2024-12-30
Zakup mieszkania lub domu to złożone przedsięwzięcie, które nie polega wyłącznie na wpłacie gotówki. Konieczne jest uregulowanie szeregu formalności we wskazanych terminach. Zgromadzenie niezbędnej dokumentacji bywa czasochłonne, a ponadto wymaga odwiedzenia wielu różnych instytucji. Wszystko po to, aby móc spokojnie odebrać kluczę do wymarzonej nieruchomości. Każdy nabywca powinien wiedzieć, czym jest przeniesienie własności z dewelopera na kupującego. W tym wpisie zamieszczono zbiór informacji, które z pewnością okażą się przydatne osobom planującym zakup własnego M z rynku pierwotnego.
Na początku dobrze jest poznać podstawowe pojęcia. Umowa deweloperska to dokument zawarty między deweloperem, a potencjalnym nabywcą nieruchomości. Zawiera on informacje o obowiązkach obu stron transakcji. Deweloper jest zobowiązany do zrealizowania budowy, a także przygotowania mieszkania/domu/lokalu zgodnie z umową (do stanu deweloperskiego lub pod klucz). Ponadto nieruchomość musi zostać oddana do użytku w określonym terminie. Nabywca jest zobligowany do uregulowania należności.
Na uwagę zasługuje fakt, że w umowie deweloperskiej znajduje się konkretna data podpisania umowy przeniesienia własności oraz oddania nieruchomości do użytku. Zdarza się jednak tak, że zawarcie umowy deweloperskiej nie skutkuje przeniesieniem własności. Wynika to z faktu, że obie strony transakcji mają prawo odstąpić od jej finalizacji. Najczęściej to kupujący rezygnuje z podpisania dokumentu np. ze względu na opóźnienia w odbiorze mieszkania/domu. W takim przypadku nabywca może żądać zwrotu zainwestowanej dotychczas gotówki.
Przed podpisaniem umowy przeniesienia własności trzeba upewnić się czy nieruchomość jest zgodna z projektem. W umowie deweloperskiej można znaleźć informacje dotyczące standardu domu/mieszkania. Na rynku funkcjonują nieuczciwe firmy, które nie wywiązują się z umowy (np. korzystają z materiałów budowlanych niższej klasy). Osoby bez doświadczenia czy specjalistycznej wiedzy powinny skorzystać ze wsparcia niezależnego fachowca. Wszystko po to, aby mieć pewność, że deweloper należycie dopełnił wszystkich obowiązków.
Przezorni nabywcy korzystają z usług doświadczonego inspektora nadzoru budowlanego. Osoba bezstronna może dokonać rzetelnego sprawdzenia m.in. stanu ścian i podłóg, wykończenia pomieszczeń, funkcjonalności i położenia drzwi/okien, działania i umiejscowienia odpływów, drożności systemu wentylacji, sposobu doprowadzenia mediów, a także wielu innych istotnych aspektów wpływających na komfort codziennego życia.
Podczas oględzin nieruchomości deweloperskiej należy sporządzić protokół wad, o ile tylko zostały wykryte nieprawidłowości. Deweloper na usunięcie błędów ma 30 dni od daty spisania dokumentu. Nabywca może jednak spotkać się z odmową naniesienia poprawek, jednak decyzja musi zawierać jasne i zrozumiałe uzasadnienie.
Umowa przeniesienia własności (umowa przyrzeczona) to dokument potwierdzający przekazanie prawa do nieruchomości (z dewelopera na inwestora). Jej zawarcie wiąże się z utworzeniem nowej księgi wieczystej, gdzie nabywca zostanie wpisany jako właściciel. Konieczne jest uregulowanie wielu formalności, jednak osoby korzystające z usług rzetelnej firmy deweloperskiej mają ułatwione zadanie. W większości przypadkach to deweloper bierze na siebie większość czasochłonnych obowiązków.
Umowa przeniesienia własności sporządzana jest przez notariusza. Konieczne jest dostarczenie takich dokumentów, jak: numer/odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów i budynków, potwierdzenie zapłaty za nieruchomość, potwierdzenie nabycia nieruchomości (np. umowa deweloperska w formie aktu notarialnego).
Przed podpisaniem umowy deweloperskiej oraz przeniesienia własności trzeba upewnić się, że żaden z zapisów nie narusza interesów nabywcy. W razie wątpliwości dobrze jest skontaktować się z radcą prawnym, który w sposób kompleksowy przeanalizuje dostarczone dokumenty.
Jak już wspomniano, umowa przeniesienia własności wymaga sporządzenia aktu notarialnego. Wysokość taksy jest ustalona z góry - zależy ona od m.in. wartości nieruchomości. Należy również pamiętać o opłatach za założenie księgi wieczystej, wpis nowego właściciela do księgi wieczystej, opłatach za odpisy aktu notarialnego, podatku od wpisu hipoteki. W przypadku zakupu nieruchomości na kredyt trzeba także uiścić opłatę za wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.
Nie można jednoznacznie powiedzieć, która ze stron transakcji musi pokryć koszt przeniesienia własności. Takiej informacji na próżno szukać w przepisach. Warto jednak nadmienić, że w większości przypadków opłaty leżą po stronie nabywcy nieruchomości. Zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego często daję szansę na uczciwy podział kosztów. Kupujący bierze na siebie koszt zawarcia umowy przeniesienia własności, a firma deweloperska opłaca podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynoszący 2% ceny mieszkania/domu.
Zobacz naszą nową inwestycję Kapelanka-Pychowicka Etap III Budynek B