2022-02-10

Przeprowadzka do nowego mieszkania to zawsze duże wyzwanie. Ilość rzeczy, które trzeba przy tym zrobić, jest tak duża, że dla wielu osób całość może okazać się przytłaczająca. Dlatego też wszystko warto dobrze rozplanować i przygotowania zacząć dużo wcześniej. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie planu i realizowanie go punkt po punkcie, dzięki czemu nic ważnego nie zostanie zapomniane.

Od czego powinno się zacząć?

Zacząć należy przede wszystkim od zastanowienia się nad układem nowego mieszkania. Najprawdopodobniej będzie od zupełnie inny niż w przypadku dotychczasowego. Warto więc dużo wcześniej zacząć zastanawiać się, które elementy wyposażenia mieszkania sprawdzą się w nowym miejscu, a które nie. Dzięki temu na przykład zbędne meble będzie można korzystnie sprzedać i nie trzeba będzie się w ostatniej chwili zastanawiać co z nimi zrobić. Dla wielu osób przeprowadzka to również pretekst do całkowitej zmiany swojego otoczenia. Pozbycie się starych mebli może być dobrym pierwszym krokiem. W szczególnej sytuacji są wszyscy ci, którzy decydują się na zakup mieszkania od dewelopera. W przypadku takiej nieruchomości dokładny rozkład pomieszczeń będzie nam już wiadomy na wiele miesięcy przed terminem przeprowadzki i wszystko można zaplanować z naprawdę dużym wyprzedzeniem i na spokojnie. Warto pamiętać o tym, że często możliwa jest ingerencja w rozkład pomieszczeń wewnątrz nowo budowanego mieszkania, jednak trzeba zadbać o to już na etapie zakupu. Dzięki temu może się okazać, że wcale nie trzeba będzie się pozbywać pamiątkowej komody, czy ulubionej szafy. Jak najwcześniej warto też dobrze zastanowić się nad tym, jakie sprawy formalne trzeba będzie załatwić w związku przeprowadzką i w jakich terminach. Dzięki temu na pewno nie zapomnimy o wypowiedzeniu umowy z dostawcami mediów w odpowiednim momencie, czy zmianie adresu w pracy. Często rzeczy takie można załatwić z wyprzedzeniem, na przykład wysyłając pismo z informacją o tym, że zmiana adresu zamieszkania nastąpi z określoną datą. Dzięki temu większość takich spraw można mieć już z głowy na długo przed dniem przeprowadzki.

O co warto zadbać nieco wcześniej?

Przeprowadzka może być też świetną okazją do gruntownego uporządkowania swoich rzeczy. Chyba wszyscy przechowują w domach całą masę przedmiotów, których nie zdecydowaliśmy się wyrzucić wyłącznie z sentymentu, albo z lenistwa. Dlatego już na dwa miesiące przed planowaną przeprowadzką warto dokładnie przyjrzeć się z osobna każdej posiadanej rzeczy i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby na pewno przynosi nam pożytek. W ten sposób z całą pewnością uda nam się pozbyć z domu wszystkiego, co tylko niepotrzebnie zagraca przestrzeń.

Co można zostawić na ostatnią chwilę?

Właściwe przygotowania do przeprowadzki dobrze jest zacząć około miesiąca wcześniej. Warto pamiętać, że to ostatni moment na umówienie firmy przeprowadzkowej. Później może być trudniej z rezerwacją optymalnego terminu. W tym momencie dobrze jest też rozpocząć pakowanie – najlepiej od zakupów. Potrzebne będą różnych rozmiarów kartony, mocna taśma, folia bąbelkowa (lub inny materiał do zabezpieczania rzeczy w kartonach) coś do oznaczania pudełek – najlepiej sprawdzają się kolorowe markery. Kiedy już mamy wszystkie niezbędne materiały, można zacząć od pakowania najrzadziej używanych rzeczy. Mogą to być na przykład książki, ubrania nieużywane o danej porze roku, czy rzadko używane sprzęty kuchenne. Po spakowaniu książek można rozkręcić i zabezpieczyć regał, na którym były ustawione i tak dalej – systematycznie pakując niepotrzebne już rzeczy. Ważne jest, żeby każdy karton dokładnie opisać, dzięki czemu, jeżeli coś okaże się niezbędne szybciej, niż się spodziewamy, to łatwiej będzie to znaleźć. Dobrym pomysłem jest też wyraźne oznaczenie kartonów z rzeczami delikatnymi. Na ostatnią chwilę powinno się zostawić rzeczy niezbędne, używane na co dzień. Na tydzień przed przeprowadzką należy starać się dokupować jak najmniej produktów spożywczych, ograniczając się do tego, co najbardziej potrzebne. Dzięki temu ilość rzeczy do przewiezienia nieco się zmniejszy.

Dzień przed przeprowadzką dobrze jest przypomnieć się umówionej wcześniej firmie przeprowadzkowej, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że na pewno wszystko jest dograne. To dobry moment, żeby zacząć przesuwać rzeczy w mieszkaniu w taki sposób, żeby ich wynoszenie było wygodne i bezpieczne. Najbliżej drzwi powinny znaleźć się rzeczy duże i ciężkie – przede wszystkim meble. Jeżeli posiadamy rośliny doniczkowe, to jest to najlepszy moment, żeby zabezpieczyć je na czas transportu. Jeden dzień z ograniczonym dostępem do światła nie powinien im w żaden sposób zaszkodzić. W dniu przeprowadzki wszystko powinno być już gotowe. Dzięki temu można po prostu wziąć swoje podręczne bagaże i pojechać do nowego mieszkania, całą logistykę pozostawiając firmie transportowej. Dobra firma na pewno zadba o to, żeby wszystko było przewiezione bezpiecznie i sprawnie, dzięki czemu już wkrótce będzie można cieszyć się nowym mieszkaniem. Oczywiście po rozpakowaniu swoich rzeczy.