2020-04-20

Utrzymanie porządku i czystości w mieszkaniu wydaje się być rzeczą oczywistą. Niemniej jednak w obliczu choćby pandemii koronawirusa potrzeba zachowania wszelkich zasad higieny staje się szczególnie ważna. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób zadbać o czystość w domu, zwłaszcza, że tak naprawdę wystarczy przestrzegać kilka prostych zasad, by mieszkanie było czyste oraz zdezynfekowane.

Płyn do dezynfekcji - nie tylko do rąk

Regularne mycie i dezynfekcja rąk - to podstawowe zalecenie w walce z koronawirusem. Dzięki tej zasadzie ogranicza się rozprzestrzenianie wirusa. Według zaleceń ręce powinno się myć używając mydła i ciepłej wody, a następnie dezynfekować płynem antybakteryjnym. Tego typu płynu warto również używać do dezynfekcji mieszkania, a więc do odkażania powierzchni najczęściej użytkowanych, takich jak choćby klamki, stoły, blaty, biurka i krzesła, włączniki świateł czy podłogi. Odpowiedni płyn do dezynfekcji można kupić w drogerii, ale niestety w związku z pandemią bywa problem z jego dostępnością czy wysoką ceną. A tak naprawdę mieszkanie można odkażać za pomocą płynu samodzielnie przygotowanego w warunkach domowych. Potrzeba jedynie: - 500 ml octu; - 400 ml wody; - 50 ml wody utlenionej. Warto jeszcze podkreślić, że dezynfekować trzeba już wyczyszczone powierzchnie, a więc pozbawione kurzu czy osadu. Ponadto podczas sprzątania należy używać jednorazowych rękawiczek, które po zakończeniu prac należy zutylizować a ręce dokładnie umyć. Z kolei wszystkie ścierki należy uprać w temperaturze 90 stopni Celsjusza.

Wietrzenie mieszkania

Regularne wietrzenie mieszkania powinno być rutynową czynnością codziennie wykonywaną. Dzięki temu wpuszcza się do domu świeże powietrze, ale także usuwa się w ten sposób ewentualne zarazki unoszące się w domowej atmosferze. Mieszkanie powinno być wietrzone 2-3 razy w ciągu dnia.

Częste pranie ubrań

Zasada ta dotyczy przede wszystkim ubrań, w których wychodzi się na zewnątrz (np. do pracy, po za kupy), które mogły mieć styczność z wirusem. Odzież tą należy prać w możliwie najwyższej temperaturze oraz wyprasować (o ile można). Należy unikać "trzepania" brudnych ubrań w domu, by uniknąć uwalniania się zarazków, które mogą się na nich znajdować.

Zobacz również: Powierzchnia całkowita a powierzchnia użytkowa mieszkania

Ozonowanie mieszkania - usługa warta uwagi

W celu pozbycia się wszelkich zarazków mieszkanie można poddać ozonowaniu. Wiele firm świadczy tego typu usługi. Jest to metoda wykorzystującą ozon, który wchodzi w reakcję ze związkami organicznymi (bakteriami, wirusami, pleśnią czy roztoczami) niszcząc je i pozostawiając w powietrzu świeży zapach. Do ozonowania używa się specjalnych generatorów ozonu, które eliminują z pomieszczenia szkodliwe dla człowieka związki. Trzeba jednak zaznaczyć, że ozonowana nieruchomość musi być pusta. Nie mogą w niej przybywać ludzie, zwierzęta bądź też rośliny, a sprzęt powinien być odpowiednio zabezpieczony. Niemniej jednak warto rozważyć tego typu usługę, zwłaszcza jeśli wśród domowników są dzieci, osoby starsze lub osoby z obniżoną odpornością.