2023-08-15

Mieszkania dwupoziomowe są dość rzadko spotykane, jednak z pewnością warto wziąć je pod uwagę podczas poszukiwań wymarzonej nieruchomości. Posiadają one zarówno zalety, jak i wady. Dla niektórych wyzwaniem może okazać się zaaranżowanie przestrzeni. W tym artykule zawarto zbiór przydatnych wskazówek, które znacząco ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Mieszkanie dwupoziomowe - charakterystyka

Mieszkanie dwupoziomowe mogą pochwalić się rosnącym zainteresowaniem. Wzrasta ich znaczenie w nowoczesnym budownictwie. Dodatkowa kondygnacja sprawia, że nieruchomość staje się łatwiejsza w zaaranżowaniu. Przestrzeń użytkowa dzieli się na dwa poziomy (dolny oraz górny), więc można poczuć się niczym w domu wolnostojącym.

Omawiane lokale mieszkaniowe występują w blokach, apartamentowcach, kamienicach. Nie jest to rozwiązanie architektoniczne, które istnieje od niedawna. Bywa tak, że drugi poziom jest efektem przerobienia przestrzeni, które w przeszłości miały inne przeznaczenie (np. poddasze, strych).

Zalety mieszkań dwupoziomowych

Mieszkania dwupoziomowe stały się wabikiem na kupujących. Coraz więcej osób marzy o nowoczesnych wnętrzach, które zapewnią oczekiwany komfort życia. Ogromne ceny domów sprawiają, że tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na budowę lub nabycie takiej nieruchomości. Lokale mieszkaniowe z dwoma kondygnacjami pozwalają poczuć się jak w domu jednorodzinnym, gdyż przestrzeń podzielona jest w podobny sposób.

  • Duża powierzchnia użytkowa - mieszkania dwupoziomowe mają zwykle znaczną powierzchnię, co jest ważne dla wieloosobowych rodzin. Nieruchomości w bloku również mogą być przestronne i proste w zaaranżowaniu. Udogodnieniem jest podział na strefy - bez większego wysiłku można wydzielić część dzienną i sypialnianą. Mnóstwo osób nie wyobraża sobie życia na jednej kondygnacji, więc standardowe mieszkania nie spełniają ich oczekiwań.
  • Komfort życia - w zdecydowanej większości przypadków mieszkania dwupoziomowe znajdują się w relatywnie niskich budynkach, gdzie liczba lokali jest mocno ograniczona. Podnosi to poziom prywatności i bezpieczeństwa. Druga kondygnacja pozwala cieszyć się ciszą oraz spokojem, jednak dużą rolę odgrywa tutaj jakość wykonania obiektu. We współczesnym budownictwie można liczyć na doskonałą izolację akustyczną i termiczną.
  • Swoboda aranżacji - mieszkanie z dwoma kondygnacjami gwarantuje ogrom możliwości aranżacyjnych. Nieruchomość można w stu procentach dopasować do osobistych upodobań. Nawet niewielkie poddasze daje szansę na stworzenie klimatycznych przestrzeni. Wnętrza mogą wyglądać tak, jakby znajdowały się w domu wolnostojącym.
  • Korzystna cena - nie każdy może spełnić marzenie o budowie lub kupnie domu. Ceny tego typu nieruchomości sprawiają, że wiele osób decyduje się na tańszą alternatywę, czyli zakup mieszkania. Lokale dwupoziomowe stanowią namiastkę domu, a są znacznie tańsze. To jeden z głównych argumentów "za".

Wady mieszkań dwupoziomowych

Każdy typ nieruchomości ma nie tylko plusy, ale również minusy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o inwestycji należy przeanalizować wady mieszkań dwupoziomowych. Warto pamiętać, że jest to kwestia subiektywna. Dla niektórych przedstawione argumenty nie będą stanowić żadnej przeszkody.

  • Schody - stanowią barierę komunikacyjną dla osób niepełnosprawnych czy posiadających problemy z poruszaniem się. Zmniejszają komfort życia seniorów, którzy z różnych powodów nie mogą przemieszczać się między kondygnacjami. Rodzice małych dzieci muszą pamiętać o montażu elementów zabezpieczających, które chronią szkraby przed groźnym upadkiem z wysokości.
  • Różnica temperatur - zdarza się, że na pierwszej i drugiej kondygnacji panują zupełnie inne temperatury. W takim przypadku ogrzanie nieruchomości generuje wyższe koszty. Dotyczy to sytuacji, gdy drugi poziom znajduje się na poddaszu. Bez wysokojakościowej izolacji termicznej zimą będzie panował chłód, a latem upał. Należy dowiedzieć się, jak ten problem rozwiązał deweloper.

Aranżacja mieszkania dwupoziomowego

Mieszkania dwupoziomowe mają zwykle dużą powierzchnię użytkową, jednak warto wziąć pod uwagę, że znaczna część służy wyłącznie do komunikacji. Tradycyjne schody zajmują sporo miejsca, więc dobrze jest sprawdzić, czy możliwe jest zaaranżowanie przestrzeni znajdującej się pod. W niektórych przypadkach można urządzić tam małą łazienkę, a nawet garderobę. Jest to fantastyczny sposób na to, aby efektywnie wykorzystać każdy metr kwadratowy nieruchomości.

Przestrzeń w mieszkaniu dwupoziomowym dobrze podzielić według funkcjonalności. Najlepiej, aby strefa sypialniana oraz biurowa znajdowała się na wyższej kondygnacji. Znajdujące się tam pomieszczenia są mniej narażona na uciążliwe hałasy, które generowane są m.in. podczas gotowania czy spotkań towarzyskich.

Dowiedz się więcej na temat: Wysokość mieszkania w bloku.

W przypadku dużego metrażu warto zdecydować się na dwie łazienki, które będą zlokalizowane na obu kondygnacjach. Częste pokonywanie schodów nie jest wygodne nawet dla osób, które nie mają żadnych trudności z przemieszczaniem się. Innym pomysłem jest wykonanie toalety na dole oraz łazienki z WC na górze.