2021-10-20

Zakup nieruchomości stanowi ogromne obciążenie finansowe, co sprawia, że wiele osób nie może pozwolić sobie na inwestycję. Rozwiązaniem problemu jest kredyt hipoteczny, jednak nie jest on przyznawany każdemu. Banki niezwykle rygorystycznie podchodzą do weryfikacji klientów. Ważne jest więc to, aby ubiegać się o wsparcie finansowe z odpowiednim wyprzedzeniem. Proces załatwiania formalności może ciągnąć się tygodniami. Poniżej przedstawiono szczegółowe informacje na ten temat, a także wskazówki, które mogą okazać się pomocne osobom bez doświadczenia.

Etap przygotowań

Planujesz zakupić mieszkanie od dewelopera? Sprawdź, czy oferuje on swoim klientom profesjonalną pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego na dogodnych warunkach. Istotne jest to, aby odpowiednio się przygotować - pozwoli to szybciej skompletować niezbędną dokumentację, a tym samym uniknąć zbędnych opóźnień. Warto pamiętać, że bank musi dokładnie sprawdzić zdolność kredytową. Kwota kredytu jest najczęściej wysoka, co przekłada się na długoterminową spłatę. Właśnie dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Zalecana jest również spłata posiadanych zadłużeń (np. pożyczek). O kredyt hipoteczny lepiej ubiegać się z "czystą kartą".

Krok 1: weryfikacja zdolności kredytowej

Kredyt hipoteczny zwykle opiewa na kilkaset tysięcy złotych. Nikogo nie dziwi to, że bank poddaje klientów szczegółowym analizom. Wiadomym jest, że sytuacja finansowa może pogorszyć się w czasie, co przekłada się na ryzyko wystąpienia problemów z terminową spłatą rat. Analitycy bankowi zwracają uwagę na wiele kwestii. Jeśli chcesz zmniejszyć prawdopodobieństwo odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny, to skorzystaj z poniższych podpowiedzi.

  • Spłata pożyczek i kredytów - osoby, które posiadają niespłacone zobowiązania, obniżają swoją zdolność kredytową. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że jest to niekorzystna sytuacja. Dobrze jest zamknąć stare sprawy jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. Niewskazany jest nawet debet na koncie!
  • Weryfikacja BIK - na kredyt hipoteczny mają szansę wyłącznie Ci, którzy posiadają pozytywną historię kredytową. Problemem może okazać się nawet uregulowanie należności (np. rachunków) po terminie. Bywa tak, że widniejemy w rejestrze jako dłużnik, chociaż wszystkie zobowiązania zostały spłacone. Pomyłki się zdarzają, więc niezbędne jest ich sprawne wyjaśnienie.
  • Ustalenie okresu spłaty - zasada jest prosta - im krótszy okres spłaty, tym wyższa wysokość miesięcznej raty. Dla banku ważne jest to, jaka kwota pozostanie klientowi na życie. Niedopuszczalne jest schodzenie poniżej pewnego pułapu. Należy przygotować się na konieczność wydłużenia czasu trwania umowy kredytowej. Atutem jest fakt, że niemal zawsze istnieje możliwość nadpłaty rat czy też wcześniejszej spłaty zobowiązania.
  • Wspólny kredyt- zdolność kredytową można zwiększyć w prosty sposób - wystarczy wskazać współkredytobiorcę (np. partnera). Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to wiążąca decyzja.

Krok 2: znalezienie mieszkania

Kolejnym etapem jest znalezienie wymarzonego mieszkania. Znając zdolność kredytową, łatwiej jest znaleźć nieruchomość, która jest w zasięgu naszych możliwości. Trzeba pamiętać o kosztach remontu i przygotowania lokalu do przeprowadzki.

Krok 3: podpisanie umowy przedwstępnej

Po znalezieniu odpowiedniej nieruchomości można przystąpić do podpisania umowy przedwstępnej. Należy także złożyć wniosek o kredyt hipoteczny - nie można zapomnieć, że procedura ubierania się o wsparcie finansowe może trwać nawet trzy miesiące.

Krok 4: podpisanie aktu notarialnego

Jeśli bank zaakceptuje złożony wniosek, to kolejnym etapem jest podpisanie umowy kredytowej. Jest to również moment sfinalizowania transakcji zakupu nieruchomości. W tym celu należy udać się do notariusza. Istotne jest, aby nie podpisywać żadnych dokumentów zbyt pochopnie. Konieczne jest przeanalizowanie każdego zapisu.

Krok 5: dopełnienie formalności

Należy dostarczyć do banku akt notarialny oraz inne dokumenty (m.in. ubezpieczenie nieruchomości). Kredyt hipoteczny uruchamiany jest najczęściej po kilku dniach od dopełnienia ostatnich formalności.