2021-08-05

Osoby planujące zakup mieszkania niejednokrotnie spotkają się z różnego typu skrótami, których odczytanie bywa problematyczne. Na szczęście w czasach internetu nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, a znalezienie potrzebnych informacji trwa zaledwie krótką chwilę. Mieszkanie M1 to nic innego, jak klasyczna kawalerka, która posiada jeden pokój mieszkalny z aneksem kuchennym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Jak czytać skrót M1, M2, M3, M4, M5?

Mieszkania na sprzedaż mogą zostać oznaczone różnymi symbolami. Jest to ułatwieniem dla osoby poszukującej własnego lokum. Już w tytule ogłoszenia można znaleźć niezbędną informację, która może wiele powiedzieć o nieruchomości. Nie trzeba tracić czasu na to, aby szukać danych w opisie danej oferty. Ważne jest jednak to, by jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań nauczyć się czytać pewne skróty.

- M1 - oznacza mieszkanie z jednym pomieszczeniem mieszkalnym, które posiada aneks kuchenny. To kawalerka, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem singli oraz par. Oczywiście lokum może posiadać różny metraż. Oczywiście nieruchomość posiada łazienkę z WC (lub dwa osobne pomieszczenia).

- M2 - to mieszkanie jednopokojowe z kuchnią. W opisywanym przypadku mamy do czynienia z dwoma osobnymi pomieszczeniami, co dla niektórych może stanowić ogromną zaletę. Takie mieszkanie również można uznać za kawalerkę, ponieważ znajduje się w nim tylko jedno pomieszczenie mieszkalne.

- M3 - to nieruchomość złożona z dwóch pokoi i kuchni. Takie mieszkania są niezwykle pożądane przez małżeństwa z dzieckiem. Sprawdzają się również w przypadku par, seniorów czy też studentów. Warto wiedzieć, że lokale M3 należą do najpopularniejszych na rynku.

- M4 - symbol ten oznacza mieszkanie trzypokojowe z kuchnią. Ze względu na sporą liczbę pomieszczeń nieruchomość posiada zwykle spory metraż. To znakomita opcja dla dużych rodzin. Na zakup dużego lokum często decydują się również ci, którzy planują wynajem (głównie w miastach studenckich).

- M5 - to lokum czteropokojowe z kuchnią. Faktem jest, że takie mieszkania nie są tak powszechne, jak np. M2 oraz M3. W dużej mierze wynika to z faktu, że większa powierzchnia oznacza również wyższą cenę zakupu. Wiele zależy również od standardu wykończenia nieruchomości. Trzeba wspomnieć, że na rynku nieruchomości nie brakuje przestronnych apartamentów z ogromnymi tarasami/patio.

- M6 - nieruchomość pięciopokojowa z kuchnią. Sytuacja na rynku wygląda podobnie, jak w przypadku lokali mieszkaniowych M5. Takie mieszkania są bardzo rzadko spotykane ze względu na niski popyt.

Podział nieruchomości ze względu na standard

Trzeba wiedzieć, że symbol M6 wcale nie oznacza apartamentu! Metraż nie jest bezpośrednio powiązany ze standardem nieruchomości, co może być dla wielu osób zaskoczeniem. Należy zachować ostrożność - podstawą jest dokładne czytanie opisów ofert. Nie ma sensu tracić czasu na lokale, które nie są zgodne z oczekiwaniami.

Ze względu na standard można wyróżnić:

- Mieszkania o podstawowym standardzie - zwykle znajdują się one na obrzeżach lub w dużych skupiskach budynków. Są one wykonywane w oparciu o stare technologie oraz materiały przeciętnej jakości. Podstawą jest osiągnięcie funkcjonalności zapewniającej wygodę i bezpieczeństwo codziennego życia.

- Mieszkanie o podwyższonym standardzie - tutaj liczy się nie tylko funkcjonalność nieruchomości, ale również kwestie estetyczne. Takie lokale mieszkaniowe są projektowane w oparciu o nowoczesne technologie. Plusem są również materiały o jakości premium, dzięki którym wykończenie budynku sprawia wrażenie luksusowego.

- Apartamenty - pod względem standardu wykończenia przypominają mieszkania o jakości premium, jednak ich metraż jest zwykle większy. Nierzadko w budynku znajduje się recepcja oraz ochrona.

- Apartamenty luksusowe - to nieruchomości, które bardzo często znajdują się w pobliżu m.in. terenów zielonych, plaży, atrakcji turystycznych. Duże znaczenie ma w tym przypadku lokalizacja.