2024-01-05

Zakup mieszkania to nie lada wyzwanie. Kupujący powinni zawsze starannie przemyśleć swoją wszystkie aspekty zakupu, w tym nie tylko cenę mieszkania, sposób finansowania inwestycji oraz formę zapłaty. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ceny mieszkań są wysokie, ale pieniądze stanowią w wielu wypadkach wszystkie zgromadzone środki kupujących.

O czym należy pamiętać podczas zakupu mieszkania?

Decydując się na zakup mieszkania przyszli właściciele muszą podejmować wiele kluczowych decyzji dotyczących nie tylko samej lokalizacji mieszkania czy jego wielkości, ale także sposobu finansowania inwestycji czy formy płatności. Muszą oni zatem zatroszczyć się o wysoki poziom bezpieczeństwa podczas dokonywania przelewu środków na konto sprzedawcy. W tego rodzaju sytuacjach warto zawsze postępować zgodnie z treścią zapisów umowy. Poza tym, należy skorzystać z pomocy notariusza, który może potwierdzić zrealizowaną transakcję.

Jakie są dostępne sposoby na dokonywanie płatności podczas zakupu mieszkania?

Kupujący mają zwykle do wyboru jeden z trzech sposób dokonywania płatności. Mogą oni:

- dokonywać przelewu na rachunek wskazany przez sprzedającego,

- dokonywać przelewu za pośrednictwem banku,

- realizować przelew bankowy w obecności notariusza.

Zobacz także: Jak zweryfikować dewelopera.

Jak wykonać przelew na rachunek sprzedającego?

Wykonanie przelewu na rachunek sprzedającego to zdecydowanie jeden z najszybszych sposobów umożliwiających przelanie pieniędzy na konto kupującego. W tym wypadku pieniądze za zakup mieszkania trafiają bezpośrednio z konta kupującego na konto sprzedającego. W przypadku dokonywania opłaty z formie przelewu nie jest wymaga obecność notariusza. Obie ze stron muszą jednak wyrazić zgodę na takie rozwiązanie. Warto jednak zatroszczyć się o wysoki poziom bezpieczeństwa wykonywanej transakcji. Przelew musi być zawsze dokonywany zgodnie z wszystkimi informacjami oraz danymi, które zostały zawarte w umowie. Co ważne, w samej umowie powinien się również znaleźć szczegółowych warunków płatności. Powinien być także wskazany numer konta, na które ma być dokonana płatność. Zawsze należy zachować ostrożność. Numer rachunku musi być bezwzględnie spisywany z umowy.

Wykluczona jest sytuacja, w której sprzedający podaje numer rachunku inny niż ten, który znajduje się w umowie. Jeżeli jednak konto miałoby być zmienione, tego rodzaju informacja musi znaleźć się w zapisach. Konieczne jest dokonanie nowej umowy zmieniającej warunki płatności. Po wpisaniu numeru konta oraz innych informacji niezbędnych do wykonania przelewu należy zawsze sprawdzić wszystkie dane przed ostatecznym potwierdzeniem transakcji. Warto sprawdzić nie tylko numer rachunku, ale także dane sprzedającego, w tym jego adres oraz wpisaną kwotę transakcji, która ma być przeprowadzona.

W jaki sposób należy przelewać pieniądze w przypadku kredytu hipotecznego?

W przypadku mieszkań obciążonych kredytem środki związane z zakupem nieruchomości przekazywane są na konto firmy lub osoby sprzedającej mieszkanie za pośrednictwem banku. W tym wypadku, każdy nabywca nieruchomości po otrzymaniu zgody wydanej przez bank dotyczącej możliwości uzyskania kredytu hipotecznego musi dostarczyć do siedziby banku podpisany akt notarialny. Jedynie taki dokument może stanowić dowód umożliwiający dokonanie przez kredytobiorcę dalszych działań i dopilnowanie wszystkich niezbędnych formalności. Bank dopiero po otrzymaniu aktu notarialnego może przelać odpowiednią kwotę na konto wskazane przez sprzedającego. Zwykle jednak cała transakcja mająca związek z tak zwanym przelewem hipotecznym jest zrealizowana w ciągu kilku dni roboczych.

Czy warto realizować przelew bankowy w obecności notariusza?

Pieniądze przeznaczone na zakup mieszkania można przelewać natychmiastowo. W tym celu należy skorzystać z usługi notarialnej. Wówczas to sprzedający nieruchomość oraz jej nabywca muszą być obecni w kancelarii notarialnej w ustalonym terminie. Dokonanie transakcji potwierdzane jest przez notariusza. Notariusz wprost potwierdza to, że przelew został wykonany na rachunek bankowy wskazany przez osobę sprzedającą nieruchomość. Co ważne, osoba kupująca lokal musi przelać pieniądze w jego obecności notariusza wykorzystując na przykład komputer znajdujący się w kancelarii lub własne urządzenie mobilne. Innym dostępnym rozwiązaniem jest korzystanie z depozytu notarialnego. W jego przypadku osoba kupująca w pierwszej kolejności przelewa środki przeznaczone na zakup mieszkania w formie depozytu przechowywanego przez notariusza. Pieniądze są zabezpieczona do czasu ostatecznej finalizacji transakcji. Oznacza to, że ich przekazanie na konto wskazane przez sprzedawcę następuje dopiero po spełnieniu wszystkich warunków zawartych w umowie. W sytuacji, w której choć jedne z warunków nie zostanie dotrzymany, nabywcy zwracany jest przekazany wcześniej depozyt.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nowe mieszkania Kraków.