2022-08-30

Znalezienie wymarzonej nieruchomości nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zakup nieruchomości powinien zostać dokładnie przemyślany, ponieważ jest to duże przedsięwzięcie. Nie zawsze jest to wspólna decyzja partnerów. Okazuje się, że ostatnie słowo bardzo często należy do kobiety, która odpowiada za wicie rodzinnego gniazda. Warto jednak pamiętać, że współcześnie mężczyźni coraz częściej angażują się w prowadzenie domu. Właśnie dlatego nie można wrzucić każdego przypadku do jednego worka.

Efektywna organizacja przestrzeni

Zakup mieszkania to zazwyczaj wspólna inwestycja, jednak może okazać się, że tylko jedna strona jest decyzyjna. W dużej mierze wynika to z faktu, że kobiety cechują się troską o najmniejsze detale. Panie znacznie chętniej planują, a także dbają o efektywną organizację przestrzeni w mieszkaniu. Czasami wystarczy jeden rzut oka na plan nieruchomości, aby stwierdzić, że jest ona nieodpowiednia. Mężczyźni często zapominają o pozornie nieistotnych kwestiach. Nierzadko podejmują pochopne decyzje czy rezygnują z wcześniejszych ustaleń. Niejedna para tworzy własną listę wymagań, tak aby mądrze wybrać lokum. Panowie chętniej idą na ustępstwa. Mieszkanie znajduje się w świetnej lokalizacji, jednak znajduje się na czwartym piętrze w budynku bez windy? Istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że mężczyźnie nie będzie to przeszkadzać, natomiast panie mają w głowie wizję codziennego noszenia wózka czy ciężkich zakupów. Dla kobiet liczy się, aby mieszkanie było proste w aranżacji. Każdy posiada inną wizję porządku, ale najważniejsze jest to, by osiągnąć oczekiwany komfort życia. Wiele zależy od tego, jak liczna jest rodzina. Nie bez znaczenia jest również ilość rzeczy i sprzętów, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jedni otaczają się ogromem zbędnych przedmiotów, inni stawiają na absolutny minimalizm.

Myślenie perspektywiczne

Kupno mieszkania wymaga myślenia perspektywicznego. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że za pewien czas sytuacja rodziny może ulec zmianie. Nie zawsze zmiana lokum jest możliwa (np. ze względu na brak możliwości finansowych). Wielu mężczyzn żyje "tu i teraz". Kobiety lubią zamartwiać się o przyszłość, a także obmyślać rozwiązania potencjalnych problemów. Nie bez znaczenia jest również kwestia powiększenia rodziny. Małe dzieci bez trudu odnajdują się we wspólnym pokoju. Ponadto, wiele szkrabów lepiej czuje się w towarzystwie rodzeństwa. Sytuacja może diametralnie zmienić się w okresie dorastania. Konieczność dzielenia pomieszczenia z bratem lub siostrą może stać się źródłem wielu nieporozumień. Trzeba liczyć się z tym, że dzieci są różne. Od najmłodszych lat może występować potrzeba bycia w samotności. Odrobina prywatności należy się nie tylko dorosłym. Panowie zwykle nie zastanawiają się, co będzie za dziesięć lat. Kobiety lubią wybiegać w przyszłość, chociaż nie zawsze ma to sens. Nie wszystkie zdarzenia można przewidzieć. Zdarzają się sytuacje, które wywracają życie do góry nogami. Podczas zakupu mieszkania od dewelopera trzeba zachować balans. Najlepiej nie odbiegać od dnia dzisiejszego zbyt daleko, a podczas poszukiwań własnego mieszkania uwzględnić jedynie najbliższe plany.

Kwestie wizualne

Panowie znacznie mniejszą wagę przywiązują do kwestii wizualnych. Mieszkanie powinno być przede wszystkim funkcjonalne, tak aby standard codziennego życia znajdował się na wysokim poziomie. Panie zwracają uwagę na inne kwestie. Widząc lokum w stanie deweloperskim w ich głowie rodzą się pomysły na zaaranżowanie wnętrz. Mężczyźni przez wiele lat mogą nie zwrócić uwagi na wygląd klatki schodowej czy drzwi zewnętrznych. Kobiety niemal natychmiast zapamiętują szczegóły, szczególnie jeśli dany obiekt nie prezentuje się zbyt estetycznie. Czy wygląd budynku, w którym znajduje się mieszkanie ma znaczenia? Z pewnością wiele kobiet odpowie twierdząco. Elewacja nieruchomości stanowi wizytówkę bloku czy apartamentowca. Dla mężczyzn często kompletnie nieistotny jest kolor okien czy design poręczy balkonowych.

Impulsywne podejmowanie decyzji

Zarówno kobietom, jak i mężczyznom zdarza się podejmować decyzję zbyt impulsywnie. Ponadto, na etapie wyboru nowego mieszkania mogą pojawić się nieporozumienia, które trudno jest pokonać. W takiej sytuacji należy znaleźć złoty środek, tak aby wspólna inwestycja nie okazała się przysłowiowym gwoździem do trumny dla związku. Niezwykle istotny jest kompromis, ponieważ bardzo rzadko zdarza się tak, aby obie strony były w stu procentach zadowolone. Oczywistym jest, że związek tworzą osoby, które mają podobne, ale nie identyczne preferencje czy wymagania. Można jednak wypracować rozwiązania, dzięki którym nikt nie będzie czuł się poszkodowany. Pierwszym krokiem jest rozejrzenie się na rynku nieruchomości w danej lokalizacji. Warto opracować własny system oceniania mieszkania. Wynika to z faktu, że lokum ma odpowiadać przede wszystkim mieszkańcom. Badania statystyczne dowodzą, że to kobiety częściej podejmują decyzję o zakupie wspólnego M, jednak dzieje się tak ze względu na przyzwolenie drugiej połówki.