Jak się przygotować do wizyty u notariusza?

2022-10-25

Niektóre sytuacje wymagają wizyty u notariusza. Jest on uprawniony do tego, aby sporządzić akt notarialny. Osoby, które po raz pierwszy zamierzają skorzystać z usług notariusza, powinny się do tego odpowiednio przygotować. Potrzebne będą właściwe dokumenty, niezbędne staje się także potwierdzenie tożsamości. Przed dokonaniem czynności notariuszowi trzeba przekazać dane obu stron. Jak widać, niezbędne staje się załatwianie różnych formalności, w zależności od specyfiki konkretnej usługi. Nie bez znaczenia będzie również spytanie o kwestie opłat, które mogą być mniej lub bardziej zróżnicowane w poszczególnych kancelariach notarialnych.

Od kiedy należy płacić czynsz za mieszkanie zakupione od dewelopera?

2022-09-22

Nawet jeśli ktoś zdecyduje się na mieszkanie od dewelopera, to niestety nie ominie go czynsz. Pojawia się jednak pytanie, kiedy będzie trzeba zacząć go płacić. Kwestie związane z płatnościami powinny zostać ustalone już na etapie sporządzania umowy ze sprzedającym. Muszą znaleźć się w niej zapisy dotyczące czynszu, jego wysokości i terminu uiszczenia opłaty. Oczywiście sam zakup nieruchomości nie tworzy obowiązku płacenia czynszu.

Zmiany w ustawie deweloperskiej z lipca 2022 roku

2022-09-05

Od lipca 2022 roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa deweloperska. Służy ona przede wszystkim do zabezpieczenia interesów klientów korzystających z usług deweloperów. Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów, dlatego należy się jak najlepiej zabezpieczyć. Niestety zawsze istnieje ryzyko trafienia na nieuczciwego sprzedawcę. Obecnie można liczyć na kolejne korzystne regulacje, które wynikają z ustawy o ochronie nabywcy mieszkania lub domu oraz deweloperskiego funduszu gwarancyjnego. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, szczególnie jeśli ktoś planuje zakup nieruchomości.

Kto wybiera mieszkanie?

2022-08-30

Znalezienie wymarzonej nieruchomości nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zakup nieruchomości powinien zostać dokładnie przemyślany, ponieważ jest to duże przedsięwzięcie. Nie zawsze jest to wspólna decyzja partnerów. Okazuje się, że ostatnie słowo bardzo często należy do kobiety, która odpowiada za wicie rodzinnego gniazda. Warto jednak pamiętać, że współcześnie mężczyźni coraz częściej angażują się w prowadzenie domu. Właśnie dlatego nie można wrzucić każdego przypadku do jednego worka.

Umowa rezerwacyjna na mieszkanie - podstawowe informacje

2022-08-02

Umowa rezerwacyjna na mieszkanie to godne polecenia rozwiązanie, które daje dużą pewność zakupu danej nieruchomości. Nabywca ma w tym wypadku swoistą gwarancję, że po spełnieniu określonych warunków może dojść do podpisania umowy ostatecznej oraz zakupu przedmiotowej rzeczy, którą jest mieszkanie od dewelopera. W większości wypadków umowa rezerwacyjna na mieszkanie dotyczy nieruchomości pochodzących z rynku pierwotnego, ale jej przedmiotem może być również najem lokalu czy przeniesienie własności działki budowlanej.