2023-04-20

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, ważne jest, aby dokładnie sprawdzić wiarygodność dewelopera. Żeby mieć pewność, że dokonujesz dobrego wyboru i nie poniesiesz konsekwencji finansowych, należy przeprowadzić szczegółowe śledztwo. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci w sprawdzeniu dewelopera.

Deweloper — czym się zajmuje i co należy o nim wiedzieć?

Ktoś, kto chce zostać deweloperem, musi mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie w branży budowlanej, a także zdolność do zarządzania projektami. Ważne jest również, aby był zorientowany na zysk i spełniał wymagania klientów. Deweloper musi mieć także wystarczającą wiedzę na temat przepisów prawnych związanych z budową nieruchomości, a także umieć wykorzystać finansowanie i pozyskać odpowiednich partnerów.

Deweloper odpowiada za budowę nieruchomości, nadzór i kontrolę wszystkich czynności z tym związanych.

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania od określonego dewelopera, przeanalizuj jego profil. Sprawdź, jak długo firma funkcjonuje na rynku, czy ma doświadczenie w budowie i sprzedaży nieruchomości, jakie są opinie klientów. Dowiedz się, jakie projekty realizował deweloper i czy wszystkie wykonane przez niego budowy zostały zakończone zgodnie z harmonogramem. Ponadto warto zapoznać się z finansowymi aspektami działalności dewelopera. Przede wszystkim musi być posiadaczem rachunku powierniczego prowadzonego przez bank. Na wspomniany rachunek przekazywane są pieniądze na realizację transakcji. Jest to sposób zabezpieczenia pieniędzy, które trafiają do firmy.

Ponieważ inwestorzy mają do czynienia z ogromnymi sumami pieniędzy, ważne jest, aby zwracali uwagę na wszystkie szczegóły i wybierali wykwalifikowanych wykonawców, którzy mogą dobrze wykonać swoją pracę. Oznacza to, że muszą przeprowadzić szczegółowe analizy i porównania w celu wyboru najlepszych wykonawców. Muszą także zbadać rynek potencjalnych nabywców, aby upewnić się, że inwestycja będzie opłacalna.

Ustawa deweloperska z 2012 roku przyniosła znaczną poprawę interesów kupujących nieruchomości. Według tej ustawy deweloperzy muszą przestrzegać wszystkich wymogów dotyczących działalności deweloperskiej i w razie naruszenia tych wymogów, mogą być pociągnięci do odpowiedzialności. Ponadto deweloperzy muszą przedstawiać szczegółowe informacje na temat każdego projektu, w tym informacje o zakresie i zakresie prac budowlanych. Mimo to, w celu zabezpieczenia swoich interesów, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania, warto sprawdzić wiarygodność dewelopera.

Jak sprawdzić dewelopera?

Kupno mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmuje człowiek. Dlatego przed dokonaniem zakupu należy dokładnie sprawdzić dewelopera, który buduje lub sprzedaje lokal. Sprawdzenie danych dewelopera pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Najważniejszym krokiem jest zweryfikowanie, czy deweloper jest uprawniony do wykonywania tej działalności. Wystarczy sprawdzić wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Kolejna ważna kwestia to przejrzenie opinii i komentarzy na temat danego dewelopera. Znajdziemy je w internecie i forach dyskusyjnych. Jednak w tym przypadku warto być czujnym, ponieważ komentarze na forach nie zawsze są zgodne z prawdą. Kiedy już mamy pewność, że deweloper jest wiarygodny, warto sprawdzić jego doświadczenie. Czy realizował inwestycje i jakie są o nich opinie? Ostatni krok to zapoznanie się z umową i warunkami zakupu mieszkania. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać i zrozumieć wszystkie postanowienia. Rozważenie wszystkich opcji i zrozumienie konsekwencji prawnych, jakie niesie za sobą każda decyzja, może być trudnym zadaniem. W takich sytuacjach wskazane jest skorzystanie z usług prawnika. Kupno mieszkania wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dlatego przed zakupem należy dokładnie sprawdzić dewelopera, aby mieć pewność, że wybieramy najlepszą ofertę.

Jak sprawdzić dewelopera w KRS-ie?

W Krajowym Rejestrze Sądowym są dostępne podstawowe informacje na temat inwestora. Dzięki temu można szybko sprawdzić, czy firma nie znajduje się w stanie upadłości.

Dewelopera można sprawdzić na kilka sposobów:

  • w sądzie rejonowym - aby uzyskać odpis aktualny lub pełny należy złożyć wniosek w wydziale gospodarczym sądu rejonowego, w którym ma siedzibę dana firma. Koszt odpisu wynosi 30 zł za odpis aktualny oraz 60 zł za odpisu pełny.
  • na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości - aby uzyskać bieżące informacje o firmie, warto odwiedzić stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam znajduje się internetowy katalog o nazwie KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który zawiera informacje o działalności przedsiębiorstw. Adres, pod którym można go odwiedzić to https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/. Tam znajdują się aktualne dane o firmie, w tym jej aktualny status prawny.
  • w Monitorze Sądowym - Monitor Sądowy i Gospodarczy to dziennik urzędowy publikowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który zawiera aktualne informacje z Krajowego Rejestru Sądowego. Można go znaleźć w Internecie.
  • Decydując się na inwestycję w nieruchomości, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ważne jest, aby sprawdzić formę prawną dewelopera, kapitał spółki, wierzytelności i zaległości, a nawet postępowania sądowe, upadłościowe lub układowe, które właśnie są prowadzone. Ponadto, należy zweryfikować dostępne informacje na temat lokalizacji, dostępnych udogodnień i innych aspektów, które mogą mieć wpływ na decyzję o zakupie.