2021-03-15

Liczne statystyki potwierdzają, że mieszkania dwupokojowe cieszą się największym zainteresowaniem Polaków i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Metraż to kwestia bardzo indywidualna, jednak najczęściej wynosi on 35-50 metrów kwadratowych. Kawalerki są chętniej wybierane przez singli lub pary. Większym lokum (od 70 metrów kwadratowych wzwyż) najczęściej interesują się rodziny wielodzietne, które potrzebują przestrzeni. Eksperci zaznaczają jednak, że rynek nieruchomości dynamiczne się zmienia. Za pewien czas, to mieszkania trzypokojowe mogą znaleźć się na piedestale.

Niższy koszt zakupu

Mieszkanie dwupokojowe jest znacznie tańsze od lokum z trzema, czy też czterema pomieszczeniami. Dla niejednej osoby jest to najważniejsza zaleta, która skłania do podjęcia ostatecznej decyzji. Dotyczy to w szczególności tych, którzy potrzebują kredytu hipotecznego. Średnia cena zakupu lokum dwupokojowego wynosi 300 000 - 350 000 zł. Im większy metraż, tym większa cena. Na półmilionowe zobowiązanie mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Należy wiedzieć, że bank rzetelnie oblicza zdolność kredytową. Nie można również zapomnieć o konieczności posiadania wkładu własnego (nierzadko wynosi on 20% wartości nieruchomości).

Tańsze utrzymanie

Mieszkania 2 pokojowe są również tańsze w utrzymaniu, co z pewnością usatysfakcjonuje osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zbyt duże obciążenie finansowe. Oczywiście w dzisiejszych czasach coraz częściej spotykane są nieruchomości bezczynszowe, jednak nie dominują one na rynku. Istnieje duża szansa, że w niedalekiej przyszłości ulegnie to zmianie. Niski czynsz oraz opłaty administracyjne są pożądane przez tych, którzy zdecydowali się na kredyt hipoteczny. Spłata zobowiązania trwa bardzo często kilkadziesiąt lat, co nadwyręża domowy budżet. Wyjątek stanowią ci, którzy mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Niektórzy decydują się na wynajem nowej inwestycji - pozwala to na pokrycie części rat.

Łatwiejsze wykończenie wnętrz

Kolejnym atutem, który przemawia za wyborem mieszkania dwupokojowego jest łatwiejsze, a zarazem szybsze wykończenie wnętrz. Dotyczy to zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Decydując się na mieszkanie deweloperskie w stanie "pod klucz" trzeba liczyć się z mniejszą swobodą związaną z m.in. doborem materiałów. Z tego względu wiele osób decyduje się na samodzielne wykończenie zakupionego lokum. To świetny sposób na zaoszczędzenie gotówki, jednak warto uwzględnić, że prace mogą postępować nieco wolniej. Nie jest to rekomendowane rozwiązanie w przypadku, gdy zależy nam na możliwie najszybszej przeprowadzce. Kompleksowe wykończenie małego lub średniego mieszkania zawsze będzie generować mniej wydatków, niż apartament o powierzchni stu metrów kwadratowych. Osoby, które dopiero znajdują się na etapie wyboru własnego M powinny o tym pamiętać.

Duże zainteresowanie najemców

Jak już wspomniano, wiele osób decyduje się wynająć zakupione mieszkanie. Jest to sprawdzony sposób na to, aby pozyskać gotówkę niezbędną do spłaty rat. Bywa tak, że ich wysokość zmienia się wraz z upływem czasu. Jest to sporym problemem, szczególnie jeśli miesięczne dochody rodziny nie ulegają zwiększeniu. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie analizować umowy kredytowe. Może okazać się, że znajdują się w niej zapisy, które godzą w interesy kredytobiorcy. Mieszkania dwupokojowe uznawane są za ekonomiczne, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem najemców. Bez większych trudności można więc znaleźć lokatorów. Zobacz naszą ofertę mieszkań dwupokojowychna Aleja Pokoju Kraków

Dogodny metraż

Mieszkania z dwoma pokojami gwarantują o wiele wyższy komfort życia, niż kawalerki. Jednocześnie nie są one tak drogie w zakupie i utrzymaniu, jak większe nieruchomości. Dogodny metraż wzbudza zainteresowanie zarówno rodzin z dziećmi, jak i par, studentów, singli, czy też seniorów. Bez większych trudności można znaleźć nieruchomości posiadające własny balkon lub taras. Do niektórych przypisany jest ogródek znajdujący się w sąsiedztwie budynku (dotyczy to zwykle mieszkań zlokalizowanych na parterze).