2020-07-15

Wiele osób kupując mieszkanie, zastanawia się nad tym, na jakim poziomie powinno być jego wyposażenie. Niektórzy stawiają na stan deweloperski, inni na nowe mieszkania gotowe już do zamieszkania. Wystarczy tylko wnieść swoje rzeczy, by móc cieszyć się nowym lokalem. Przezorni mogą też zmienić zamki w drzwiach, ale właściwie na tym kończy się ingerencja w przygotowanie do zamieszkania. Czym właściwie jest mieszkanie pod klucz? Czy warto je wybierać?

Mieszkanie pod klucz - Na spokojnie

Przede wszystkim wybranie mieszkania gotowego do zamieszkania oznacza dużo mniej stresu. Nie trzeba umawiać się z ekipami, martwić dostępnością i dostawami materiałów. Nie trzeba tracić czasu, pieniędzy i nerwów na spotkania z projektantami. Wybranie gotowego mieszkania jest, więc szansą na zamieszkanie w dobrze przemyślanym i zaprojektowanym wnętrzu. I to bez stresu związanego z organizacją przestrzeni. Właściciel mieszkania nie musi martwić się, że coś pójdzie nie po jego myśli. Nie obchodzą go terminy ekip budowlanych, zaliczki za kolejne etapy pracy. Właściciel wkracza na gotowe. Nie traci nerwów. Nie rwie włosów z głowy i nie zastanawia się nad tym, co będzie jutro. Po prostu nie musi tego robić. Oczywiście na pewno domyślasz się, że nie ma nic za darmo. Rzeczywiście, zakup mieszkania pod klucz zwykle jest o kilka procent droższy niż zakup lokalu w stanie deweloperskim oraz jego samodzielne wykończenie. Pamiętajmy jednak, że spokój też ma swoją cenę, choć ciężko jest ją podać jako jednoznaczną kwotę.

Dużo szybciej - Mieszkanie na gotowo

Czy masz świadomość, ile trwa wykończenie mieszkania? Położenie płytek i podłóg. Wstawienie drzwi, gipsowanie ścian, malowanie ich albo tapetowanie - to wszystko zajmuje czas. Nie możesz, więc przewidzieć dokładnego terminu, w jakim mieszkanie będzie nadawało się do zamieszkania. Może się przecież okazać, że pogoda nie będzie sprzyjała i gips będzie wysychał dłużej, niż to wstępnie zaplanowano. W takim wypadku trzeba będzie też opóźnić pozostałe prace. Ostatecznie sprowadza się to wszystko do tego, że harmonogram prac się sypie, a inwestor, czyli właściciel mieszkania nie może nic z nim dalej zrobić - ani się do niego nie wprowadzi, ani go nie wynajmie. Tym samym traci pieniądze i czas. Może się nawet zdarzyć, że właściciel będzie zmuszony równocześnie płacić ratę kredytu za nowe mieszkanie oraz czynsz za wynajem mieszkania, w którym aktualnie się znajduje. Jeśli jednak wybierze mieszkanie pod klucz, to wystarczy tylko umówić się na konkretny termin zdania lokalu. I gotowe! To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu czekać, tylko po prostu chcą się cieszyć nowym mieszkaniem. Ta opcja jest dla nich idealna.

Mniejsza możliwość aranżacji

Oczywiście zakup gotowego, zaaranżowanego już mieszkania łączy się z mniejszymi możliwościami jego adaptacji do własnych potrzeb, wymagań i oczekiwań. Może być to traktowane jako minus, zwłaszcza dla osób o wyrobionym już guście i skonkretyzowanych oczekiwaniach. Jednak dla osób, które nie mają jeszcze konkretnego pomysłu na własne M, to rozwiązanie może być doskonałym wyjściem z kłopotu. Inwestor nie musi przejmować się przygotowywaniem projektów i pomysłów jak urządzić nowe mieszkania. Nie musi przeszukiwać katalogów i rozglądać się za inspiracjami. Taka osoba, po prostu wkracza już do gotowego mieszkania, które zostało wykończone zgodnie z najmodniejszymi trendami. Przy okazji przyszły właściciel mieszkania nie musi też wytężać swojej wyobraźni. Nie musi oglądać gołych ścian i zastanawiać się, jaki potencjał ma mieszkanie. On dostaje go już na talerzu.