2022-06-20

W krakowskiej dzielnicy Zakrzówek znajduje się magiczne uroczysko, zwane Skałkami Twardowskiego. Leżą one niedaleko bajkowego Zalewu Zakrzówek. Kiedyś była to mekka dla wspinaczy, dziś jest to chętnie odwiedzane miejsce spacerów i wypoczynku. Dlaczego warto zamieszkać w tym miejscu?

Magiczny Zakrzówek

Od dawna Zakrzówek ma opinię magicznego miejsca. Góruje nad resztą terenu, a różnice wysokości mają nawet 50 m. To wzniesienie jest zbudowane z jurajskich wapieni, które powstawały w ciepłym, płytkim morzu. Do dziś można znaleźć ślady dawnych mieszkańców, np. skamieniałe jeżowce czy gąbki. Piękno i dzikość tego miejsca, a jednocześnie wyjątkowo łatwy dostęp (bez problemu można dojechać komunikacją miejską), sprawiają, że mieszkańcy Krakowa bardzo chętnie wybierają się tu na wycieczki, spacery i pikniki. Przez wiele stuleci na Zakrzówku istniały kamieniołomy. W jednym z nich pracował w czasie okupacji przyszły papież Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła. Pod koniec XX wieku zakończono eksploatację wapieni, a niektóre z dawnych wyrobisk napełniły się wodą, tworząc jeziorka o turkusowej wodzie. W jednym z nich do niedawna mieściło się centrum nurkowe. Chwilowo jest ono zamknięte, bo właśnie trwa rewitalizacja Zalewu Zakrzowskiego. Po zakończeniu znów będzie można penetrować podwodny świat, ale także skorzystać z uroków plażowania i kąpieli w turkusowej wodzie.

Laboratorium Mistrza Twardowskiego

Jednym z ciekawszych miejsc Zakrzówka jest uroczysko Skałki Twardowskiego. Nazwa jest nieprzypadkowa. Według legendy to właśnie tu mieściło się tajne laboratorium alchemiczne Mistrza Twardowskiego. Wśród skał uczył on adeptów magii i alchemii. Ale nieszczęśliwy wypadek sprawił, że w laboratorium nastąpił wybuch i tak właśnie powstały słynne Skałki Twardowskiego.

Białe skały w otoczeniu wspaniale zielonej roślinności robią ogromne wrażenie. Jeszcze większy zachwyt wywołują białe klify o wysokości nawet kilkunastu metrów, które górują nad błękitnym zalewem. A wszystko to zaledwie 3 km od ścisłego centrum Krakowa i Wawelu.

Dziś Twardowskiego tu nie znajdziesz. Zgodnie z legendą trafił na Księżyc. Spotkasz tu za to miłośników różnych sportów, spacerowiczów i osoby, które wypoczywają na łonie przyrody.

Wspinacze i grotołazi

Dziś na Skałkach Twardowskiego króluje wspinaczka. Przed erą ścianek wspinaczkowych można było tu spotkać najznakomitszych wspinaczy Krakowa. Po kilku latach zmniejszonego zainteresowania znów coraz chętniej ćwiczą tam przyszli alpiniści. Oprócz wspinaczki skałkowej uprawiają również drytooling. Na wielu drogach wspinaczkowych jest założona stała asekuracja.

Nawet jeśli nie uprawiasz wspinaczki, może spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Na Skałkach Twardowskiego znajdziesz łatwe drogi, które powinieneś bez problemu pokonać. Niezbędna jest do tego przeciętna kondycja fizyczna, asekuracja oraz chęci.

Ten magiczny teren lubią też grotołazi. Znajduje się tu całkiem sporo jaskiń i skalnych schronisk. Największa z nich to Jaskinia Twardowskiego. Ma ponad 500 m długości i jak zapewniają grotołazi, to jeszcze nie koniec.

Spacerkiem przez Skałki Twardowskiego

Jeśli nie jesteś fanem wspinaczki czy grotołażenia, to też masz co robić w tym pięknym miejscu. Liczne ścieżki zachęcają do wędrówki. Masz tu las, przepiękne, pachnące łąki i miejsca widokowe, z których rozciągają się urocze panoramy. Włodarze miasta zadbali o infrastrukturę, więc jest sporo miejsc, w których możesz wygodnie rozsiąść się i wypocząć. Wiele osób przybywa tu na wiosenne i letnie pikniki oraz grillowanie.

Jeśli chcesz poznać największe atrakcje Zakrzówka, to koniecznie wybierz się na niezbyt długą i nieuciążliwą wędrówkę niebieskim szlakiem. Znajdziesz przy nim pomnik Elvisa Presleya, urocze polany, miejsca z widokami na Kraków i zalany kamieniołom, a nawet pozostałości krakowskich fortyfikacji.

Szlak doprowadza też do zakrzowskich jaskiń, m.in. Twardowskiego, Jasnej i Okienka Zbójnickiego. Tą ostatnią możesz bez problemu zwiedzić - ma tylko kilka metrów długości i jest łatwo dostępna.

Ale jeśli choć raz odwiedzisz te miejsca, to na pewno będziesz do nich wracać. A jeśli chcesz zamieszkać w tym magicznym miejscu, sprawdź naszą ofertę mieszkań.