2020-09-24

Jedni mówią, że warto, a inni odradzają mieszkania na ostatnim piętrze. Każda ze stron podaje swoje argumenty. Zanim podejmie się ostateczną decyzję warto więc poznać wady i zalety mieszkań na najwyższych kondygnacjach by sprawdzić, czy jest to dla nas odpowiednie rozwiązanie. Z całą pewnością będzie to opcja godna rozważenia.

Mieszkanie na najwyższym piętrze - cisza, spokój i wymarzona prywatność

Decydując się na mieszkanie w bloku wcale nie trzeba zapominać o swojej prywatności. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest tak komfortowe pod tym względem jak dom wolnostojący z ogródkiem w spokojnej okolicy, ale daje znacznie więcej swobody niż mieszkanie na pozostałych kondygnacjach. Mieszkając na ostatnim piętrze ma się sąsiadów pod sobą i nikt przez okna nie będzie nam zaglądał - chyba, że sąsiedni blok stoi bardzo blisko naszego. Ostatnia kondygnacja daje więc względną ciszę oraz spokój - w zasadzie brak odgłosów z klatki i z dworu (ewentualnie ptaków jeśli w bliskim sąsiedztwie jest park lub dużo drzew).

Sprawdź naszą ofertę mieszkań na Alei Pokoju

Piękne widoki oraz większe możliwości aranżacyjne

Kolejną zaletą mieszkania na ostatnim piętrze jest dostęp do pięknej panoramy na okolicę. Widok z okna nie ogranicza się do ulicy, chodnika czy przechodniów, ale sięga znacznie dalej pozwalając spojrzeć na okolicę z innej perspektywy. Ponadto wiele osób podkreśla możliwości aranżacyjne mieszkań na najwyższej kondygnacji. Zwłaszcza w nowym budownictwie posiadają one skosy lub podniesione sufity, co pozwala zaaranżować niezwykle atrakcyjną, przytulną i ergonomiczną przestrzeń mieszkalną. Warto również podkreślić, że mieszkania na najwyższym piętrze posiadają duże i przestronne tarasy, dzięki czemu zyskuje się nieco dodatkowej przestrzeni mieszkalnej.

Mieszkanie na ostatnim piętrze - więcej światła każdego dnia

Bez wątpienia im wyżej, tym jaśniej. Mieszkania na najwyższych kondygnacjach zwykle nie są niczym zacienione, wpada więc do ich wnętrza znacznie więcej światła niż w przypadku mieszkań znajdujących się poniżej. Niejednokrotnie przekłada się to na mniejsze zużycie energii - potrzeba zapalenia światła może pojawić się nawet 40 minut później niż w mieszkaniach na niższych kondygnacjach.

Większe bezpieczeństwo, bo mniejsze ryzyko włamań

Z całą pewnością mieszkanie na najwyższym piętrze jest obarczone znacznie mniejszym ryzykiem włamań niż mieszkanie na parterze. Z tego też powodu rozwiązanie to daje większe poczucie bezpieczeństwa. Poza tym jeśli nikt nie mieszka nad nami nie ma ryzyka choćby zalania.

Mieszkanie na ostatnim piętrze - problematyczne w przypadku awarii widny

I choć w nowoczesnym budownictwie znajdują się dwie windy, kiedy liczba pięter jest większa niż 5, to zawsze istnieje ryzyko ich awarii. Wówczas może być problematyczne chodzenie po schodach z siatką zakupów, wychodzenie z małym dzieckiem w wózku na spacer czy też wyprowadzanie psa. Poza tym wszelkie remonty czy też wnoszenie mebli jest bardziej uciążliwe niż w przypadku mieszkania na paterze - zwłaszcza kiedy widna się zepsuje.

Potrzeba montażu rolet bądź klimatyzacji w mieszkaniach na ostatniej kondygnacji

Wśród wad mieszkań na ostatnim piętrze wymienia się duże różnice temperatur - latem mieszkanie szybko się nagrzewa a zimą szybko wychładza. Oczywiście w przypadku nowych nieruchomości te wahania są znacznie mniejsze, ponieważ posiadają one odpowiednią izolację cieplną. Niemniej jednak mieszkanie na ostatnim piętrze będzie się znacznie szybciej nagrzewało niż choćby parter, co przy upałach może być uciążliwe. Wówczas z pomocą przyjdą rolety bądź klimatyzacja, ale ich montaż stanowi dodatkowy koszt. Podsumowując można powiedzieć, że to czy mieszkanie na najwyższym piętrze będzie dobrym rozwiązaniem zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Niemniej jednak jest to opcja o wielu zaletach, choć nie pozbawiona wad. Powinna być więc atrakcyjna dla wielu osób zwłaszcza szukających ciszy, spokoju, swobody oaz prywatności, a także pewnego rodzaju luksusu - dużych powierzchni mieszkalnych z piękna panoramą za oknami.