2021-06-10

Kupno nowego mieszkania jest jednym z dylematów obecnych w życiu ludzi. Ceny nieruchomości poszły znacznie w górę i póki co to nic nie wskazuje na jakąkolwiek zmianę trendu. Z tego powodu, wiele rodzin zastanawia się nad wyborem pomiędzy mieszkaniami z rynku wtórnego i pierwotnego. Czym charakteryzują się obie możliwości i co będzie lepszym rozwiązaniem?

Rynek wtórny, a pierwotny. Jakie są różnice?

Warto zacząć od wyjaśnienia poszczególnych pojęć. Mówiąc o rynku wtórny, mamy na myśli mieszkania, które zostały wybudowane już jakiś czas temu i w międzyczasie posiadały już lokatorów. Mieszkania te mogą znajdować się w kamienicach czy blokach. Rynek pierwotny to z kolei nieruchomości, które zostały niedawno wybudowane lub są jeszcze w procesie tworzenia i nie miały dotąd żadnego lokatora. Znając poszczególne typy nieruchomości, można przejść do opisania ich najistotniejszych cech.

Cechy mieszkań z rynku wtórnego

W przypadku takich mieszkań, najwięcej osób nadmienia ich cenę jako największą z zalet. Kosz jednego metra kwadratowego nieruchomości tego typu jest mniejszy, aniżeli nowych budynków. Trzeba jednak wiedzieć, że różnica zaczyna być naprawdę niewielka. Jeszcze kilka lat temu ceny mieszkań z rynku wtórnego były wyraźnie niższe od rynku pierwotnego, a obecnie różnica staje się coraz mniejsza. Z całą pewnością można znaleźć takie mieszkania na rynku wtórnym, które okażą się prawdziwymi perełkami pod względem ceny, ale w większości są one w wielu miastach porównywalne do rynku pierwotnego. Poza tym warto mieć na uwadze, iż mieszkania z rynku wtórnego „stoją” już jakiś czas. Wiek wielu budynków to kilkadziesiąt lat (w przypadku kamienic można znaleźć nawet stuletnie) co jest jednocześnie wadą oraz zaletą. Jeżeli budynek istnieje już sporo czasu można podejrzewać, że nie posiada większych wad, a wszelkie usterki, które miały się zdarzyć już miały miejsce. Z drugiej strony, kupując mieszkania znajdujące się w leciwym budynku trzeba wiedzieć, że zostało wykonane w starej technologii przez co jest mniej wydajne pod kątem energetycznym. Ponadto, instalacje mogą zostawiać wiele do życzenia. W ten sposób może okazać się, że koszt mieszkania z rynku wtórnego okaże się taki sam jak cena w nowej nieruchomości.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – jakie są jej zalety?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania od dewelopera. Nowo powstałe budynki cechuje wysoki standard wykorzystywanych materiałów, przez co można spodziewać się, że będą one trwałe. Trzeba przyznać, że podejście do budowy znacznie się różni od podejścia znanego z przeszłości. Specjaliści starają się aby standard wykończenia był wysoki, a sam budynek emanował klasą i elegancją. Wraz z odpowiednim podejściem do budowania idzie w parze jakość. Zachowanie wszystkich wytycznych zgodnie ze sztuką budowlaną jest wymaganiem, bez którego nieruchomość nie zostanie odebrana przez kierownika budowy. W ten sposób, przyszły nabywca ma pewność, że nie przyjdzie mu mieszkać w pomieszczeniach z krzywymi ścianami oraz nieszczelnymi oknami. Jest to jedna z głównych zalet inwestycji z rynku pierwotnego. Następnie, warto wrócić wspomnieć o tym, co daje zakup mieszkania będącego jeszcze w budowie. Przede wszystkim, na tym etapie inwestor ma możliwość dokonania korekt w projekcie nieruchomości. To znaczy, że niektóre ze ścian można poprzesuwać dostosowując mieszkanie do indywidualnych potrzeb. W ten sposób, inwestor dostaje dokładnie to czego oczekuje.

Dlaczego warto zdecydować się na nieruchomość z rynku pierwotnego?

Warto przede wszystkim ze względu na komfort mieszkania w nowym budynku. Zastosowane nowe technologie sprawiają, że budynek jest dużo lepszy pod względem energetycznym. Co więcej, inwestor posiada możliwość dostosowania pomieszczeń do swoich własnych preferencji. Osiedla deweloperskie bardzo często są zamknięte dla ludzi z zewnątrz co sprawia, że społeczność jest bardziej ze sobą zżyta i nie trzeba obawiać się obcych. Osiedla deweloperskie bardzo często są ulokowane w takich miejscach, aby znajdowały się blisko potrzebnych placówek jak przedszkole czy pętla autobusowa. Warto również pamiętać o zacierających się różnicach pomiędzy inwestycjami z rynku pierwotnego, a mieszkaniami w starszych blokach i kamienicach. Podsumowując, warto wiedzieć czym charakteryzują się nieruchomości z obydwóch typów rynku. Mając na myśli rynek wtórny mówimy o mieszkaniach, które mają już pewien wiek i znajdują się w blokach oraz kamienicach. Rynek pierwotny to z kolei nowe nieruchomości oferujące dużo więcej możliwości dla inwestora. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że wiele budynków z rynku wtórnego było budowanych w czasach kiedy jakość grała drugorzędną rolę, co widać praktycznie w każdym pomieszczeniu oraz zastosowanych rozwiązaniach. Ten problem nie pojawia się w nieruchomościach rynku pierwotnego, gdyż inwestorzy muszą między sobą rywalizować o klienta. Z tego powodu, wybór nowego mieszkania wydaje się być dużo lepszym rozwiązaniem.