2022-04-25

Kraków kojarzy się najczęściej z Wawelem, wspaniałym Rynkiem, majestatycznymi kościołami. Tymczasem niedaleko od centrum znajduje się mało znany, choć niezwykle klimatyczny zakątek. To Zakrzówek, zachwycający urokliwymi skałami, zielenią i zalewem o niesamowitej barwie wody. Poznaj bliżej to zjawiskowe miejsce.

Historia Zakrzówka zaczęła się dawno temu

Płytkie, ciepłe morze, w którym żyją wspaniałe koralowce i wiele innych stworzeń. Tak właśnie wyglądał dzisiejszy Zakrzówek jakieś 150 milionów lat temu w okresie zwanym jurą. Potem morze powoli ustępowało, a rafy koralowe przekształcały się w twardą, wapienną skałę.
Różne wydarzenia geologiczne sprawiły, że pokłady wapienia zostały wyniesione do góry. Później procesy krasowe wzbogaciły ten teren w urokliwe jaskinie i ciekawie ukształtowane skały.
Już we wczesnym średniowieczu ludność Krakowa wydobywała tu wapień, wykorzystując go jako kamień budowlany i kruszywo. W XIX i XX wieku eksploatacja złóż znacznie wzrosła. Wapień wykorzystywano nie tylko w budownictwie, ale i w przemyśle chemicznym i cementowym. W 1992 r. ostatecznie zakończono eksploatację.

Co ma wspólnego kamieniołom z płetwonurkami?

Po zakończeniu wydobycia wapienia głęboki na ponad 30 m (max. 32 m) kamieniołom stopniowo napełniał się wodą. Po kilku latach powstał wielkiej urody zalew. Błękitno-zieloną wodę otaczają białe skały, które porośnięte są soczystą zielenią. Widok jak z bajki. A że teren wokół zalewu był równie piękny i bardzo ciekawy, szybko stał się ulubionym miejscem wycieczek Krakowian i nie tylko. Wspinacze, grotołazi też znaleźli tu miejsce do uprawiania swoich pasji.
Zalewem zainteresowali się płetwonurkowie. Czysta i przejrzysta woda i ciekawe ukształtowanie dna oraz znaczna głębokość sprawiły, że powstała tu baza nurkowa. Pod wodą można zobaczyć takie ciekawostki, jak Fiata 125p, autobus i zatopione łodzie. Widoczność pod wodą jest znakomita, sięga nawet do 15 m.
Sam zalew składa się z dwóch zbiorników połączonych wąską groblą. Wokół nich wytyczona jest ścieżka, którą możesz spacerować, podziwiając jezioro. Ponieważ brzegi są wyjątkowo strome i wysokie, zabezpieczono je siatką, która chroni przed przypadkowym upadkiem z wysokości. Obecnie nie wolno się w zalewie kąpać, ale to wkrótce się zmieni.

Coś dla spacerowiczów

Ale Zakrzówek to miejsce nie tylko dla płetwonurków. Miejsce jest piękne o każdej porze roku. Niektórzy nazywają je małą Chorwacją.
Jeśli lubisz spacerować, to jest tu wiele ciekawych ścieżek. Możesz podziwiać ciekawe skały, poszukać jurajskich i kredowych skamieniałości, spacerować czy biegać. Ale jest też sporo miejsc, z których zobaczysz zjawiskową panoramę Krakowa. Spotkasz tu również miłośników grillowania czy spokojnego weekendowego wypoczynku na łonie natury.
Fani przyrody znajdą tu wiele interesujących roślin i zwierząt, w tym chronionego węża gniewosza plamistego (nie jest jadowity).
Są tu także znakomite miejsca do wspinaczki. Coś dla siebie znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani wspinacze. Przed epoką ścianek wspinaczkowych był to najpopularniejszy teren wspinaczkowy dla krakowian.
Jedna ze skalnych grup nosi nazwę Skałek Twardowskiego. Legenda głosi, że tu mistrz Twardowski uczył adeptów sztuk magicznych i alchemii, a skałki to efekt nieprzewidzianego wybuchu w laboratorium.
Możesz też poszukać tutejszych jaskiń. Jednak wtedy powinieneś mieć dobre światło i kask. Największa zakrzowska jaskinia nosi nazwę, a jakże, Twardowskiego. To skomplikowany, stosunkowo długi system korytarzy na kilku piętrach. Obecnie jaskinia ma ponad 500 m długości, ale ciągle trwa eksploracja, więc być może już niedługo będzie dłuższa. Wyprawy do jaskiń najlepiej odbywać w kilka osób ze względów bezpieczeństwa.

Nadchodzą zmiany

Jeśli odwiedziłeś już kiedyś Zakrzówek, to przygotuj się na spore zmiany. Od 2019 r. trwa rewitalizacja tego terenu. To duże przedsięwzięcie, które ma uporządkować teren wokół zalewu. Zmiany będą dotyczyły także samego zalewu. Inwestycje nazwano roboczo Park Zakrzówek.
Co się zmieni? Powstaną nowe ścieżki w pobliżu wodnego zbiornika. Wydzielone będą specjalne przestrzenie wspinaczkowe i miejsca piknikowe. Pojawi się ścieżka zdrowia oraz trasy rowerowe. Przewidziano nawet specjalny wybieg dla psów. Zaplanowano również różne trasy edukacyjne.
Zmiany obejmą także zalany kamieniołom. Będzie się tu można legalnie kąpać, ponieważ powstanie kąpielisko z plażą. Będą też pomosty widokowe, restauracja i oczywiście parking i toalety.
W parku będą się mieścić dwie instytucje, które ucieszą wiele osób. To Centrum Sportów Wodnych i Centrum Informacji Ekologicznej. Będzie też wypożyczalnia sprzętu sportowego. Po kilkuletniej przerwie powrócą też płetwonurkowie.

Jak dostać się na Zakrzówek?

Zakrzówek znajduje się blisko centrum Krakowa. Bez problemu możesz dojechać nad zalew komunikacją miejską. Do wyboru masz autobusy i tramwaje. Osoby zmotoryzowane mogą śmiało jechać własnym pojazdem. Przy zbiorniku znajduje się parking.
A może wybierzesz rower? To interesująca alternatywa, szczególnie gdy lubisz jazdę po ciekawym terenie.
Możesz również zamieszkać w okolicy Zakrzówka - zobacz naszą nową inwestycję mieszkaniową Kapelana - Pychowicka