2023-02-07

Jest wiele sposobów na zaaranżowanie domowego zacisza, każdy styl wnętrzarski ma charakterystyczne cechy. Obecnie wręcz modne stało się urządzanie wnętrz w stylu loftowym, który łączy w sobie surowość, minimalizm i naturalność. Pomieszczenia przypominające stare fabryki, opuszczone magazyny stały się hitem. Industrialne wnętrza to idealna opcja dla osób, które cenią sobie swobodę, brak barier architektonicznych. Dominują przede wszystkim naturalne materiały, nieskomplikowane formy, starocie, stonowane barwy.

Czym wyróżnia się styl loftowy?

Wnętrza loftowe prezentują się bardzo efektownie, w ich przypadku można mówić o estetyce, funkcjonalności. Dążyć należy do otwartej przestrzeni, dobrze oświetlonej. Istotne jest to, aby nie przesadzać z ilością elementów wyposażenia. Należy postawić na prostotę i minimalizm. Znaczenie ma wykorzystanie do maksimum każdego wolnego centymetra w praktyczny sposób. Nie ma miejsca na zbędne dodatki, przepych. Należy stawiać przede wszystkim na surowe materiały w postaci cegły, betonu, drewna, kamienia. Wspaniale sprawdza się także łączenie ze sobą różnych faktur, szorstkie powierzchnie można zestawiać z gładkimi, ciepłe kolory z zimnymi. Z mebli rewelacyjnie nadają się antyki, meble stylizowane na postarzane. Dominują stonowane kolory, ale nie może też zabraknąć wyrazistych akcentów. Styl loftowy idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach o dużej powierzchni, otwartych.

Zobacz także: Mieszkanie na wynajem czy to dobra inwestycja?

Jak stylowo zaaranżować pomieszczenia industrialne?

W przypadku loftu można śmiało pozwolić sobie na niedoskonałości, czyli przykładowo ściany z nierównościami, pęknięciami. Uniwersalne jest łączenie betonu z bielą. Cegła rewelacyjnie sprawdzi się w zestawieniu z drewnem. W stylu industrialnym dominować powinny przede wszystkim przygaszone, zimne barwy. Klasyką będą odcienie bieli i szarości. Mile widziane są także czerń i grafit. Oczywiście ściany nie muszą być pomalowane w jednolitym kolorze. Warto zdecydować się na różnorodność, kontrasty. Na podłodze świetną opcją są proste deski, które pasują do wszystkiego. Można również zdecydować się na płytki przypominające do złudzenia beton.

Zobacz także: Jakie zmiany można dokonać w mieszkaniu?

Modny loft we wnętrzach

W każdym pomieszczeniu potrzebne są oczywiście meble, przy ich wyborze należy mieć na uwadze materiał wykonania. W przypadku stylu loftowego podstawą będzie oczywiście drewno, przede wszystkim rodzime gatunki typu dąb, buk. Do wnętrz loftowych świetnie nadają się meble tapicerowane. Warto zdecydować się przede wszystkim na miękkie obicia, przyjemne w dotyku. Mogą być one welurowe, aksamitne, poliestrowe. Ogromne możliwości dotyczą doboru kolorów, bo w przypadku loftu niemalże wszystkie odcienie będą świetną opcją. Mile widziane są także rozmaite regały otwarte wykonane z drewna i metalu. Najbardziej pożądane będą jasne deski zestawione z czarnym stelażem metalowym. Wspaniale sprawdzą się także lustra, które optycznie powiększą pomieszczenia i rozświetląje. Jest to niezwykle istotne w przypadku stylu industrialnego.

Jakie rozwiązania sprawdzą się we wnętrzach w stylu loftowym?

W loftowych kuchniach idealnie sprawdzają się meble drewniane, które mają czarne blaty. Oczywiście zawsze trzeba uważać, aby nie przesadzić z ich ilością. Przestrzeń ma być wolna, zapewniać swobodę poruszania. Najlepiej sprawdzają się meble mające prostą formę, wykonane z surowych materiałów, utrzymane w stonowanych kolorach. Można śmiało zdecydować się na elementy wyposażenia używane, przykładowo zakupione na pchlim targu lub specjalnie postarzane. Stoły, komody, szafki powinny być geometryczne, bez zdobień. Warto też wprowadzić mocny akcent, który ożywi aranżację, przełamie surowość stylu loftowego. Świetnie nada się przykładowo fotel w kolorze czerwonym, zielonym itd. W salonie wspaniale sprawdzi się skórzana sofa czarna, można też zdecydować się na model bordowy pikowany.

Zobacz także: Kto wybiera mieszkanie?

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

W stylu loftowym wspaniale odnajdują się meble, które mają warsztatowe konstrukcje. Idealnie nadają się elementy wyposażenia drewniane, metalowe i szklane, wszystkie te materiały można ze sobą łączyć. Dobrym wyborem będą też meble bez uchwytów, z przeszkleniami. Niezwykle praktyczne są modele z wieloma szufladami wyposażonymi w organizery i kosze. Należy zrezygnować z ciężkich zasłon i gęstych firan. We wnętrzach loftowych należy postawić przede wszystkim na żaluzje i rolety rzymskie. Potrzebne jest także odpowiednie oświetlenie, czyli przede wszystkim żarówki w odsłonie vintage z filamentami.

Można śmiało zdecydować się na lampy z designerskimi oprawami. Dobrym wyborem są także reflektorki i oprawy natynkowe. Klasyką będą żarówki bez osłon na czarnych kablach, przewieszone na grubej desce. Oczywiście ozdoby także będą potrzebne, ale w ograniczonej ilości. Mają być dyskretne, praktyczne. Warto zdecydować się na pojedyncze detale typu geometryczne wzory, rattanowe kosze. W celu ocieplenia surowego loftu rewelacyjnie sprawdza się zieleń, czyli rozmaite kwiaty doniczkowe, najlepiej z dużymi liśćmi. Nie nadają się jednak ozdobne wazony.