2023-08-05

Wysokość mieszkania w bloku ma duży wpływ na komfort i swobodę życia. Warto o tym pamiętać podczas poszukiwań idealnej nieruchomości. Nisko osadzony sufit odbiera wnętrzu przestronności, co nie jest akceptowane przez wiele osób. W starych kamienicach można spotkać się z bardzo wysokimi pomieszczeniami, które mają swój klimat, jednak są mało praktyczne. Współczesne budownictwo regulują zupełnie inne normy i przepisy. Lokale mieszkalne powstają zgodnie z restrykcyjnymi przepisami. W tym wpisie zawarto szczegółowe informacje na ten temat.

Wysokość mieszkania a normy

Nowoczesne mieszkania powstają w oparciu o wymogi, których nie znano kilkadziesiąt lat temu. To właśnie z tego powodu wysokość nieruchomości dostępnych na rynku znacząco się różni. Osoby, które poszukują aktualnych i sprawdzonych informacji powinny zajrzeć do dziennika ustaw. Pomocne z pewnością okaże się Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”

Jaka minimalna wysokość mieszkania?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami minimalna wysokość mieszkania to 2,5 m. Trzeba jednak wiedzieć, że wartość ta nie dotyczy każdego pomieszczenia. W rozporządzeniu wyszczególniono wartości obowiązujące w konkretnych kategoriach. Inne normy muszą spełniać przestrzenie mieszkalne, a inne techniczne czy sanitarne.

  • Pomieszczenia mieszkalne - minimalna, a zarazem standardowa wysokość mieszkania to 2,5 m.
  • Pomieszczenia higieniczno-sanitarne - czyli przede wszystkim łazienki. W tym przypadku minimalna wysokość pomieszczenia także wynosi 2,5 m.
  • Pomieszczenia techniczne - mowa tutaj o pralniach, kotłowniach, spiżarniach itd. Minimalna wysokość to 2 m.
  • Pomieszczenia komunikacyjne - korytarze, klatki schodowe, hole. Wysokość pomieszczeń służących do przemieszczania się nie może być mniejsza niż 2,2 m.

Ile wynosi minimalna wysokość poddasza i antresoli?

Wysokość pomieszczeń na poddaszu oraz antresoli to minimum 2,2 m. Na uwagę zasługuje fakt, że ta wartość obowiązuje jedynie w budynkach jednorodzinnych, zagrodowych, rekreacyjnych (z grupy indywidualnej). W przypadku obiektów wielorodzinnych nie ma możliwości obniżenia wysokości pomieszczenia, więc obowiązuje tutaj wysokość co najmniej 2,5 m.

Poznaj także: Rodzaje budynków mieszkalnych.

Minimalna wysokość na poddaszu i antresoli w budynkach jednorodzinnych to 2,2 m w najwyższym punkcie. W kalkulacjach nie uwzględnia się obszarów o wysokości mniejszej niż 1,9 m.

Czy wysokość pomieszczenia uzależniona jest od rodzaju budynku?

Rodzaj budynku ma ogromny wpływ na wymiary pomieszczeń. Wynika to z faktu, że przepisy prawa budowlanego zmieniały się na przestrzeni lat. W nowoczesnym budownictwie nie ma miejsca na standardy, które obowiązywały w ubiegłym stuleciu. Na rynku deweloperskim znajduje się wiele nieruchomości z rynku wtórnego, które znacząco odbiegają od przyjętych norm. Nie zawsze jest to korzystne dla osób mieszkających w danym lokalu.

  • Nieruchomości deweloperskie - są projektowane w oparciu o aktualnie obowiązujące normy. Deweloper jest zobowiązany do tego, by stosować się do restrykcyjnych przepisów. Nawet najmniejsze odstępstwa mogą sprawić, że obiekt budowlany nie przejdzie pomyślnie kontroli, a tym samym nie zostanie oddany do użytku. W większości przypadków średnia wysokość pomieszczeń to 2,5 m, jednak czasami jest ona wyższa od minimalnej i wynosi 2,6-2,7 m. Wnętrza sprawiają wrażenie przestronnych, co pozytywnie wpływa na wygodę codziennego funkcjonowania.
  • Mieszkania w blokach z wielkiej płyty - takie obiekty budowlane powstały przede wszystkim w latach 70-tych i 80-tych. Bardzo często zdarza się, że wysokość pomieszczeń wynosi zaledwie 2,4 m. Można jednak spotkać się z mieszkaniami o wysokości 2,5-2,6 m. Podczas wyboru nieruchomości należy jednak zwrócić uwagę na metraż, a także rozmieszczenie wnętrz. Nie bez powodu stare budownictwo kojarzy się z ciasnymi i nieustawnymi lokalami, których zaaranżowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Nie można również nie wspomnieć o niskojakościowych materiałach budowlanych (m.in. izolacji akustycznej), które bezpośrednio oddziałują na jakość życia.
  • Mieszkania w kamienicy - cechą charakterystyczną są pomieszczenia o wysokości znacząco przewyższającej obecne normy. Opisywane obiekty budowlane były projektowane wiele lat temu. Wnętrza miały nawiązywać do stylu klasycznego i pałacowego. Mają one ogromny urok, jedna warto pamiętać o wadach, takich jak np. słaba izolacja akustyczna czy cieplna. Bez trudu można znaleźć mieszkania o wysokości 3-5 m. Utrzymanie nieruchomości znajdującej się w kamienicy jest droższe.

Ile wynosi maksymalna wysokość mieszkania?

W przepisach nie ma konkretnej informacji na temat maksymalnej wysokości mieszkania. Oznacza to, że wartość ta może zostać swobodnie dobrana do indywidualnych preferencji. Oczywiście dotyczy to projektów prywatnych, ponieważ nieruchomości deweloperskie najczęściej projektowane są w oparciu o standardowe wartości. Należy mieć świadomość, ze większa kubatura pomieszczenia ma swoje minusy, takie jak np. wyższe zapotrzebowanie na energię cieplną.