2025-01-28

Zakup pierwszej nieruchomości jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu. Mogłoby się wydawać, że znalezienie odpowiedniego mieszkania jest proste, jednak realia są nieco inne. Mnóstwo osób nie ma pojęcia, na co należy zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać. Warto również pamiętać o konieczności uregulowania formalności, które mogą ciągnąć się długimi miesiącami. Trzeba mieć świadomość, że nie każdy sprzedawca jest uczciwy. Brak doświadczenia znacząco utrudnia zabezpieczenie swoich interesów. W tym wpisie zamieszczono zbiór przydatnych wskazówek, które nieco ułatwią nabycie własnego M.

1. Oszacowanie budżetu

Pierwszym krokiem jest określenie swoich możliwości finansowych. Tylko nieliczni decydują się na zakup nieruchomości za gotówkę. Znacząca część nabywców ubiega się o kredyt hipoteczny. Warto jednak pamiętać o konieczności zgromadzenia wkładu własnego. Możliwości finansowania zakupu zawężają kryteria wyszukiwania mieszkania. Należy wspomnieć również o kosztach dodatkowych związanych z np. wykończeniem czy wyposażeniem nieruchomości. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy pilnie potrzebują lokalu mieszkaniowego.

Na cenę nieruchomości duży wpływ ma lokalizacja. Być może lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie położone na obrzeżach. Lokale w centrum dużego miasta są zarezerwowane przede wszystkim dla nabywców z dużym budżetem. Niektórzy biorą pod uwagę jedynie mieszkania z rynku wtórnego. Zwykle są one tańsze od nieruchomości deweloperskich, jednak należy pamiętać o ukrytych haczykach. Przede wszystkim mogą być one w złym stanie technicznym, a w dzisiejszych czasach koszt generalnego remontu sięga nawet kilkuset tysięcy złotych. Właśnie dlatego potrzeba chłodnych kalkulacji, które pozwolą podjąć mądrą decyzję.

2. Określenie zdolności kredytowej

Już na etapie planowania zakupu pierwszego mieszkania warto jest ustalić faktyczną zdolność kredytową. Dla wielu osób jest to jedyna dostępna forma finansowania. W tym celu wystarczy skontaktować się z bankiem. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z usługi profesjonalnego doradcy finansowego. Udzieli on sprawdzonych wskazówek, które być może pozwolą nieco zwiększyć zdolność kredytową, a tym samym zrealizować marzenie o własnym M.

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Podstawę stanowią oczywiście dochody - im są one wyższe, tym większa szansa na uzyskanie kredytu na wysoką kwotę. Warto jednak pamiętać, że bank analizuje również wydatki miesięczne, czyli m.in. raty posiadanych już kredytów. Dużą rolę odgrywa także historia kredytowa. Niespłacane zobowiązania zmniejszają zdolność kredytową. Problemem może okazać się nawet przekraczanie terminu spłaty.

3. Wybór lokalizacji

Jak już wspomniano, ogromny wpływ na cenę nieruchomości ma lokalizacja. To jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze pierwszej nieruchomości. Cena nie może być jedynym czynnikiem determinującym do zakupu. Należy myśleć przyszłościowo, tak aby zagwarantować sobie oczekiwany komfort życia. Dojazdy do pracy/przedszkola/szkoły pochłaniają dużą ilość cennego czasu. Zwykle są one męczące, szczególnie jeśli daną trasę trzeba pokonać kilka razy dziennie. Podczas wyboru własnego M warto zwrócić uwagę również na infrastrukturę, czyli obecność sklepów, lokali usługowych, placówek medycznych, aptek, stacji benzynowych, przystanków komunikacji miejskiej itd.

Kolejną istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Świetnym wyborem wydaja się być strzeżone osiedla, które zmniejszają ryzyko wtargnięcia nieupoważnionych osób. Przed podjęciem ostatecznej decyzji nie zaszkodzi zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Wszystko po to, by dowiedzieć się, czy w okolicy nie są planowane inwestycje budowlane. Niektóre z nich (np. fabryki, drogi szybkiego ruchu, obiekty przemysłowe) mogą negatywnie wpłynąć na wygodę codziennego życia.

4. Stan techniczny nieruchomości

Przy wyborze pierwszego mieszkania pojawia się dylemat - rynek wtórny czy pierwotny? Faktem jest, że nieruchomości "z drugiej ręki" często są oferowane w atrakcyjnych cenach. Warto jednak pamiętać, że tylko niewielki odsetek lokali jest w stanie gotowym do zamieszkania. Bardzo często są one remontowane na szybko, tak aby podnieść wartość w oczach nabywcy. Użycie niskiej jakości materiałów pozwala jedynie zatuszować istniejące wady, jednak uniemożliwiają osiągnięcie pożądanego efektu. Jeśli budynek został wzniesiony wiele lat temu, to istnieje duże ryzyko uszkodzenia instalacji (elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, grzewczych). Ich wymiana to bardzo duży koszt, a wszelkie usterki są problematyczne. Przed zakupem konieczne jest także sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Niektórzy oferują na sprzedaż zadłużone mieszkania.

Mieszkania deweloperskie pozwalają uniknąć wielu problemów. Są zlokalizowane w nowoczesnych budynkach mieszkaniowych, co bezpośrednio wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. W wielu przypadkach istnieje możliwość dostosowania lokalu do indywidualnych potrzeb. Brak konieczności przeprowadzenia remontu stanowi kolejną zaletą. Oczywiście należy wybrać uczciwego dewelopera, który działa w branży od lat.