2021-11-01

Mieszkanie w bloku to świetna opcja dla tych, którzy posiadają ograniczony budżet. Faktem jest, że nie każdy może pozwolić sobie na zakup działki oraz budowę domu. Trudno wyobrazić sobie miejską architekturę bez wielopiętrowych budynków mieszkalnych. Stale powstają nowe inwestycje, które wyróżniają się nowoczesnością i funkcjonalnością. Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? Zapoznaj się z poniższym zestawieniem zalet i wad.

Zalety mieszkania w bloku

Współczesne mieszkania w bloku nie przypominają budynków z wielkiej płyty. Zapewniają one o wiele wyższy komfort codziennego życia. Nowe inwestycje w niczym nie przypominają obiektów z czasów PRL-u. W dużej mierze to właśnie dlatego cieszą się one ogromnym zainteresowaniem - zarówno mieszkańców dużych, jak i małych miast.

1. Korzystna cena

Mieszkanie w bloku z rynku pierwotnego wydaje się być drogie, jednak trzeba za niego zapłacić o wiele mniej, niż za dom. Jest to więc idealna propozycja dla tych, którzy mają ograniczony budżet. Na specjalną uwagę zasługują kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe. Są one chętnie wybierane przez singli, pary, a także rodziny 2+1. Należy podkreślić, że mieszkania w bloku mogą posiadać dużą powierzchnię. Luksusowe apartamenty zachwycają swoim wysokim standardem. Różnorodność inwestycji mieszkaniowych sprawia, że znalezienie wariantu odpowiedniego dla siebie nie powinno stanowić wyzwania. Trzeba dodać, że na rynku nieruchomości pojawiły się mieszkania bezczynszowe, które niemal natychmiast zyskały ogromną popularność.

2. Dogodna lokalizacja

Za działkę zlokalizowaną w centralnej części miasta trzeba zapłacić majątek, więc tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na taką inwestycję. Zupełnie inaczej jest w przypadku wielopiętrowych budynków mieszkalnych, które nie są wznoszone w przypadkowych miejscach. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy chcą zapomnieć o długich i męczących podróżach do pracy czy też szkoły. Dogodna lokalizacja sprawia, że dojazd będzie krótszy, a zarazem tańszy. Mieszkania w centrum wybierane są przede wszystkim przez osoby ceniące sobie wygodę i swobodę. Nie trzeba posiadać własnego auta, aby dotrzeć do miejsca docelowego szybko i bezpiecznie.

3. Mniejsza ilość obowiązków

Ci, którzy posiadają własny dom, mają na głowie mnóstwo obowiązków. Mieszkańcy bloku nie muszą martwić się o m.in. koszenie trawy, wystawianie śmietników, wymianę rur, naprawę dachu, malowanie elewacji, palenie w piecu. W zdecydowanej większości przypadków są to wydatki wliczone w opłatę czynszową. Nieco inaczej jest w przypadku mieszkań bezczynszowych, jednak dla wielu osób jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Opłaty ponoszone są dopiero wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Są one dzielone na liczbę mieszkań znajdujących się w budynku.

4. Inwestycja na lata

Ceny mieszkań w bloku nie spadają wraz z upływem czasu. Jest to więc inwestycja, która się opłaca. Bez większych trudności można sprzedać lub wynająć nieruchomość. Nieco inaczej jest w przypadku domów, które zwykle generują więcej problemów.

Wady mieszkania w bloku

Nie istnieje rozwiązanie, które posiada wyłącznie zalety. Oczywistym jest, że mieszkanie w bloku również posiada wady, które nie zostaną zaakceptowane przez wszystkich.

1. Sąsiedztwo

Nigdy nie wiadomo, kto będzie naszym sąsiadem. Może okazać się, że trafimy na wyjątkowo uciążliwych ludzi, którzy będą utrudniać życie np. nocnymi imprezami. Prawdą jest, że nie ze wszystkimi osobami można dojść polubownie do porozumienia. Na szczęście w wielu nowoczesnych inwestycjach mieszkaniowych stosowane są wysokojakościowe izolacje akustyczne, które pozwalają ograniczyć rozprzestrzenianie się hałasów.

2. Brak ogródka

Dom z ogrodem jest marzeniem wielu osób. W przypadku mieszkania w bloku można liczyć jedynie na balkon lub taras. Bywa tak, że osoby mieszkające na parterze mogą wykupić własny ogródek, jednak jego powierzchnia nie jest zbyt duża. Może pojawić się problem ze znalezieniem miejsca do grillowania lub rozłożenia basenu dla dzieci. Trudno również o prywatność - przed niechcianymi spojrzeniami można chronić się za pomocą osłon oraz parawanów.