2022-03-26

Oferowanie nieruchomości na wynajem to sposób na uzyskiwanie regularnego i dość wysokiego regularnego dochodu. Właściciele nieruchomości lokalowych mają jednak dość często wątpliwości dotyczące tego, jak wyposażyć mieszkanie na wynajem.

Zatem, jak wyposażyć mieszkanie na wynajem?

Z uwagi na to, że wielu potencjalnych najemców ma określone wymagania, wybór odpowiedniego wyposażenia jest dość ważny. W tym zatem wypadku konieczna jest obecność nie tylko samych mebli, ale również wyposażenia dodatkowego. W obecnych czasach standardem bowiem staje się nie tylko wysokogatunkowe wykończenie mieszkania, ale również wyposażenie lokalu w co najmniej lodówkę oraz kuchenkę gazową lub elektryczną. Wielu potencjalnych wynajmujących zwraca również uwagę na obecność zrywarki w zabudowie kuchennej czy kuchenki mikrofalowej. Nie bez znaczenia jest również obecność pralki automatycznej czy suszarki kondensacyjnej. W mniejszych mieszkaniach funkcjonalnym i pożądanym przez najemców rozwiązaniem ukazuje się wybór pralkosuszarki. Wielu potencjalnych klientów poszukuje mieszkań o niewielkim metrażu, ale dużej funkcjonalności, na którą składa się między innymi obecność pojemnych szaf wnękowych. O tego typu wyposażenie warto zadbać już w czasie przygotowywania mieszkania do wynajmu.

Zobacz także: Jak wygospodarować przestrzeń do pracy w mieszkaniu?

Kto stanowi grupę docelową wyposażonych nieruchomości na wynajem?

Jak wspomniano powyżej, wielu potencjalnych klientów poszukuje mieszkań w pełni wyposażonych. Są to zwykle osoby młode, dla których wynajem stanowi jedynie kolejny etap życiowy. W grupie docelowej tego typu oferty znajdują się zatem głównie studenci podejmujący naukę poza miejscem zamieszkania czy tak zwani single. Osoby te w wielu wypadkach zwykle dopiero wchodzą w swoje dorosłe życie. Młodzi ludzie nie posiadają zatem jeszcze swoich własnych mebli, ponieważ ich zakup wiązałby się nie tylko z niepotrzebnymi dodatkowymi kosztami, ale również stanowiłby kłopot podczas zmiany mieszkania. Nowe lokum mogłoby bowiem różnić się wielkością, rozkładem pomieszczeń czy aranżacją nie pasującą do posiadanych uprzednio mebli.

Do kogo skierowana jest oferta nieruchomości na wynajem bez wyposażenia?

Jak się jednak okazuje, mieszania nieumeblowane również znajdują najemców. W tym przypadku zwykle wszystko zależy od uwarunkowań danego lokalnego rynku. Tak zwane puste lokale mieszkalne cieszą się zainteresowaniem osób, które z przyczyn osobistych lub zawodowych zmieniają swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania. Posiadają one zatem swoje własne meble, które mają dla nich znaczenie sentymentalne i stanowią element stabilizacji wśród innych zmieniających się aspektów życia. Osoby te zazwyczaj zmieniają miejsce zamieszkania wraz z całą rodziną, a więc poszukują mieszkań przestronnych o dość dużym metrażu. W wielu wypadach koszty wynajmu pokrywane są w znacznym lub pełnym stopniu przez pracodawcę, a umowa najmu podpisywania jest na stosunkowo długi czas.

Jakie zalety wiążą się z wynajmem w pełni wyposażonego mieszkania?

W pełni wyposażone mieszkania cechuje zwykle nieduży metraż. Są to zatem zazwyczaj lokale jednopokojowe lub dwupokojowe. Tego typu mieszkania są poszukiwane na rynku, a potencjalna grupa docelowa tego typu ofert - dość duża. Takie mieszkania szybko są wynajmowane i "pracują" na siebie niemal przez cały czas. Co ważne, w tym przypadku czynsz z racji wynajmu może być wysoki, a na pewno wyższy niż w przypadku lokalu nieumeblowanego. Rynek nieruchomości na wynajem jest bowiem zdominowany przez oferty związane z mieszkaniami umeblowanymi, a więc brak wyposażenia może być przez potencjalnych klientów traktowany jako swoiste obniżenie standardu pociągające za sobą konieczność obniżenia ceny wysokości kosztu wynajmu.

Zobacz także: Jak się przygotować do przeprowadzki do nowego mieszkania?

Na jakie meble warto się zatem zdecydować?

W przypadku wyposażania lokali mieszkalnych można obierać kilka odmiennych założeń. W pierwszym z nich wyposażany jest jedynie salon, a reszta pomieszczeń pozostaje w gestii najemców. Poza tym, mieszkanie można próbować dopasowywać do potencjalnego odbiorcy i wyposażać je na przykład meble dla najmłodszych. W trzecim wypadku mieszkanie cechuje duży uniwersalizm. Meble są wówczas minimalistyczne i neutralne, a wnętrza zyskiwać mogą bardziej spersonalizowany i przyjazny charakter za pomocą dodatków. To ostatnie rozwiązane stanowi rodzaj bezpiecznego kompromisu. Nie można bowiem zapominać o tym, że rynek nieruchomości, w tym rynek najmu ulega stałej przemianie. Dotyczy to zwłaszcza wyposażenia. Praktycznie wraz z każdym kolejnym sezonem we wzornictwie pojawiają się nowe trendy. Można za nimi podążać, ale w tym działaniu bezpieczniej jest jednak zachować pewien umiar. W szybkim bowiem czasie może się okazać, że modne w danym sezonie meble, wraz z nadejściem kolejnego stały się passe. W tym zatem wypadku lepiej stawiać na klastyczne i bardziej uniwersalne rozwiązania, które nie wzbudzają może zachwytu lecz prezentują się dobrze przez długi czas. Aby jednak zachowywały swój atrakcyjny i niepogorszony wygląd przez wiele sezonów, muszą być starannie wykonane. Powinny zatem cechować się wysoką jakością i trwałością. Wnętrza muszą być z kolei spójne i bardzo funkcjonalne. W tym przypadku nadmierna oszczędność nie jest zatem polecana. Wybór najtańszych i niskogatunkowych mebli utrudniania bowiem stworzenie harmonijnego wnętrza, które jest pożądane przez najemców i przynosi wymierny zysk właścicielowi.