2022-12-08

Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości od dewelopera, co wiąże się z wieloma korzyściami. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego można liczyć na ogromne możliwości aranżacyjne. Jeśli ktoś pragnie urządzić pomieszczenia zgodnie ze swoimi indywidualnymi preferencjami, to warto zdecydować się na nieruchomość od dewelopera. Umożliwia on nawet wprowadzenie rozmaitych zmian lokatorskich na etapie projektu, dzięki czemu obiekt zostanie bardziej dopasowany do potrzeb użytkowników. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie modyfikacje są dostępne, a ich wprowadzenie wiąże się zwykle z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Czy można wdrażać zmiany lokatorskie?

Każdemu zależy na tym, aby jego wymarzone cztery kąty były jak najlepiej dopasowane do potrzeb i preferencji. Nowe inwestycje deweloperskie powstają już przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Można liczyć na funkcjonalne pomieszczenia, dzięki czemu często nie trzeba niczego zmieniać. Oczywiście niektórym osobom zależy na wprowadzeniu pewnych modyfikacji. Możliwe jest zaadaptowanie mieszkania do klienta, co wiąże się z wprowadzeniem zmian projektowych. Deweloperowi zależy na tym, aby klient był zadowolony i nie zrezygnował z zakupu. Oczywiście preferowane zmiany muszą zostać zgłoszone z wyprzedzeniem. Jest to jednak liczone jako dodatkowa usługa, więc całkowity koszt inwestycji ulegnie zmianie. Deweloper nie przeprowadzi przeróbek za darmo, bo wiąże się to dla niego z kolejnymi wydatkami.

Zmiany lokatorskie powinny zostać ustalone już podczas zawierania umowy z deweloperem. Nie może zabraknąć w niej również zapisów dotyczących cennika usług i terminu wprowadzenia modyfikacji. Jeśli budowa nieruchomości zostanie już rozpoczęta, to niestety wiele zmian nie będzie można wprowadzić. Należy wobec tego zdecydować się na takie rozwiązanie we wczesnym etapie stawiania obiektu. Pozwoli to również zaoszczędzić sporo pieniędzy. Na cenę zmian lokatorskich wpływa przede wszystkim ich zakres, poziom skomplikowania prac. Konieczne jest złożenie pisemnego wniosku o dokonanie konkretnych modyfikacji. Niezbędne staje się dołączenie do niego zmian na rzucie lokalu. Deweloper może wyrazić zgodę na zmiany lokatorskie lub odmówić ich wykonania. Niezbędne jest także wycenienie robót, a od klienta zależy, czy zaakceptuje przedstawiony mu cennik. Dopiero po wyrażeniu zgody i dokonania płatności można przejść do wykonania usług.

Jakie są możliwe do przeprowadzenia zmiany w mieszkaniu deweloperskim?

W przypadku mieszkania od dewelopera można pozwolić sobie na wdrożenie rozmaitych zmian lokatorskich. Dla naszych klientów wprowadziliśmy możliwość samodzielnej aranżacji ścian działowych. To klient może zdecydować jak i gdzie wybudować ścianki działowe, kiedy np. chce z sypialni wydzielić miejsce na garderobę. Możliwość samodzielnej aranżacji ścian wewnętrznych jest dużym plusem, aby nie musieć potem zmagać się we własnym zakresie z czasochłonnym i kosztownym burzeniem ścian. Pozbycie się ściany działowej sprawia, że zwiększa się powierzchnia użytkowa pomieszczenia. Niektórym marzy się przykładowo otwarta kuchnia na pokój dzienny. Z kolei postawienie cienkiej ścianki umożliwia wyodrębnienie garderoby. Zmiany lokatorskie służą do tego, aby mieszkanie było bardziej funkcjonalne, zgodnie z potrzebami domowników.

Klient może zdecydować o tym, gdzie znajdują się punkty oświetlenia, gniazdka elektryczne i włączniki. Zmiany lokatorskie mogą również dotyczyć instalacji wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Na wystrój łazienki duży wpływ ma usytuowanie prysznica, wanny itd. Z kolei w kuchni istotna jest lokalizacja zmywarki, piekarnika, lodówki. Niektórym zależy na ogrzewaniu podłogowym, nie chcą mieć ścian zajętych przez grzejniki. Można wobec tego zgłosić deweloperowi planowane przeróbki, a jeśli wyrazi na nie zgodę, to zajmie się ich wykonaniem. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. W przypadku wczesnego etapu projektu możliwości wprowadzenia rozmaitych zmian są bardzo duże. Warto od razu zaznaczyć, że wszystkie przeróbki powinny zostać przeanalizowane z architektem. Pomoże on dobrać najkorzystniejsze rozwiązania, zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Zobacz także nasz artykuł: Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz.

Nie wszystkie zmiany lokatorskie są dozwolone

Nie wszystkie zmiany lokatorskie są możliwe do wprowadzenia. Istotne będzie to, aby planowane modyfikacje były zgodne z aktualnymi przepisami budowlanymi. Nie mogą one dotyczyć konstrukcji obiektu ani elewacji. Nie ma możliwości przesunięcia ścian nośnych, Nie ingeruję się również w piony instalacyjne. Trzeba mieć na uwadze, że nawet po zakupie mieszkania od dewelopera nadal wdrożenie niektórych zmian będzie wymagało zgłoszenia i otrzymania pozwolenia. Nie można we własnym zakresie dokonać przebudowy instalacji gazowej. Zgłosić należy także ingerencję w piony instalacyjne, wyburzenie ścian działowych. Jeśli ktoś planuje wymienić instalację grzewczą, to również wymaga to najpierw uzyskanie zgody, to samo można powiedzieć o tynkowaniu ścian. Nierzadko zabronione jest zmienianie funkcji poszczególnych pomieszczeń. Trzeba dokładnie zapoznać się z zapisami biegnącymi w umowie. Muszą znajdować się w niej informacje dotyczące ograniczeń i wykluczeń.

Zobacz naszą inwestycję deweloperską na krakowskim Zakrzówku.