2022-01-23

Home office to w dzisiejszych czasach zjawisko bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się na taki tryb pracy z różnych przyczyn. Dla jednych to jest konieczność, a dla innych świadomy wybór. Niezależnie od powodów, zawsze trzeba przygotować odpowiednie miejsce do pracy w mieszkaniu. Okazuje się, że jest to ważne z wielu powodów. Jak się do tego zabrać?

Dlaczego osobna przestrzeń do pracy jest tak ważna?

Pytaniem, które warto sobie zadać na początku, jest to, dlaczego właściwie osobna przestrzeń do pracy w domu jest konieczna. W końcu są osoby, które świetnie sobie radzą, pracując przy biurku w sypialni, kuchennym stole, albo na kanapie. Owszem, są takie osoby i niektórzy radzą sobie z takim trybem pracy świetnie. Jednak prawda jest taka, że należą one do mniejszości. Zdecydowana większość ludzi potrzebuje do skutecznej pracy określonych warunków – spokoju, braku rozpraszających bodźców i wygodnego miejsca do siedzenia. Niektórzy specjaliści mówią też o potrzebie wyraźnego rozgraniczenia strefy przeznaczonej do pracy, od innych miejsc w mieszkaniu. Dzięki temu buduje się skojarzenia wyłącznie z pracą, które pomagają umysłowi szybciej i łatwiej wejść na właściwe tory. W ten sposób w pracy myśli się o pracy, a w miejscu przeznaczonym do odpoczynku mózg łatwiej przełącza się w tryb relaksu.

Jak zapewnić sobie wszystko, co potrzebne w jednym miejscu?

W pracy nie powinno nam nic przeszkadzać. Najlepiej więc potrzebne rzeczy zorganizować tak, żeby swoje stanowisko trzeba było opuszczać możliwie jak najrzadziej. Wszystkie urządzenia, przybory, notatniki, artykuły papiernicze, czy cokolwiek jeszcze może okazać się przydatne, powinno zostać zgromadzone zawczasu. Czasem może wydawać się, że zwykłe przejście do innego pomieszczenia po jakąś rzecz to niewiele, ale dla naszego mózgu często jest to duże rozproszenie, po którym powrót do bardziej efektywnego trybu może trochę zabrać. Ma to więc duże znaczenie z punktu widzenia wydajności pracy. Miejsce, w którym wszystko jest pod ręką, na pewno sprawi, że zostanie ona wykonana szybciej, a my będziemy mogli zająć się realizację innych zadań. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby potrzebne rzeczy było gdzie umieścić. Wygodny regał i dodatkowy blat w zasięgu ręki na pewno okażą się pomocne.

Jakie miejsce w mieszkaniu sprawdzi się najlepiej?

Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się zawsze takie miejsce, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał. Musi być więc ustronne i usytuowane tak, że by inne osoby nie potrzebowały przez nie przechodzić. Jeżeli pracuje się z włączoną kamerą i mikrofonem, to szczególnie ważne jest też zapewnienie sobie miejsca, w którym nie będzie słychać żadnych hałasów. Osoby, które z domu uczestniczą w zdalnych spotkaniach, powinny zadbać też o właściwy, profesjonalny wystrój. Na pewno nie jest wskazany bałagan, a dobrze zorganizowana i uporządkowana przestrzeń sprawdzi się najlepiej. Bardzo dobrym pomysłem jest zorganizowanie swojego stanowiska w pobliżu okna. Światło dzienne działa pobudzająco i korzystnie na możliwości poznawcze, jednak nie powinno padać bezpośrednio na ekran komputera.

Czy koniecznie trzeba mieć osobne biuro?

Własne biuro w mieszkaniu, zwłaszcza kiedy jest całkowicie osobnym pomieszczeniem, to ideał. To przede wszystkim rozwiązanie praktyczne. Nawet jeżeli obecni są inni domownicy (którzy mają własne sprawy), to w zamkniętym pokoju nikt nie będzie nam przeszkadzał. Biuro takie można urządzić według własnych potrzeb i przeznaczyć wyłącznie do pracy. Jednak oczywiście nie każdy ma taką możliwość. W większości przypadków powód jest prosty – nie zawsze dysponujemy pomieszczeniem, które możemy w ten sposób zagospodarować. Przestrzeń do pracy czasem trzeba więc urządzić w sypialni albo salonie. Jest jednak na to sposób. Umiejętnie rozstawienie regałów i innych mebli powinno pomóc stworzyć osobny kącik do pracy, w którym znajdziemy spokój i możliwość skupienia się na wykonywanych zadaniach.

Ergonomia pracy w domu

Ważnym zagadnieniem w pracy (niezależnie – w domu, czy w biurze) jest ergonomia. Mówiąc w skrócie, jest to takie rozplanowanie rozmieszczenia używanych sprzętów i wykonywanych czynności, żeby w jak najmniejszym stopniu obciążały one organizm. Dobrze zorganizowane biuro powinno być wyposażone w wygodny fotel, w którym można pracować wiele godzin bez wielkiej szkody dla swojego kręgosłupa. Nie mniej ważne jest odpowiednie biurko. Warto pamiętać, że ekran komputera powinien znajdować się na wysokości wzroku, a klawiatura znacznie niżej. Nawet jeżeli posługujemy się laptopem (co zasadniczo nie jest optymalnym pomysłem), to warto zainwestować w osobną klawiaturę. Wszystkie niezbędne urządzenia i inne potrzebne rzeczy powinny się znajdować w zasięgu ręki. Nie powinniśmy musieć się po nic często schylać, więc umieszczanie ważnych dokumentów na niższych półkach regału nie jest wskazane. Ustawienia monitora powinny być maksymalnie korzystne dla wzroku. Ważne jest też zapewnienie sobie odpowiedniego oświetlenia. Jeżeli dostęp do światła dziennego jest w danym miejscu ograniczony, to dobrym pomysłem może być kupienie żarówki imitującej takie światło (obecnie są już łatwo dostępne).