy lokatorzy mieszkań mieszczących się wyżej, ale przecież mieszkania na innych kondygnacjach są zwykle usytuowane tak, że ich okna wychodzą na okna bloków mieszczących się po przeciwnej stronie ulicy. W każdym przypadku trzeba się liczyć ze spojrzeniami wścibskich osób. Dlatego warto się zastanowić czy jest sens płacić znacznie więcej (nawet kilka tysięcy) za mieszkania zlokalizowane na wyższych kondygnacjach skoro mieszkanie na parterze ma wiele zalet.