2021-07-25

Mieszkania inwestycyjne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. To znakomita opcja dla tych, którzy poszukują stałego, a zarazem stabilnego źródła dochodu. Z opisywanego rozwiązania chętnie korzystają również ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na spłacanie wysokich rat za kupno nieruchomości. Wynajem sprawia, że należności spłacają się "same" - dodatkowym atutem są potencjalne zyski. Oczywiście ostateczna decyzja powinna zostać dokładnie przemyślana. Należy poznać nie tylko szanse, ale również zagrożenia.

Mieszkania inwestycyjne o wysokim standardzie

W dzisiejszych czasach oczekiwania najemców są o wiele wyższe, niż jeszcze kilka lat temu. Właśnie dlatego świetną opcją wydają się być apartamenty inwestycyjne o wysokim standardzie. Duże znaczenie ma jakość wykończenia lokum. Przesadna oszczędność jest widoczna gołym okiem. Z tego względu dobrze jest wykończyć nieruchomość zgodnie z obowiązującymi standardami. Zwiększa to szansę na szybkie znalezienie osoby zainteresowanej najmem. Dodatkowym atutem jest możliwość ustalenia satysfakcjonującej kwoty, która będzie generować niemałe zyski. Ci, którzy poważnie podchodzą do sprawy nierzadko korzystają z pomocy doświadczonego architekta wnętrz, który wyśmienicie zna obowiązujące trendy.

Lokalizacja kluczem do sukcesu

Nieruchomości inwestycyjne muszą znajdować się w dogodnej lokalizacji. Tylko wtedy rośnie szansa ich szybkiego wynajęcia. Nawet najpiękniejszy apartament nie jest tak atrakcyjny, jak mieszkanie blisko centrum. Wiele osób decyduje się na obniżenie ceny najmu, czego chce uniknąć niemal każdy inwestor. Ci, którzy są przed zakupem lokum powinni dokładnie przeanalizować jego położenie. Mieszkania na obrzeżach zdadzą egzamin, o ile tylko połączenie z pozostałymi obszarami miasta nie jest kłopotliwe. Ważne jest, aby dotarcie do celu możliwe było pomimo braku własnego środka transportu. Warto zwrócić uwagę, czy w okolicy znajdują się przedszkola, szkoły, uczelnie. Niektórzy celują w nieruchomości zlokalizowane blisko stref przemysłowych - niejeden najemca poszukuje mieszkania w okolicy swoją pracy, aby nie tracić czasu na dojazdu. Atutem mogą okazać się również tereny zielone, które zapewniają spokój, ciszę i relaks.

Wybór grupy docelowej

Już na samym początku należy określić grupę docelową, dla której zostanie stworzone mieszkanie. Zupełnie inne potrzeby posiadają seniorzy, rodziny z dziećmi oraz studenci. Trzeba również dodać, że niezwykle pożądane są nieruchomości, w których można zamieszkać wraz z zwierzętami. Z oczywistych względów wielu właścicieli nie zgadza się na ich obecność, ponieważ mogą doprowadzić do licznych zniszczeń. Plusem jest możliwość skrócenia czasu poszukiwania najemcy. Im więcej ograniczeń, tym gorzej, jednak zrozumiałym jest, że inwestorzy próbują skutecznie zabezpieczyć swoje lokum. Coraz mniej osób nastawia się na wynajem mieszkania studentom. Warto jednak rozważyć wyrażenie zgody na podnajęcie pokoi - w takiej sytuacji odpowiedzialność spoczywa na głównym najemcy, który "na własną rękę" poszukuje lokatorów oraz dba o to, aby przestrzegali oni ustalonych zasad.

Wynajem krótkoterminowy vs długoterminowy

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest czas najmu. Podpisanie umowy długoterminowej daje poczucie bezpieczeństwa. Wiadomym jest, że nie oznacza to braku ryzyka nagłego jej rozwiązania, jednak interesy właściciela nieruchomości nie są zagrożone. Ma czas na znalezienie nowego najemcy, co zmniejsza ryzyko utraty płynności finansowej. Na wynajem krótkoterminowy decydują się przede wszystkim ci, którzy zakupili lokum w typowo turystycznej miejscowości. Warto jednak wziąć pod uwagę, że generuje on o wiele większą ilość obowiązków. Dla niejednej osoby jest to sposób na biznes. W obu przypadkach podstawą jest prawidłowe skonstruowanie umowy najmu. Najrozsądniej jest skorzystać z usług wyspecjalizowanego prawnika, dzięki któremu dokument nie będzie zawierał żadnych nieprawidłowości. Niewłaściwe zapisy w umowie mogą stanowić źródło dotkliwych strat finansowych, więc lepiej nie ryzykować.