2023-12-05

Świadectwo energetyczne to dokument zawierający informacje dotyczące zapotrzebowania na energię danej nieruchomości. W niektórych przypadkach jest ono obowiązkowe - wszystko z powodu zmian, jakie niedawno zostały wprowadzone w przepisach prawa. Certyfikat energetyczny wydawany jest wyłącznie przez upoważnione jednostki. Koszt leży po stronie właściciela lokalu. Chcesz wiedzieć więcej? Poniżej znajdziesz zbiór aktualnych i sprawdzonych informacji na ten temat.

Zobacz także: Jak zweryfikować wiarygodność dewelopera.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Jeszcze kilka miesięcy temu prawo nie narzucało obowiązku wyrobienia świadectwo energetycznego. Podczas sprzedaży nieruchomości nie trzeba było przekazywać informacji dotyczących kosztów utrzymania mieszkania. Dobrą wolą właściciela było np. okazanie rachunków za energię z minionych lat. Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków przyniosła poważne zmiany. Nowe przepisy obowiązują od 28 kwietnia 2023 roku.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię budynku/wyznaczonej części (np. mieszkania). Mowa tutaj o energii, która jest potrzebna do normalnego użytkowania nieruchomości. Jest ona zużywana przez m.in. ogrzewanie, wentylację, oświetlenie (w przypadku budynków niemieszkalnych).

Zgodnie z prawem europejskim świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w kilku przypadkach. Uzyskanie certyfikatu umożliwia promowanie budownictwa efektywnego energetycznie. Priorytetem jest także uświadomienie społeczeństwa, jak duże znaczenie ma racjonalne zużycie energii. Właściwe nawyki wpływają nie tylko na domowy budżet, ale również środowisko naturalne.

Zobacz także: Czym jest układ funkcjonalny mieszkania.

W świadectwie energetycznym znajduje się konkretna ilość energii, która jest niezbędna do utrzymania nieruchomości (w skali roku). Polskie prawo budowlane musi dostosować się do restrykcyjnych przepisów europejskich. Nie działa to na korzyść tych, którzy mają w planach wynajem lub sprzedaż mieszkania.

Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?

Właściciele domu lub mieszkania muszą wyrobić certyfikat energetyczny, jeśli planują wynajem/sprzedaż nieruchomości. Stanowi on nieodłączny element umowy kupna-sprzedaży i umowy najmu. Świadectwo energetyczne nie jest potrzebne tym, którzy zamieszkują dany lokal.

Omawiany dokument jest obowiązkowy nie tylko w przypadku najmu długoterminowego, ale także okazjonalnego. Jeśli umowa potwierdzona jest przez notariusza, to musi ona zawierać certyfikat energetyczny. Warto podkreślić, że nowelizacja ustawy dotyczy wyłącznie nowych umów.

Nowe przepisy obejmują każdy typ nieruchomości (mieszkania, domy jednorodzinne, domy wielorodzinne). W planach jest zaostrzenie wymogów wobec właścicieli. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że świadectwo energetyczne będzie musiało zostać opublikowane w ogłoszeniu dotyczącym najmu lub sprzedaży lokalu.

Kto wydaje świadectwo energetyczne?

Jak już wspomniano, świadectwo energetyczne wydawane jest wyłącznie przez uprawnione jednostki. W Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków można znaleźć listę sporządzoną przez Ministerstwo Rozwoju Technologii. Dostęp do niej jest nieograniczony i darmowy, co oznacza, że każdy może się z nią zapoznać.

Certyfikat energetyczny wydawany jest w wersji papierowej oraz elektronicznej. Każdy dokument zawiera numer nadany w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków, a także podpis osoby sporządzającej. W przypadku wersji elektronicznej dopuszczalny jest podpis elektroniczny, zaufany lub osobisty osoby sporządzającej dokument.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Certyfikat energetyczny nie jest wydawany bezpłatnie, więc trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty. Nie można jednoznacznie oszacować kosztów, ponieważ zależą one od wielu czynników. Największe znaczenie ma stopień złożoności projektu budowlanego, wielkość, przeznaczenie i lokalizacja nieruchomości. Uśredniony koszt to 300-500 zł.

W sieci można natknąć się na oferty specjalne, które pozwalają wyrobić certyfikat energetyczny budynku szybko i tanio. Warto jednak pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków nie są one zweryfikować, co zwiększa szansę oszustwa. Najrozsądniej jest skorzystać z usług firmy, która została wskazana na rządowej stronie.

Jaka kara za brak certyfikatu energetycznego?

Właściciel nieruchomości może zostać ukarany za brak świadectwa energetycznego w umowie najmu lub sprzedaży. Jest to obowiązkowy dokument, którego nie można pominąć. Na chwilę obecną nie można powiedzieć, ile wynosi średnia grzywna. Waha się ona od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

W aktualnych przepisach nie zostały zawarte informacje dotyczące egzekwowania grzywny. Jeśli nie zostaną one zaktualizowane, to ukaranie właściciela nieruchomości nie będzie możliwe. Potrzeba do tego konkretnych zapisów, które pozwolą m.in. oszacować wysokość kary.

Notariusz nie może zablokować transakcji w przypadku braku certyfikatu energetycznego. Ma on jednak obowiązek pouczyć właściciela nieruchomości o konieczności przedłożenia wspomnianego dokumentu.

Zapoznaj się z ofertę na nowe mieszkania Kraków.