2024-03-15

Rynek nieruchomości to jeden z najbardziej zmiennych rynków. Inwestorzy poszukują nowych sposobów na pomnożenie kapitału i chętnie zapoznają się z nowymi i zróżnicowanymi alternatywami, które pojawiają się wraz z kolejnym rokiem. Ciekawą propozycją są mikroapartamenty, które cieszą się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem.

Z czego wynika rosnące zainteresowanie mikroapartamentami?

Bezspornym atutem mikroapartamentów jest ich stosunkowo niska cena. Niewielkie metraże o powierzchni wynoszącej około szesnastu metrów kwadratowych są obecne w ofercie wielu deweloperów i zwykle znikają w dość szybkim tempie. Mały metraż mieszkania to nie tylko niskie koszty jego zakupu, ale również jego utrzymania.

Zobacz także nasz artykuł Kawalerka - mała przestrzeń, nieograniczone możliwości aranżacji

Czym właściwie są mikroapartamenty?

Mikroapartamenty, czyli mikromieszkania to niewielkie nieruchomości, których powierzchnia użytkowa wynosi zwykle od szesnastu do dwudziestu trzech metrów. Należy dodać, że powierzchnia użytkowa tego rodzaju lokali jest mniejsza niż tak zwany minimalny metraż mieszkania, który w Polsce wynosi dwadzieścia pięć metrów kwadratowych. Co ciekawe, tego rodzaju niewielkie lokale w przeważającej większości oferują kompleksowe rozwiązania, które mimo niewielkiej dostępnej przestrzeni zapewniają wiele udogodnień. Należy jednak pamiętać o tym, że mikroapartamenty mogą być nawet kilkukrotnie mniejsze niż typowe mieszkania, a więc ilość dostępnej przestrzeni w ich przypadku jest znacznie ograniczona. Projektowanie tak małych wnętrz wymaga zatem nie lada pomysłowości. Konieczne jest także efektywne wykorzystania każdego dostępnego centymetra kwadratowego. W związku z tym, projektanci dość chętnie sięgają nie tylko po wielofunkcyjne meble, ale również stosują w swoich aranżacjach ukryte schowki. Warto dodać, że takie niewielkie lokale zawierają wszystkie elementy, które są niezbędne do codziennego życia i wyposażone są w aneksy kuchenne, łazienki i sypialnie.

Gdzie zwykle zlokalizowane są mikroapartamenty?

Małe mieszkania zazwyczaj położone są w samych centrach dużych miast. Zaletą tego rodzaju lokalizacji jest bliskość obiektów biznesowych, dobry dostęp do komunikacji publicznej czy innych udogodnień miejskich i atrakcji turystycznych oraz innych udogodnień miejskich. Niewielkie lokale dostępne są również na przedmieściach, które cechuje większa dostępność gruntów pod inwestycje.

Czy mikroapartament to jeszcze mieszkanie?

Zgodnie z przepisami minimalny metraż lokalu mieszkalnego powinien wynosić co najmniej dwadzieścia pięć metrów kwadratowych. Zgodnie z powyższym, w teorii mikroapartamenty o powierzchni od szesnastu do dwudziestu kilku metrów nie są mieszkaniami i nie powinny być tak nazywane. W rzeczywistości jednak stanowią one dość popularne rozwiązanie wśród osób, które poszukują tanich lokali na pobyt czasowy. Z tego powodu, inwestycja w zakup mikromieszkań może stanowić atrakcyjny sposób zdobywanie dodatkowych środków finansowych. Czerpanie dochodów wynikających z tak zwanego wynajmu krótkoterminowego staje się coraz bardziej popularne, ponieważ małe lokale z powodzeniem mogą być wykorzystywane w nie tylko w celach turystycznych, ale także biznesowych czy edukacyjnych.

Czym są budynki zamieszkania zbiorowego?

Zgodnie z przepisami prawa, mikromieszkania stanowi element budynków zamieszkania zbiorowego. Lokale te nie mogą być jednak utożsamiane budynkami wielorodzinnymi, którymi są typowe bloki mieszkalne. Wśród innych budynków zamieszkania zbiorowego przeznaczonych na okresowy pobyt ludzi wymienia się: hotele, hostele, akademiki itp.

Dla kogo mikroapartamenty stanowić mogą dobre rozwiązanie?

Lokali o niewielkim metrażu oferujące jednocześnie wszystkie podstawowe udogodnienia polecane są dla osób, które poszukują czasowego zakwaterowania, a jednocześnie pragną zachować minimalne koszty wynajmu. Z uwagi na rosnący popyt tego rodzaju lokale stanowią ważny, rozwijający się i coraz bardziej dochodowy sektor rynku związanego z najmem krótkoterminowym. Tego rodzaju lokale są chętnie wybierane między innymi przez: - studentów poszukujących alternatywy dla typowego akademika, - osób, które są zatrudnione na kontraktach lub pracują w ramach na umowy zlecenia cz umowy o dzieło, - turystów, - przedsiębiorców i pracowników przebywających w danym w mieście w związku ze szkoleniem czy spotkaniem o charakterze biznesowym.

Czy inwestowanie w mikroapartamenty jest opłacalne?

Rynek nieruchomości rośnie w siłę, a wzrost ten jest widoczny zwłaszcza po okresie przestoju związanego z pandemią. W związku z tym, inwestowanie w niewielkie lokale stanowi atrakcyjny sposób pomnażania kapitału. Należy pamiętać również o tym, że mikromieszkania cechuje niska cena zakupu oraz niskie koszty utrzymania, a jednocześnie lokale te oferują liczne udogodnienia. Są wyposażone w podstawowe meble, aneksy kuchenne i łazienki, a standard ich wykończenia może być bardzo wysoki lub nieco niższy.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nowe mieszkania Kraków.