2020-08-11

Zarówno na rynku nieruchomości pierwotnych, jak i wtórnych spotkamy się z rozmaitymi typami lokali. I choć ich definicje z pozoru nie budzą wątpliwości, sprzedawcy i agencje nie zawsze posługują się nimi w przejrzysty sposób, zamiast tego priorytetyzując wartość reklamową danego określenia. Dlatego też kupujący powinni zachować tu czujność i zyskać jasność co do kryteriów, jakie odróżniają od siebie lokale w rodzaju typowego mieszkania, apartamentu czy loftu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym kryteriom.

Mieszkanie – standardowy lokal średniej wielkości

Przepisy prawa polskiego określają dokładnie, jakiego typu przestrzeń może zyskać miano mieszkania. Powinna być ona oddzielona od innych przestrzeni w tym samym budynku, wyposażona we własną łazienkę oraz kuchnię, i zajmować metraż 25 m2 lub większy. Jeżeli chodzi o sam standard budowy oraz wykończenia, rynek oferuje nabywcom mieszkania o podstawowym oraz podwyższonym standardzie. Oczywiście najbardziej rzucającą się w oczy różnicą będzie tu cena. Nabywca, który zdecyduje się na mieszkanie w wyższym standardzie, może liczyć w wielu przypadkach na zalety, którymi wyróżniają się tylko apartamenty – pomijając powierzchnię, która na ogół jest niższa. Tańsze mieszkanie natomiast może pojawiać się w pakiecie z pewnymi minusami. Nie zawsze jest ono położone w najbardziej dogodnej okolicy, sufity w nim są niższe, a widok z okna mniej atrakcyjny. W toku jego użytkowania mieszkańcy mogą też natrafić na większe lub mniejsze usterki, wynikające z zastosowania do budowy materiałów o średniej jakości. Dlatego też przy zakupie mieszkania o podstawowym standardzie należy z wielką starannością przyglądać się wszystkim zapisom umowy.

Apartament – przestronny lokal dla wymagających

Osoby, które nie śledzą na bieżąco rynku nieruchomości z wyższej półki, na ogół kojarzą słowo „apartament” jako równoznaczne z dużym, urządzonym w przemyślany sposób mieszkaniem. W rzeczywistości charakterystyka apartamentu to dużo bardziej skomplikowana kwestia. Po pierwsze, tą nazwą określa się prawie wyłącznie lokale o powierzchni od 100 m2 wzwyż (wyjątkowo od 95 m2). Apartament musi posiadać również stosunkowo wysokie pomieszczenia – sufit powinien znajdować się w nim na wysokości 2,75 lub nawet 3 metrów. Zarówno pokoje, jak i kuchnia czy łazienka apartamentu rozplanowane są najczęściej na planie kwadratu, a wystrój składa się z wysokiej klasy mebli, tkanin i dekoracji. Apartamenty dostępne w sprzedaży są na ogół w pełni urządzone, włączając w to także najnowocześniejsze wyposażenie RTV i AGD. Nie bez znaczenia są tu także kwestie, które nie zawsze wyglądają idealnie w przypadku zwykłych mieszkań: jakość samego budownictwa, infrastruktura okolicy, a nawet widok, jaki roztacza się z okien. Budynki, w których powstają apartamenty, często obsługuje portier oraz recepcja, standardem jest także winda i naturalnie garaże.

Loft – poindustrialna przestrzeń z wielkimi możliwościami

Angielskie słowo „loft” w swoim użyciu w Stanach Zjednoczonych początkowo określało po prostu otwartą przestrzeń na poddaszu domu lub innego budynku, używaną do przechowywania rzeczy – to, co nazywamy u nas strychem. Z czasem jednak zaczęło być kojarzone ze wszystkim lokalami poprzemysłowymi, adaptowanymi jako mieszkalne przez indywidualne osoby lub deweloperów. Pierwsze lofty nie były bynajmniej modnymi, drogimi nieruchomościami – zamieszkiwali w nich artyści, których nie było stać na innego typu dach nad głową. Dopiero ich późniejsza sława sprawiła, że lofty zaczęły być postrzegane jako wartościowe nieruchomości, prekursorskie wobec trendów rynkowych.

Zobacz również:Małe mieszkania - jak je optycznie powiększyć

Czym zatem jest loft obecnie? Tak zwane hard lofts to mieszkania – a często nawet apartamenty – stworzone w rewitalizowanych budynkach poindustrialnych. Ich wystrój nie zawsze nosi znamiona oczywistego luksusu – inspiracje minimalizmem widać tu także w estetyce. Inną kategorią loftów są soft lofts, powstające w nowych budynkach, które zostały zaprojektowane tak, by przypominać budynki przemysłowe.