2020-12-01

Lokale usługowe w Krakowie występują w wielu różnych wariantach, a więc ostateczna decyzja powinna zostać dokładnie przemyślana. Wiele zależy od specyfiki prowadzonej działalności. Nie istnieje obiekt, który w każdym przypadku sprawdzi się równie dobrze. Wiadomym jest, że cena wynajmu/zakupu także ma duże znaczenie, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy posiadają ograniczony budżet. Zastanawiasz się, jak podjąć trafną decyzję? Sprawdź poniższe wskazówki, które z pewnością okażą się sporym wsparciem.

Określenie celów biznesowych

Lokale użytkowe są zwykle przystosowane do konkretnych form działalności. Pierwszym krokiem jest więc określenie celów biznesowych. Inne normy oraz standardy muszą spełniać placówki handlowe, a inne salony kosmetyczne, zakłady fryzjerskie, restauracje, sale zabaw dla dzieci itd. Oczywiście zwykle można wprowadzić jest własne modyfikacje, chociaż nie zawsze jest to możliwe, jeśli postawiliśmy na wynajem. Bywa tak, że lokal udostępniany jest wyłącznie pod konkretne cele biznesowe i nie ma możliwości wdrożenia żadnych zmian. Takie rozwiązanie nie wydaje się być zbyt korzystne, ponieważ niesie ono za sobą sporo ograniczeń. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna.

Lokalizacja obiektu

Wiadomym jest, że lokalizacja lokalu użytkowego ma ogromne znaczenia. Pewne jest to, że nie może być ona przypadkowa. Należy więc zastanowić się, jaka część Krakowa zapewnia największe szanse na rozwój działalności. Nie bez powodu wiele osób stawia na centrum miasta. Pomimo tego, że konkurencyjność w tej lokacji jest wysoka, to liczba ludności nie należy do niskich. Nie można również zapomnieć o ogromnej ilości turystów, którzy również mają duży wpływ na funkcjonowanie lokalnego rynku. Lokale usługowe zlokalizowane w mniej obleganych częściach miasta są zwykle tańsze, co dla wielu osób stanowi zaletę. Warto jest stworzyć zestawienia zalet oraz wad dostępnych rozwiązań.

Powierzchnia użytkowa

Wybierając lokal usługowy należy także określić preferowaną powierzchnię użytkową. Wbrew pozorom większy obiekt nie zawsze jest lepszy. Po pierwsze generuje on wyższy koszt wynajmu, a jego utrzymanie nie należy do tanich. Atutem jest jednak możliwość swobodnego rozwijania działalności. Z czasem skala świadczonych usług może się zwiększyć, a brak dostatecznej ilości miejsca w budynku stanowi spory problem. Teoretycznie zawsze istnieje możliwość zmiany lokalizacji, jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem. Może okazać się, że nowe miejsce sprawi, że część klientów zrezygnuje z naszej oferty. Właśnie dlatego warto jest myśleć perspektywicznie, tak aby w przyszłości nie żałować wyboru.

Dostępność miejsc parkingowych

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w Krakowie to nie lada wyzwanie. W centrum miasta panuje zwykle tłok i gwar, co sprawia, że wielu potencjalnych klientów rezygnuje ze skorzystania z oferty. Nie można pozwolić na to, aby takie trudności negatywnie wpłynęły na funkcjonowanie biznesu. Z tego powodu warto jest szukać lokali usługowych, które posiadają przypisane miejsca parkingowe. Należy także zastanowić się, jaka liczba miejsc będzie optymalna. Ważne jest, aby nie zostały one w pełni wykorzystane przez personel.

Miejsce na reklamę

Nie od dziś wiadomo, że reklama jest dźwignią handlu. Przed wybraniem lokalu trzeba sprawdzić, czy zapewnia on miejsce na reklamę. Należy także upewnić się, ze istnieje możliwość powieszenia szyldu na elewacji budynku. Wydaje się być to oczywiste, jednak nie zawsze tak jest! Często zdarzają się sytuacji, gdy administracja nie wyraża zgody na umieszczenie elementów reklamowych, a nawet informacyjnych.

Standard lokalu

Wiele osób poszukuje nowoczesnych lokali użytkowych, które posiadają wysokiej klasy wyposażenie. Brak konieczności przeprowadzania remontu zapewnia wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Ponadto, otworzenie działalności może nastąpić znacznie szybciej. Niestety - najczęściej obiekty o wysokim standardzie są sporo droższe, a więc nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.