2020-11-10

Kawalerki, czyli mieszkania o dość niewielkim metrażu, stanowią przeważającą część obecnych w Polsce mieszkań. Pomimo jednak tak dużej ich popularności, nadal stanowią ogromny problem od strony aranżacji. Wiele osób uważa, że tak małej przestrzeni nie da się wygodnie, estetycznie i logicznie urządzić. Jest to rzecz jasna spory błąd, ponieważ mała przestrzeń również ma ogromne możliwości aranżacyjne.

Od czego zacząć?

Każdy doskonale wie, że najtrudniejsze są zawsze początki. Nie inaczej jest w przypadku aranżacji małego mieszkania. Dlatego też, gdy już sfinalizuje się zakup kawalerki w Krakowie, Warszawie, czy też gdziekolwiek indziej, następnie należy przejść do wyznaczenia w niej odpowiednich stref. Taki podział mieszkania na strefy funkcyjne pozwoli lepiej zorganizować jego przestrzeń, a tym samym wyznaczy odpowiednie funkcje. Zacząć powinno się w tym wypadku od tych przestrzeni, które są z góry ustalone, czyli np. od kuchni. To, co można zrobić, to zastanowić się na przykład, czy lepszy będzie układ mebli w kształcie listery L, czy też może jednak lepiej je ustawić w jednym rzędzie. W przypadku dużej ilości rzeczy i akcesoriów kuchennych dobrym rozwiązaniem może być zabudowa sięgająca aż do sufitu. Podobnego przemyślenia wymaga strefa sypialniana, która często łączona jest w kawalerce z przestrzenią dzienną. Z tego powodu koniecznie trzeba rozważyć umiejscowienie kanapy, telewizora, czy też nawet miejsca roboczego w postaci biurka.

Jak wybrać meble?

Gdy posiada się już podzielone mieszkanie na strefy, można następnie przejść do wybrania potrzebnych mebli. O czym trzeba przy okazji tej czynności pamiętać? Przede wszystkim o tym, że kawalerka to mały metraż, a to oznacza, że musi się w niej znaleźć również mało mebli. Od czego zatem trzeba tu zacząć? W strefie wypoczynkowo/sypialnianej postawić trzeba tylko na kilka najbardziej potrzebnych pozycji, czyli na kanapę, niewielki stolik pod telewizor, oraz krzesła. Wyjątkowo można pokusić się o stojącą lampę lub fotel. Jeśli chodzi o kuchnie, to najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na meble wykonane pod wymiar. Dzięki temu będzie można w maksymalnie efektywny sposób wykorzystać posiadaną przestrzeń.

Jak dobrać kolory?

Mała przestrzeń to wielkie wyzwanie, jeśli chodzi o kolorystykę pomieszczenia. Kolor ścian, czy też podłogi, a nawet mebli, ma kolosalne znaczenie dla tego, jak odbiera się dane wnętrze. Na wstępie warto zacząć od koloru podłogi. W kawalerce mamy do czynienia z naprawdę niewielką przestrzenią, dlatego też bez względu na strefę, warto podłogę utrzymywać w jednej kolorystyce, bez względu na to, czy będzie to kuchnia, łazienka, czy też strefa dzienna. W przypadku ścian koniecznie trzeba skupić się na jasnych kolorach. Dzięki nim pomieszczenie stanie się znacznie lepiej rozświetlone, co optycznie zwiększy przestrzeń.

Jak dobrać oświetlenie?

A jeśli już mowa o kolorach ścian i podłogi, nie można zignorować kwestii obecnego w mieszkaniu oświetlenia. Dobrze dobrane może wizualnie dodać kilka metrów kwadratowych, co z pewnością poprawi komfort mieszkania w kawalerce. Na wstępie warto w tak małym mieszkaniu mieć przynajmniej jedno duże lustro, które nie tylko zbudują wrażenie, że pomieszczenie będzie większe, lecz pozwoli lepiej wykorzystać obecne w mieszkaniu naturalne i sztuczne światło. Co do oświetlenia, to zdecydowanie poleca się zrezygnować z wiszących żyrandoli czy też dużych stojących lamp. Kluczem do odpowiedniego doświetlenia kawalerki jest wykorzystanie lamp punktowych. Dzięki nim pomieszczenie nabierze głębi. Nie tylko stanie się wyższe, lecz jednocześnie zostanie optycznie wydłużone.

Podsumowanie

Oczywistą sprawą jest to, że kawalerka, czyli mała przestrzeń mieszkalna, jest trudniejsza w aranżacji, niż duże mieszkanie. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Przy pomocy kilku reguł i wykorzystaniu wspomnianych wyżej metod, można nawet najmniejszą kawalerkę urządzić w sposób zapewniający bardzo komfortowe w niej mieszanie. Często nawet lepiej, niż w dużym mieszkaniu.