2023-05-25

Psy i koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe w Polsce. To nie tylko współlokatorzy, ale członkowie rodziny, przyjaciele, słuchacze, towarzysze zabaw i pocieszyciele. Liczne badania pokazują, że zwierzęta domowe poprawiają samopoczucie psychiczne swoich właścicieli, a nawet przyczyniają się do wychodzenia z depresji. Zwierzęta mogą również pomóc w chorobach fizycznych — ich obecność trwale odciąża serce i układ krwionośny.

Czy jestem gotowy na zwierzę?

Szczepienia, kastracja, odrobaczenie — regularne wizyty zwierząt domowych u lekarza weterynarii są obowiązkowe. Czy jesteś przygotowany na koszty?

Aby mieszkanie ze zwierzęciem sprawdzało się w życiu codziennym, decyzja powinna być dobrze przemyślana. Zwierzaki to dużo radości, ale i pracy, odpowiedzialności i dodatkowych kosztów dla każdego gospodarstwa domowego. Utrzymanie średniego psa może kosztować kilka tysięcy złotych rocznie (wliczając jedzenie i wizyty u lekarza).

Ponadto zwierzę musi pasować do Twojego harmonogramu dnia. Jeśli dużo podróżujesz, akwarium z timerem będzie bardziej odpowiednie niż pies lub kot.

Przed zakupem należy zadać sobie następujące pytania:

- Czy masz wystarczająco dużo czasu teraz i w nadchodzących latach, aby zająć się zwierzęciem?

- Czy wszyscy domownicy zgadzają się przyjęcie nowego domownika?

- Czy masz wystarczająco dużo miejsca i cierpliwości dla wybranego zwierzęcia?

- Czy jesteś przygotowany na regularne wydatki, takie jak jedzenie i wizyty u weterynarza?

- Czy masz możliwość, aby zabrać zwierzę ze sobą na wakacje lub zapewnić nocleg w tym czasie?

- Czy wiesz, że właściciele czworonogów zwykle muszą borykać się nie tylko z sierścią, ale także z odchodami i uszkodzeniami mebli?

Jakie zwierzę wybrać?

Przy podejmowaniu decyzji, jakie zwierzę wybrać, decydującą rolę odgrywa czas, wielkość mieszkania i warunki życia. Przed podjęciem decyzji ważne jest poznanie wszystkich faktów i dokładne przemyślenie wyboru.

Zobacz także Zakup mieszkania w Krakowie

Psy

W przypadku większych i szczególnie aktywnych psów poleca się domy z ogrodem. Mieszkanie w bloku mniejszym rasom, takim jak mopsy czy yorki.

Psy są również odpowiednie dla osób, które mają dużo czasu. Pies potrzebuje ćwiczeń, edukacji i rozmowy. Należy również wziąć pod uwagę osobiste potrzeby psa. Podczas gdy niektóre rasy mają większą potrzebę ruchu (psy myśliwskie), inne rasy przywiązują większą wagę do interakcji społecznych. Jeśli masz dzieci, powinieneś wziąć pod uwagę, że wybrana rasa powinna dobrze współgrać z twoim potomstwem.

Psy są odpowiednie dla ludzi, którzy mają dużo czasu i energii i mogą zaspokoić potrzeby psa. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, właściciele psów powinni mieć świadomość, że sierść psa będzie w przyszłości częścią ich codziennego życia. Ponadto szczekanie często powoduje kłótnie z sąsiadami.

Koty

Koty uwielbiają się wspinać, dlatego w przypadku kotów przebywających w mieszkaniu należy zapewnić im wystarczającą ilość możliwości wspinania się. Mieszkanie warto zaprojektować tak, aby miało wiele kryjówek.

Należy pamiętać, że koty to bardzo uparte zwierzęta. Niektóre uwielbiają być przytulane, inne proszą tylko o głaskanie od czasu do czasu. Jedno jest pewne — kot ma własny rozum. Chociaż niektóre potrafią i lubią zajmować się sobą lub bawić się z innymi kotami, niektóre potrzebują dużo kontaktu z ludźmi.

Ogólnie rzecz biorąc, koty wychodzące są bardziej niezależne i lepiej radzą sobie, gdy ich właściciel jest nieobecny przez kilka godzin niż koty niewychodzące. Jeśli trzymasz koty tylko w domu, powinieneś pomyśleć o zakupie dwóch kotów, na przykład pary rodzeństwa. Zwierzęta są wtedy wystarczająco zajęte, mają towarzystwo do zabaw i dużo wyzwań.

Każdy, kto ma kota, powinien mieć świadomość, że meble tapicerowane i tapety są często używane jako drapaki. Ponadto należy być przygotowanym nie tylko na sierść w czterech ścianach, ale także na plamy z moczu – bo tak zwane protestowe sikanie jest na porządku dziennym u wielu kotów.

Małe zwierzęta (świnki morskie, chomiki, króliki)

Chomiki są popularnymi zwierzętami domowymi, zwłaszcza wśród dzieci, ale trudno jest zapewnić im odpowiednie warunki w mieszkaniu.

Świnki morskie i króliki karłowate, jeśli są trzymane w pomieszczeniu, powinny być trzymane w przestronnej klatce. Ponadto opiekunowie muszą zapewnić im codzienną dawkę ćwiczeń. W przypadku gryzoni nie można też zapomnieć o zabezpieczeniu kabli — muszą być odpowiednio zabezpieczone — ponieważ zwierzęta lubią je gryźć. Świnki morskie i króliki miniaturowe są towarzyskie i powinny być trzymane przynajmniej w parach.

Chomik jest popularnym zwierzakiem, szczególnie wśród dzieci. Obrońcy praw zwierząt odradzają trzymanie ich w domach.

Zwierzęta w mieszkaniu? Ile potrzebują miejsca?

Jeśli koty mają możliwość wyjścia na zewnątrz np. Na balkon (zabezpieczony ochronną siatką), nie potrzebują aż tak dużo miejsca w mieszkaniu.

Nie ma znormalizowanej liczby określającej, ile metrów kwadratowych potrzebuje każde zwierzę. Psy i koty czasami mogą sobie poradzić z mniejszą przestrzenią, jeśli często są wypuszczane na świeże powietrze i mają zapewnione często treningi.

Niemniej jednak do mniejszych mieszkań najlepiej nadają się oczywiście zwierzęta, które zajmują mniej miejsca. Jednak wielkość zwierzęcia nie jest decydująca.

Jeśli mieszkasz w ciasnym mieszkaniu, powinieneś raczej powstrzymać się od posiadania nowego współlokatora dla dobra zwierzęcia. Wszystkie zwierzęta potrzebują wystarczająco dużo miejsca.

Jeżeli szukasz mieszkania sprawdź naszą ofertę mieszkań.