2024-06-30

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania inwestycyjnego - nie można się temu dziwić, ponieważ jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na ulokowanie gotówki. Bardzo ważne jest jednak to, aby wybrać nieruchomość, która zagwarantuje długoterminowe zyski. Wybór nie może być przypadkowy! Należy przeanalizować wiele różnych czynników, gdyż to właśnie one warunkują sukces przedsięwzięcia. Na specjalną uwagę zasługują nieruchomości deweloperskie, które są chętnie wybierane nie tylko przez doświadczonych, ale również początkujących inwestorów. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z tym wpisem, gdzie znajdziesz zbiór przydatnych informacji.

Co wyróżnia nieruchomości inwestycyjne od dewelopera?

Mieszkania inwestycyjne mają przede wszystkim generować długoterminowy zysk. Większość z nich przeznaczona jest na wynajem krótko/długoterminowy. Nieruchomości deweloperskie zapewniają mnóstwo zalet, których nie posiadają lokale z rynku wtórnego. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla każdego, kto stawia na "pewne" rozwiązania. Przede wszystkim są to mieszkania, które mogą zostać wykończone w oparciu o indywidualny projekt. Inwestor ma szansę zdecydować, jakie materiały zostaną wykorzystane, co wpływa nie tylko na walory estetyczne wnętrz, ale również bezpieczeństwo, funkcjonalność, komfort użytkowania pomieszczeń.

Mieszkania deweloperskie inwestycyjne bardzo często są już wykończone - takie nieruchomości wybierają głównie osoby, które nie chcą tracić czasu na samodzielne wykończenie wnętrz. Warto jednak podkreślić, że nowoczesne lokale mieszkaniowe projektowane są w oparciu o aktualnie obowiązujące normy i standardy. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii możliwe jest uzyskanie oczekiwanego poziomu ergonomii i komfortu życia. Nie bez znaczenia są również niższe koszty utrzymania budynku. Dużą rolę odgrywa wysokiej klasy izolacja termiczna, która skutecznie chroni przed nadmiernym ubytkiem energii. Kolejną zaletą są solidne drzwi i okna energooszczędne, które minimalizują ryzyko włamania.

Mieszkania inwestycyjne w atrakcyjnej lokalizacji

Lokalizacja ma ogromny wpływ na wybór mieszkania inwestycyjnego. Nieruchomości znajdujące się w dogodnym położeniu będą cieszyć się większym zainteresowaniem, co zwiększa prawdopodobieństwo stałego dochodu. Należy zwrócić uwagę na odległość od m.in. sklepów, zakładów pracy, żłobków i przedszkoli, szkół i uczelni, zabytków, atrakcji turystycznych. Ceniony jest nie tylko dostęp do rozbudowanej infrastruktury, ale również terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Warto przeanalizować plany rozbudowy miasta, tak aby mieć świadomość, jakie przedsięwzięcia zostaną zrealizowane w najbliższych latach. Mogą one zwiększyć atrakcyjność wybranej lokalizacji.

Zdarza się, że nowe inwestycje deweloperskie nie są zlokalizowane w pobliżu ścisłego centrum. Czy takie nieruchomości należy skreślić już na starcie? Oczywiście, że nie ponieważ coraz więcej osób poszukuje mieszkania w spokojnej i bezpiecznej okolicy. Hałas, tłumy turystów, spaliny - te czynniki nie wpływają pozytywnie na komfort życia. Inwestor powinien określić swoją grupę docelową, a następnie zastanowić się, jakie są potrzeby przyszłych lokatorów. Inne oczekiwania mają single, studenci, seniorzy, rodziny wielodzietne.

Nieruchomości inwestycyjne w wysokim standardzie

Najbardziej opłacalne jest zainwestowanie w nieruchomość, która przyniesie nie tylko stały, ale również wysoki zysk. Ogromną rolę odgrywa więc standard mieszkania. Stan techniczny lokalu mieszkaniowego ma bezpośredni wpływ na wygodę i bezpieczeństwo życia. Mieszkania z rynku wtórnego zwykle nadają się do generalnego remontu, co niesie za sobą niemałe koszty. Być może ich zakup jest tańszy, jednak przystosowanie wnętrz do współczesnych standardów to nie lada wyzwanie.

Podczas wyboru mieszkania inwestycyjnego należy zwrócić uwagę na jakość wykorzystanych materiałów, wykończenie wnętrz, funkcjonalność pomieszczeń. Bardzo ważne jest, aby uzyskany efekt utrzymał się przez długi czas. Certyfikowane materiały są droższe, jednak gwarantują nieprzeciętną trwałość. To ważna wiadomość dla każdego, kto nie planuje częstych remontów.

Godny zaufania deweloper dba o to, aby oferowane nieruchomości spełniły wymagania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Trzeba pamiętać, że liczy się nie tylko to, co jest widoczne na pierwszy rzut oka. Przez zakupem lokalu konieczne jest sprawdzenie instalacji: grzewczej, hydraulicznej, elektrycznej, wentylacji/klimatyzacji. Na standard życia wpływa także izolacja termiczna oraz akustyczna.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nowe mieszkania od dewelopera w Krakowie.

Mieszkanie inwestycyjne vs koszty dodatkowe

Zakup mieszkania inwestycyjnego to nie wszystko, gdyż nie da się uniknąć kosztów dodatkowych, takich jak m.in. podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty notarialne czy związane z zarządzaniem nieruchomością. W przypadku lokalu z rynku wtórnego trzeba również uwzględnić koszt jego modernizacji lub generalnego remontu. Inwestor nie może kierować się wyłącznie ceną mieszkania, gdyż nadprogramowe opłaty mogą znacząco zmniejszyć rentowność przedsięwzięcia.