2022-12-28

Mnóstwo osób odkłada zakup mieszkania w przyszłość. Rosnące ceny nieruchomości skutecznie zniechęcają przed inwestycją. Okazuje się, że nie jest to tak rozsądne podejście, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, sytuacja na rynku może się ustabilizować, jednak w kolejnych latach najprawdopodobniej nie uda się znaleźć lepszych okazji. Warto również podkreślić, że nie istnieje idealny moment na tak duże przedsięwzięcie. Ci, którzy czekają już naprawdę długo na nadejście lepszych czasów, mogą mocno się rozczarować. Jeśli nie wiesz, jaką decyzję podjąć, to koniecznie zapoznaj się z tym wpisem.

Dlaczego Polacy boją się inwestować w nieruchomości?

Główną przyczyną jest oczywiście inflacja. Rosnące ceny podstawowych artykułów przekładają się na spadek zdolności kredytowej. Warto podkreślić, że wzrost płac nie jest adekwatny do wzrostu cen. Maleje wartość portfela, a budżet domowy jest coraz mocniej obciążony. Nie oznacza to jednak tego, że w kolejnych latach wszystko się zmieni i wrócimy do stanu z minionych lat. Nie można tkwić jedną nogą w przeszłości, ponieważ takie podejście sprawia, że stoimy w miejscu.

Kolejnym problemem są rosnące ceny materiałów budowlanych. Niektóre z nich stały się bardzo trudno dostępne ze względu na upadek firm produkcyjnych. Bezpośrednio przekłada się to na wzrost cen nieruchomości deweloperskich. Warto jednak pamiętać o notarialnej gwarancji, dzięki której można poczuć się nieco bezpieczniej. Klienta obowiązuje cena widniejąca w umowie deweloperskiej. Jest ona niezmienna, a warunki inflacyjne nie mają tutaj znaczenia. Dotyczy to również tych inwestycji, które realizowane są długie lata.

Nie można również zapomnieć o trudnej sytuacji na Wschodzie. Wojna na Ukrainie sprawia, że wiele osób obawia się o swoją przyszłość. Warto jednak pamiętać, że przeszłość również nie była spokojna, a pomimo tego ludzie podejmowali ważne decyzje życiowe i dążyli do poprawy standardu życia. Nigdy nie można przewidzieć, co wydarzy się na świecie za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Czy zakup mieszkania to inwestycja długoterminowa?

Zakup nieruchomości to inwestycja długoterminowa, która nie wiąże się z dużym ryzykiem. To świetne rozwiązanie dla osób zastanawiających się, gdzie ulokować kapitał. Należy wiedzieć, że mieszkanie jest jednym z najbezpieczniejszych aktywów. Wiadome jest, że zdarzają się okresowe wahania cen, jednak nie sprawiają one, że przedsięwzięcie staje się nieopłacalne.

Chwilowy spadek wartości lokalu nie jest powodem do niepokoju. Sytuacje z przeszłości dowodzą, że są to okresy przejściowe, które należy przeczekać. Dobrze jest spojrzeć na inwestycję w szerszej perspektywie. Ceny nieruchomości rosną i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Trzeba dodać, że proces ten następuje o wiele dynamiczniej, niż inflacja, która być może osiągnie swój szczyt w niedalekiej przyszłości.

Mogłoby się wydawać, że lepiej zaczekać, aż ceny mieszkań zaczną spadać. Nie można jednak powiedzieć, kiedy to nastąpi. Nie każdego usatysfakcjonuje czekanie przez 10 czy 15 lat.

Zobacz także: Nowe mieszkania na sprzedaż Kraków

Nieruchomość jako bezpieczna lokata kapitału

Zdaniem ekspertów nieruchomość to bardzo bezpieczna lokata kapitału. To doskonały sposób na usytuowanie środków. Oczywiście nie oznacza to podejmowania przypadkowych decyzji! Przedsięwzięcie powinno zostać dokładnie przemyślane, tak aby trafnie ocenić jego opłacalność. Przede wszystkim należy rozważyć zakup mieszkania w atrakcyjnej dzielnicy. Ponadto, powinno ono posiadać szereg udogodnień, gdyż największą wartość rynkową posiadają nowoczesne lokale.

Nie bez znaczenia jest również okolica. W pobliżu nieruchomości powinny znajdować się lokale handlowe, usługowe, przychodnie zdrowia, szkoły, przedszkola, żłobki i inne.

Zakup nieruchomości na wynajem

Rosnące ceny mieszkań sprawiają, że wiele osób nie może pozwolić sobie na ich zakup. Właśnie dlatego rynek najmu kwitnie. To dobra wiadomość dla tych, którzy potrzebują stałego źródła dochodu. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają ci, którzy zakupili nieruchomość na kredyt. Możliwość jej wynajmu ułatwia zgromadzenie środków potrzebnych na spłatę rat.

Zobacz także: Mieszkanie na wynajem czy to dobra inwestycja?

Oczywiście w tym przypadku także liczy się lokalizacja. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie rynku mieszkań. Trzeba upewnić się, że zainteresowanie lokalami w danej okolicy jest wystarczające. Należy również dowiedzieć się, jak duża jest "konkurencja". Nie zawsze mała miejscowość oznacza niską cenę najmu! Okazuje się, że deficyt mieszkań pozwala znacząco podnieść stawki.

Mieszkanie to sposób na zabezpieczenie przyszłości

Mieszkanie to inwestycja długoterminowa, dzięki której można zabezpieczyć przyszłość swoją lub bliskich. Należy pamiętać, że środki umieszczone na koncie jedynie tracą na wartości ze względu na galopującą inflację. Rodzice chętnie kupują nieruchomości z myślą o swoich dzieciach, nawet jeśli pociechy niedawno przyszły na świat. Dobrze jest także pomyśleć o emeryturze. Świadczenia nie zawsze są wysokie, co utrudnia utrzymanie się. Własne lokum zawsze może zostać wynajęte lub sprzedane z zyskiem.