2023-06-15

Zakup własnego mieszkania to ogromny wydatek, z którym najczęściej wiąże się także wieloletnie zobowiązanie kredytowe. Ale w przeciwieństwie do wielu innych kosztownych zasobów, z których korzystamy na co dzień, mieszkanie to także potencjalnie korzystna inwestycja na przyszłość. Oczywiście, tak będzie tylko w przypadku, jeśli jego lokalizacja nie wpłynie z czasem na obniżenie wartości zakupu. Na co warto zwrócić uwagę, przyglądając się bliżej lokalizacji przyszłego mieszkania?

Idealna lokalizacja dla mieszkania - subiektywnie i obiektywnie

Jeśli chodzi o zakup mieszkania, warto zaznaczyć na początku, że nie każdy potencjalny nabywca poszukuje tego samego. Podstawowym kryterium różnicującym jest tu oczywiście cena, a także związane z nią warunki lokalowe. Jednak lokalizacja jako taka również gra niebagatelną rolę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Niektóre czynniki związane z wyborem miejsca do mieszkania można zaliczyć do subiektywnych i zindywidualizowanych. Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania poza dużym miastem, zarówno ze względu na pracę, jak i ułatwiony dostęp do edukacji, rozrywki i kultury. I choć największe miasta kraju nie mogą zaoferować swoim mieszkańcom idealnego powietrza czy doskonałej ciszy, mieszkania w Krakowie wciąż cieszą się ogromnym powodzeniem.

Istnieją jednak aspekty lokalizacji mieszkania, które są obiektywnie istotne, niezależnie od osobistych preferencji osób, które zastanawiają się nad zakupem lokalu. To choćby kwestia bezpieczeństwa, na którą zwracają uwagę zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi, dostępność budynku i okolic dla osób z niepełnosprawnościami, a także możliwość zrobienia szybkich zakupów, skorzystania z apteki czy pomocy medycznej.

Infrastruktura się liczy - ważny aspekt lokalizacji mieszkania

Mieszkanie w dobrym miejscu to takie, które jest dobrze skomunikowane z resztą miasta. Ważne są połączenia komunikacyjne, takie jak stacje tramwajowe i autobusowe oraz łatwy dostęp do dróg głównych. Współcześnie wiele osób porusza się po miastach samochodami - dotyczy to także Krakowa - dlatego przy wyborze mieszkania warto też koniecznie zwrócić uwagę na dostępność miejsc parkingowych i możliwość skorzystania ze strzeżonego parkingu.

Infrastruktura to jednak nie tylko połączenia komunikacyjne - to także dostęp do szerokiego wachlarza zasobów, które są nam potrzebne na stałe w codziennym życiu. Od sklepów, aptek, placówek medycznych, aż po szkoły, przedszkola, parki, centra kulturalne i sportowe - to wszystko liczy się najbardziej, jeśli chodzi o mieszkania w Krakowie i innych dużych miastach Polski.

Bezpieczna dzielnica - co to dokładnie znaczy?

Odwiedzając nowe miasto, patrzymy na nie na ogół świeżymi oczami, nie mając jeszcze rozeznania w opiniach, jakie krążą o danej okolicy. Ale jeśli nie planujemy w danym mieście krótkiego pobytu, a zakup mieszkania, w którym zamierzamy spędzić długie lata, warto uważnie przyjrzeć się takim opiniom, oddzielając fakty od fikcji.

Lokal mieszkaniowy powinien znajdować się w miejscu, gdzie czujemy się bezpiecznie, a w nocy nie ma niepokojących hałasów czy niebezpiecznych sytuacji. Można zwrócić uwagę na ilość oświetlenia ulicznego, obecność kamer monitoringu oraz informacje o strefach zagrożonych w danej okolicy.

Nie zaszkodzi także przeprowadzić wstępnego wywiadu wśród przyszłych sąsiadów albo odwiedzić lokalny posterunek policji. W ten sposób będziemy mogli z pierwszej ręki zaczerpnąć informacje o potencjalnych problemach, jakie zdarzają się w dzielnicy.

Sprawdź nasze dostępne mieszkania.

Estetyka wybranej dzielnicy - co ma znaczenie?

Dobra lokalizacja to także kwestia estetyki. Tu należy zwrócić uwagę na otoczenie, czyli na przykład na widoki, które będzie można podziwiać z okien mieszkania, na otaczającą zieleń, czy też na architekturę budynków w okolicy. Mieszkanie w pięknej, zadbanej okolicy wpływa na nasze samopoczucie i jakość życia, nic więc dziwnego, że dla wielu osób to najważniejsze kryterium.

Ostatecznie, nie można zapomnieć o cenie. Najlepsza lokalizacja to zazwyczaj miejsce, w którym ceny nieruchomości są wyższe. Warto jednak zastanowić się, czy inwestycja w droższe mieszkanie nie będzie korzystniejsza w dłuższej perspektywie niż tańsza nieruchomość w mniej atrakcyjnej lokalizacji.

Mieszkania w Krakowie - jakie dzielnice są na topie?

Nieważne, czy ceny mieszkań szybują w górę, jak obecnie, czy cechują się tendencją zniżkową. Mieszkania w Krakowie są nieodmiennie popularne, a miasto to nie przestaje przyciągać nowych mieszkańców swoim urokiem, historią i niemalże nieskończonymi możliwościami w zakresie pracy, wypoczynku czy rozrywki.

Według najnowszego raportu, sporządzonego w porozumieniu z portalem OtoDom w 2022 roku, najbardziej zadowoleni ze swojej lokalizacji są obecnie mieszkańcy Bronowic. Zaraz za nimi plasuje się poczucie szczęścia mieszkańców Nowej Huty, dzielnicy, która niegdyś owiana była złą sławą, obecnie natomiast należy do najmodniejszych w mieście.

Inne interesujące dzielnice Krakowa z potencjałem to także Zwierzyniec oraz Mistrzejowice. Oczywiście, nieodmiennie popularne jest także Stare Miasto, ale w tym przypadku trzeba przygotować się na naprawdę spory wydatek oraz pogodzić się z niedogodnościami, jakie często mają związek z mieszkaniem w kamienicy.