2022-11-20

Zakup nieruchomości jest wielkim przedsięwzięciem. Wiele osób zapomina, jak ogromne znaczenie ma zakup korzystnej polisy. To właśnie ona stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie na wypadek wystąpienia niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń losowych. Wybierając ubezpieczenie mieszkania należy przeanalizować mnóstwo różnorodnych czynników, które wpływają na opłacalność oferty. Brakuje Ci doświadczenia i elementarnej wiedzy na ten temat? W tym wpisie znajdziesz zbiór przydatnych informacji, dzięki którym wszystko stanie się jasne!

Czy ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie mieszkania jest w pełni dobrowolne, jednak nie warto z niego rezygnować. Zdarzenia losowe mogą doprowadzić do dotkliwych strat finansowych, a nawet utraty dachu nad głową. Rozsądnie jest być przygotowanym na każdą okoliczność. Zakup polisy ubezpieczeniowej generuje dodatkowe opłaty, jednak na pierwszym miejscu należy postawić bezpieczeństwo.

W niektórych przypadkach ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe. Bywa tak, że kredytobiorca nie może zrezygnować z polisy. W większości zapewnia ona wyłącznie ochronę podstawową. Jeśli więc posiadasz kredyt hipoteczny, to koniecznie przeanalizuj zapisy znajdujące się w zawartej umowie.

Nawet niewielka awaria (np. pęknięta rura) przyczynia się do wystąpienia rozmaitych szkód. Należy zabezpieczyć dom przed włamaniem, kradzieżą, zalaniem czy pożarem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić pakiet rozszerzony, który obejmuje także ochronę wyposażenia. Jest to szczególnie korzystne w przypadku nowoczesnych, a zarazem drogich sprzętów.

W każdym przypadku zakres ochrony ustalany jest w sposób indywidualny. W przypadku zalania można otrzymać zwrot za np. ściany oraz elementy stałe (we wskazanym zakresie). Należy zastanowić się, jaka polisa będzie najkorzystniejsza. Wszystko po to, aby uniknąć wypłaty bardzo niskiego ubezpieczenia, które nie wystarczy na pokrycie strat. Jest to dość częste zjawisko, które może być spowodowane m.in. niedostatecznym zrozumieniem warunków zawartej umowy.

O czym pamiętać podczas ubezpieczania mieszkania?

Nie istnieje polisa ubezpieczeniowa, która będzie odpowiednia dla każdego. Przede wszystkim należy mieć pewność, że budynek spełnia wszystkie obowiązujące normy oraz przepisy. Duże znaczenie ma także kondygnacja, ponieważ lokale zlokalizowane na parterze są szczególnie narażone na włamania. Warto także uwzględnić lokalizacje sąsiadów.

Mieszkania na parterze i pierwszym piętrze są częstym celem włamywaczy. Czasami wystarczy niedomknięte okno, aby stać się ofiarą kradzieży. Niska kondygnacja to również wyższe ryzyko zalania mienia podczas powodzi. Klęski żywiołowe zdarzają się w najmniej spodziewanym momentach, czemu dowodzą sytuacje z przeszłości.

Nieruchomość znajdująca się na piętrze środkowym wydaje się być najbezpieczniejsza. Warto jednak pamiętać, że awaria instalacji hydraulicznej grozi zniszczeniem mienia znajdującego się poniżej. Woda od sąsiada z wyższego piętra również stanowi zagrożenie, o którym trzeba pamiętać.

Lokale mieszkaniowe na ostatnim piętrze mogą ulec naruszeniu podczas usterki dachu. Silne wichury, a nawet trąby powietrzne zdarzają się relatywnie często. Anomalia pogodowe stały się na tyle powszechne, że nie można o nich zapomnieć podczas wyboru polisy ubezpieczeniowej.

Posiadacze drogiego wyposażenia powinni pomyśleć o jego ochronie. Kosztowne sprzęty, antyczne meble, luksusowe ozdoby - ich wartość często osiąga horrendalne kwoty. W takiej sytuacji należy rozważyć zakup rozszerzonej polisy.

Zobacz także: Jakie elementy powinna zawierać umowa rezerwacyjna.

Kto może ubezpieczyć mieszkanie?

Mieszkanie może ubezpieczyć jego prawny właściciel. Okazuje się jednak, że osoba niebędąca właścicielem lokalu również może wykupić polisę o ograniczonym zakresie. Wiele firm ubezpieczeniowych posiada oferty dla najemców. Taki pakiet ochronny pozwala uniknąć negatywnych szkód powstałych w wyniku włamania, pożaru i innych.

Ubezpieczenia OC mieszkania dla najemcy może okazać się niezwykle pomocne. Dzięki niemu łatwiej jest pokryć zobowiązania finansowe będące skutkiem np. zalania lokalu położonego piętro niżej.

Na jaką kwotę ubezpieczyć mieszkanie?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, na jaką kwotę ubezpieczyć nieruchomość. Jest to kwestia indywidualna, która zależy od wielu czynników. Podczas wyceny dobrze jest wziąć pod uwagę wartość mieszkania czy wyposażenia. Nie zaszkodzi poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę, który posiada aktualną wiedzę z branży.

Kwota ubezpieczenia ustala jest samodzielnie. Jeśli będzie ona zbyt niska, to wypłacona gotówka nie wystarczy na pokrycie stat. Nie ma sensu jednak przepłacać. Zbyt wysokie składki nie oznaczają ogromnej wypłaty, ponieważ ubezpieczycie może zaoferować odszkodowanie równe kwocie rynkowej mienia.

Ubezpieczenie mieszkania przez Internet

W dzisiejszych czasach ubezpieczenie mieszkania przez Internet przebiega szybko i bezproblemowo. Zdalne załatwienie formalności jest szczególnie korzystne dla tych, którzy z różnych powodów chcą uniknąć wizyty w oddziale stacjonarnym. Istotne jest jednak zweryfikowanie tożsamości.

Zobacz nowe mieszkania Pychowicka- Kapelanka w Krakowie