2024-04-15

Sposób zaaranżowania przestrzeni ma ogromny wpływ na jakość życia. Różnorodność dostępnych rozwiązań sprawia, że każdy ma szansę znaleźć opcję odpowiednią dla siebie. Tradycyjne wnętrza nie są dla każdego - ciasne i niefunkcjonalne pomieszczenia mogą negatywnie wpływać na samopoczucie. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania open space, które zachwycają przestronnością. Posiadają one wiele zalet, jednak nie można nie wspomnieć również o pewnych ograniczeniach.

Czym są mieszkania open space?

Mieszkania open space to lokale z otwartą przestrzenią, które są chętnie wybierane przez fanów nowoczesnych aranżacji. Brak podziałów między pomieszczeniami sprawia, że lokum wydaje się przestronne, a zarazem optycznie większe. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nieruchomości o niewielkim metrażu. Kuchnia, jadalnia i salon tworzą spójną całość, gdyż nie są oddzielone od siebie ścianami.

Mieszkania open space to najczęściej kawalerki oraz lokale dwupokojowe, w których wyodrębniona jest część sypialniana. Oczywiście z otwartą przestrzenią można spotkać się również w większych nieruchomościach, a wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Sprawdź także: Jak zweryfikować wiarygodność dewelopera?.

Zalety open space

Jak już wspomniano, mieszkania open space mają wiele zalet, które oddziałują na standard codziennego życia. To świetna propozycja dla osób stawiających na nowoczesne rozwiązania. Otwarta przestrzeń fantastycznie sprawdza się na niewielkim metrażu, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota.

1. Przestronność

Open space to przede wszystkim przestrzeń, którą można cieszyć się nawet w kawalerce. Z pewnością spełni to oczekiwania osób pragnących czuć się swobodnie i komfortowo w niewielkim metrażu. Poruszanie się po lokalu nie wymaga ciągłego otwierania oraz zamykania drzwi, co pozytywnie wpływa na wygodę funkcjonowania. Brak ścian sprawia, że pomieszczenie sprawia wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości.

2. Ogrom możliwości aranżacyjnych

Mieszkanie open space można w stu procentach dopasować do indywidualnych potrzeb. Każdy ma szansę stworzyć oryginalne, a jednocześnie funkcjonalne wnętrze. W małych pomieszczeniach warto jest zastosować triki, które optycznie je powiększą. Mowa tutaj o jasnych meblach, lustrach, dodatkowym oświetleniu. Otwarta przestrzeń wcale nie musi być urządzona w jednym stylu! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydzielić w niej strefy (oczywiście bez wznoszenia ścian działowych). W tym celu można wykorzystać elementy dekoracyjne, które nie tylko poprawią walory estetyczne nieruchomości, ale również ułatwią uporządkowanie otoczenia.

3. Oszczędność energii

Kolejną zaletą mieszkań open space jest energooszczędność. Nie każdy wie, że do ogrzania otwartej przestrzeni potrzeba o wiele mniej energii (w porównaniu z tradycyjnie zaaranżowaną nieruchomością). Ograniczenie strat ciepła jest równoznaczne z niższymi rachunkami. Można więc powiedzieć, że utrzymanie mieszkania open space jest tańsze. Należy jednak wziąć pod uwagę, że do jego nagrzania potrzeba nieco więcej czasu. Osiągnięcie ustalonej temperatury może potrwać nieco dłużej, jednak dla wielu osób nie stanowi to żadnego problemu.

4. Duża ilość naturalnego światła

Otwarta przestrzeń oznacza dużą ilość naturalnego światła, co przypadnie do gustu miłośnikom jasnych i przestronnych wnętrz. Brak ścian działowych sprawia, że doświetlenie mieszkania nie stanowi żadnego wyzwania. Jest to prostsze niż w lokalach z mikroskopijnymi pokojami, gdzie trudno jest wstawić okno o optymalnych wymiarach.

5. Efektywne wykorzystanie przestrzeni

Jak już wspomniano, open space to koncept, który idealnie sprawdza się w małych mieszkaniach. Umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni - brak ścian sprawia, że zaplanowanie układu pomieszczeń jest łatwiejsze.

6. Modernistyczny charakter

Open space przypadnie do gustu każdemu, kto ceni sobie nowoczesny design. Niestandardowy wygląd sprawia, że każde mieszkanie zyskuje nowoczesnego charakteru. Jest to również prosty sposób na to, aby odmienić nieruchomość, która czasy świetności ma za sobą.

Wady open space

Open space to nie tylko zalety, ale także wady, które trzeba uwzględnić podczas podejmowania decyzji o zakupie/remoncie mieszkania.

1. Brak osobnych pomieszczeń

Otwarta przestrzeń jest zaletą, a jednocześnie wadą, więc wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Brak osobnych pomieszczeń dla niektórych oznacza brak prywatności. Tak zaaranżowana nieruchomość raczej nie jest dobrą opcją dla rodzin z dziećmi.

2. Dłuższy czas nagrzewania

W mieszkaniach open space ciepło utrzymuje się dłużej, jednak duża przestrzeń nagrzewa się wolniej. Problemem może okazać się także utrzymanie stałej temperatury w całym mieszkaniu.

3. Ograniczona prywatność

Open space umożliwia wydzielenie strefy do pracy, nauki czy wypoczynku. Brak ścian może jednak sprawić, że komfort codziennego życia domowników spadnie. Zaaranżowanie wnętrza wymaga większej kreatywności, a efekt końcowy nie zawsze spełnia potrzeby mieszkańców.

4. Słabsza izolacja akustyczna

W mieszkaniu bez ścian działowych dźwięki rozchodzą się szybciej. Hałas nie jest tłumiony, co bywa męczące dla domowników.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nowe mieszkania Kraków.