2025-01-25

Małe mieszkanie może okazać się dużym problemem. Jego urządzenie to nie lada wyzwanie, jednak istnieją skuteczne sposoby na efektywne wykorzystanie miejsca. Warto jest optycznie powiększyć przestrzeń, gdyż znacząco wpływa to na komfort życia. Czasami wystarczą niewielkie zmiany, aby diametralnie odmienić wystrój. Oczywiście aspekt wizualny to nie wszystko, gdyż nieruchomość musi być przede wszystkim funkcjonalna. Niewskazany jest nadmiar wyposażenia i dodatków, które mogą przytłoczyć. W tym artykule znajdują się przydatne podpowiedzi - dobrze je wykorzystać podczas planowania aranżacji.

1. Wielofunkcyjne wyposażenie

W malutkim mieszkaniu doskonale sprawdza się wielofunkcyjne wyposażenie. Pozwala ono zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie jest praktyczne. Przykładem jest sofa z funkcją spania, która w nocy zamienia się w wygodne łóżko. Pojemna skrzynia na pościel pomieści mnóstwo innych rzeczy (np. odzież sezonową zapakowaną w worki próżniowe). W części jadalnej nie powinno zabraknąć rozkładanego stołu. Znakomitym pomysłem wydają się również półki, regały, skrzynie na kółkach. W dowolnym momencie można zmienić ich położenie.

Małe mieszkanie nie ułatwia organizacji. Wiele osób nie bierze pod uwagę przestrzeni pod sufitem. Górne partie pomieszczenia dobrze wykorzystać do przechowywania rzeczy, które akurat nie są potrzebne. Dobrym rozwiązaniem są wysokie regały w sypialni, salonie czy przedpokoju. W kuchni genialnie sprawdza się zabudowa stworzona na wymiar, jednak trzeba liczyć się z tym, że jest ona dość kosztowna. Prawdą jest to, że pozwala skutecznie wykorzystać każdy skrawek wnętrza. Inną opcją są wieszaki i haki ścienne, na które można zawiesić nie tylko odzież, ale także torebki czy klucze. Warto zainwestować w pudełka do przechowywania, które można wsunąć pod łóżko lub biurko. Na pierwszy rzut oka nie są one widoczne.

2. Szklane elementy

Nie od dziś wiadomo, że szkło odbija światło, a tym samym optycznie powiększa pomieszczenie. W małym mieszkaniu sprawdzą się więc szklane drzwi - przesuwne lub tradycyjne. Za ich pomocą można rozświetlić wnętrze, gdyż nie zakłócają przepływu naturalnego światła. Takie rozwiązanie powinno szczególnie zainteresować posiadaczy ciemnych mieszkań, gdzie promienie słoneczne są na wagę złota.

W nowoczesnych nieruchomościach fantastycznie prezentują się szklane ściany działowe. Sprawiają, że mieszkanie sprawia wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Za pomocą takich elementów konstrukcyjnych można podzielić niewielką przestrzeń. Umożliwiają stworzenie lekkiej, spójnej, harmonijnej aranżacji.

3. Lustra i powierzchnie lustrzane

Lustra pomagają optycznie powiększyć małą przestrzeń. Istotne jest jednak to, aby zostały prawidłowo rozmieszczone. Za ich pomocą pomieszczenie zyskuje głębi i elegancji. Lustra odbijają światło, a tym samym sprawiają, że wnętrze wydaje się jaśniejsze oraz przestronniejsze. Warto umieścić je w okolicy źródeł światła naturalnego, czyli m.in. przy oknach. Odnajdą się w przedpokoju, sypialni, salonie czy łazience.

Na specjalną uwagę zasługują także powierzchnie lustrzane. Meble odbijające światło wspomagają tworzenie iluzji większej przestrzeni. Genialnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu glamour.

4. Odpowiednio dobrana kolorystyka

Wystrój małego mieszkania powinien zostać dokładnie przemyślany. Kluczową rolę odgrywa świadomy dobór kolorów. W niewielkich pomieszczeniach rewelacyjnie sprawdzają się jednolite powierzchnie. Najlepiej, aby w całym mieszkaniu znajdowała się ta sama podłoga, gdyż w ten sposób można uniknąć wizualnych podziałów. Zastosowanie tych samych materiałów sprawia, że przestrzeń wydaje się płynna, ciągła, spójna.

W mieszkaniu o małym metrażu pożądane są jasne ściany i sufity. W grę wchodzi nie tylko biel, ale również pastelowe barwy. Pomalowanie sufitu na nieco jaśniejszy odcień pozwala optycznie podnieść pomieszczenie. Nawet prosta kombinacja kolorów daje szansę na uzyskanie spektakularnego efektu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić ciekawe akcenty kolorystyczne. Nie przytłaczają one pomieszczenia, a nadają mu niepowtarzalnego wyrazu.

5. Prawidłowo umiejscowione oświetlenie

Oświetlenie może zdziałać cuda w małym mieszkaniu! Za pomocą lamp sufitowych, ściennych i stojących można wizualnie powiększyć przestrzeń. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę są również punktowe źródła światła, czyli m.in. kinkiety, reflektory, oprawy ścienne/sufitowe. Światło powinno docierać do najważniejszych obszarów pomieszczenia.

W niewielkim mieszkaniu raczej nie sprawdzą się duże żyrandole. Nie tylko prezentują się one bardzo ciężko, ale również zakłócają normalne funkcjonowanie. Mniejsze źródła światła skutecznie doświetlą wnętrze, a jednocześnie sprawiają wrażenie lekkich i eleganckich. Trzeba zaznaczyć, że nadmierne oświetlenie także nie jest wskazane! W ten sposób można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Zbyt silne światło jest męczące dla oczu, a nawet wywołuje bóle głowy czy rozdrażnienie. Godne polecenia są lampy oferujące regulację natężenia.