2021-03-25

Wybierając nowe mieszkanie należy zwrócić uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Priorytetem jest to, aby było ono wygodne w codziennej eksploatacji. Każdy ma inne wymagania - nie istnieje lokum, które będzie odpowiednie dla wszystkich. Właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy porównać kilka, a nawet kilkanaście ofert. Niezwykle istotne jest to, aby określić wpływ stron świata na komfort życia. Istnieje teoria, że im więcej naturalnego światła, tym lepiej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Mieszkanie po stronie południowej - czy to dobry pomysł?

Planujesz zakupić mieszkanie deweloperskie? Nie zapomnij sprawdzić, jaka jest jego lokalizacja względem stron świata. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej pożądane są obiekty znajdujące się po stronie południowej. Wynika to z faktu, że są one mocno nasłonecznione. Ogromna ilość światła słonecznego sprawia, że w pomieszczeniach jest cieplej, a więc można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ponadto, wiele osób uważa, że jasne wnętrza pozytywnie oddziałują na nastrój oraz samopoczucie. Trzeba uwzględnić, że jest to subiektywna opinia. Omawiana lokalizacja ma również wady, o których zwykle się zapomina. Mieszkanie po stronie południowej łatwo ogrzać, co nie jest korzystne latem. W upalne dni może panować w nich bardzo wysoka temperatura. Jest to szczególnie dotkliwe w przypadku nieosłoniętych lokali, które znajdują się w wieżowcu. Nawet rolety lub żaluzje mogą okazać się niewystarczające. Rozwiązaniem tego problemu jest klimatyzacja, jednak nie każdy może pozwolić sobie na ten wydatek. Chłodzenie mieszkania przez kilka miesięcy w roku generuje znaczący koszt, co może stanowić obciążenie dla domowego budżetu. Niektóre osoby są szczególnie wrażliwe na wysokie temperatury - mieszkanie wyeksponowane na stronę południową nie jest dobrym pomysłem! Zobacz także: Kawalerka - Małe mieszkanie, duże możliwości

Czy mieszkanie może być niedostatecznie doświetlone?

Niejedna osoba obawia się, że mieszkanie znajdujące się po stronie północnej będzie ciemne i zimne. Należy jednak podkreślić, że nowoczesne obiekty muszą spełniać szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Aktualnie obowiązujące przepisy prawa regulują minimalną ilość światła słonecznego. Kupując mieszkanie deweloperskie nie trzeba więc obawiać się niskiego komfortu życia. Przechodzi ono przez liczne kontrole, które potwierdzają zgodność z przepisami prawa budowlanego. Nieco inaczej jest w przypadku mieszkań powstałych kilkadziesiąt lat temu. Muszą o tym pamiętać osoby planujące zakup mieszkania z rynku wtórnego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ilość naturalnego światła nie będzie wystarczająca. Jego brak odczuwalny jest głównie w pochmurne i szare dni.

Po której stronie świata powinna znajdować się sypialnia?

Sypialnia jest miejscem, które musi zagwarantować spokój i maksymalne odprężenie. Trzeba zastanowić się, po której stronie świata powinna się ona znajdować. Pomieszczenie wyeksponowane na wschód nie spełni oczekiwania śpiochów. W lecie pierwsze promienie słoneczne pojawiają się już około 4 nad ranem, a zimą około godziny 6-7. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w dobrej jakości rolety zaciemniające, które nieco poprawią warunki panujące w omawianym wnętrzu. Sypialnia od strony północnej jest chłodniejsza, a zarazem ciemniejsza, ponieważ nie dociera tam słońce. Dla wielu osób takie rozwiązanie jest korzystne. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Wiele osób preferuje zaciemnioną sypialnię oraz słoneczny salon.

Strona wschodnia czy zachodnia?

Nie każdy potrzebuje słońca non stop - zbyt wysoka temperatura nie tylko zmniejsza produktywność, ale również sprawia, że szybciej stajemy się zmęczeni. Doskonałą propozycją wydaje się być mieszkanie od wschodu lub zachodu. W jednej części lokum jest nieco cieplej, a w drugiej chłodniej. Ułatwia to zaplanowanie jego rozkładu. Osoby, które planują w niedalekiej przyszłości zakup nieruchomości, powinny wziąć pod uwagę przedsprzedaż inwestycji. Wybór mieszkań deweloperskich jest ogromny, a więc bez większych problemów można znaleźć najkorzystniejszy wariant, który będzie w stu procentach dopasowany do osobistych wymagań. Nie zawsze lokum od strony południowej jest tańsze w utrzymaniu. To mit powtarzany od wielu lat. Prawdą jest, że jego ogrzanie generuje niższe koszty, co jest kluczowe w chłodne miesiące. W lecie jednak konieczne jest zwykle korzystanie z klimatyzatorów lub wiatraków, które pochłaniają sporą ilość energii. Bywa tak, że koszty utrzymania są wyższe, niż w przypadku nieruchomości znajdującej się po stronie wschodniej lub zachodniej!

Jak podjąć właściwą decyzję?

Pierwszym krokiem jest określenie osobistych wymagań. Nie istnieje nieruchomość, która zachwyci każdego. Sporym zainteresowaniem cieszą się mieszkania od wschodu lub zachodu, które posiadają słoneczny balkon, taras, czy też ogród. Dla niejednej osoby jest to rozwiązanie optymalne, które gwarantuje najwięcej korzyści. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z wsparcia profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem.